www.elektronik.si
Popravilo električnega pastirja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: sniper007Kraj: w8, what? PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2013 9:27 pm    Naslov sporočila:  Popravilo električnega pastirja
----------------------------------------------------------------------------
Živjo!

Rad bi popravil naš star 12V električni pastir ker ne da nič od sebe. Ugotovil sem, da je zanič tranzistor ter meni neznani element, ki sicer izgleda kot dioda samo nima nobene oznake edino modro črto ima na sredini.


Mi zna kdo svetovati kater je ta element, ker ga imam na sumu da je zanič (0V kaže v obe smeri ko ga pomerim kot diodo)

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2013 9:33 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
tole

Avtor: sniper007Kraj: w8, what? PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2013 9:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
u hvala za hiter odgovor

mi lahko še svetuješ kakšnega naj kupim novega (oznaka) ker ta je očitno zanič

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2013 10:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
sniper007 je napisal/a:
mi lahko še svetuješ kakšnega naj kupim novega (oznaka) ker ta je očitno zanič

Prav dosti izbire itak ni,...

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2013 11:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
ker ga imam na sumu da je zanič (0V kaže v obe smeri ko ga pomerim kot diodo)
diac začne prevajati pri okoli 30V, zato ga ne moreš meriti kot diodo. Pa tudi tisti transistor je najbrž bolj tiristor.

Avtor: Proteus PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2013 11:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
psevdonim je napisal/a:
Pa tudi tisti transistor je najbrž bolj tiristor.

Ja in zakaj bi potreboval dva tiristorja?
Poleg je še feritni lonček in nekdo mora tudi njega brcati in za to je vsekakor bolj primeren tranzistor.

Avtor: sniper007Kraj: w8, what? PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 8:51 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tisto bo kar tranzistor ja ima oznako BD237

Ali lahko diac kako testiram če je OK z multimetrom ?

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 9:26 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Seveda lahko... daš predupor in počasi povečuješ napetost. Tam nekje nad 30V bi moral prebit, kar lahko izmeriš z multimetrom.

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 9:49 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tisto sigurno nima oznake BD237.
http://te-epc-lpc.web.cern.ch/te-epc-lpc/components/datasheets/te-epc%20(fgc-dccts)/DCCTs/BD237_BJT_SGS.pdf
Glede na to da je uporabljen diac bi moral biti triac-TGA,KT...
Daj poslikaj oznako.

Avtor: sniper007Kraj: w8, what? PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 10:25 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Živjo!

Na sliki ni BD tranzistorja ker sem ga odlotal dol, da sem ga pomeril in je zanič. Pride pa tam kjer so oznake 1 2 3 na PCBju

Sem pa sedaj priklopil tudi diac na 85 VDC v serijo z 2.2k uporom in teče tok 29mA v obe smeri verjetno je to OK in diaca ni potrebno zamenjat ?

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 10:41 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Potem je diac dober.Menjaj BD pa vidi...
Pa preveri še diode in triac/tiristor

Avtor: sniper007Kraj: w8, what? PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 7:27 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na diacu sem izmeril OL ja

Sem tudi zamenjal tranzistor in sedaj se sliši kako se kondenzator polni samo ne zgodi se preboj po cca 1s.

Se pravi tiristor ne vžge.... Tiristor ima oznako KT705 in verjetno takega v HTE ne bom dobim, ker ga tudi na Farnelovi strani ni ? Verjetno lahko uzamem kakšnega drugega 400V 15A in bo tudi OK ?

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2013 7:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
U1 =
U2 =
U3 =

Avtor: carliKraj: Haloze PrispevekObjavljeno: Sre Maj 08, 2013 7:44 pm    Naslov sporočila:  Novo vprašanje.
----------------------------------------------------------------------------
Kot ponavadi vsako leto vsi sosedje ugotovijo, da pastir ne dela. Ponavadi kakšna malenkost tokrat pa trafo.
Kje ga lahko nabavim in kaj so te plošče na pokrovu Question res prvič vidim.
Edit - našel na forumu naslov v Kranju. Samo ne vem če je ta transformator originalni.
Upam da je kdo iz foruma to izdelal in pozna podatke.

Avtor: carliKraj: Haloze PrispevekObjavljeno: Sre Maj 08, 2013 9:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Še en problem pa kaj je danes. Še enega tranzistorja mi ne uspe najti, delna oznaka 3916 mogoče C63916? Think Pray Poskusil z nekim podobnim in
Ima mogoče kdo kak podatek za ta pastir?


Ne ni še vse ta zadnji dela, ampak nima nobene moči, Sad . Takih simptomov pa res nimam rad. comp3 Pa baje je bil nekje na servisu!

Edit - napetost U1 140V, torej je nekje zener efekt: dioda tokrat ni, menjam elektrolit in dela Dancing . Na servisu so pa očitno "strokovno" nastavili trimer in je začel delat. d'oh!

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group