www.elektronik.si
Električni pastir
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: miko 555Kraj: Sevnica PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2015 6:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tako to delajo avstralci : (www.anotherpower.com/board/index.php/topic,731.195.html)

Nazadnje urejal/a miko 555 Sre Jul 22, 2015 10:48 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Sre Jul 22, 2015 1:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mene pa zanima, katere vrednosti upor bi bil primeren za signaliziranje s tlivko, da je nebi prehitro prežgalo? Pastir ima na izhodu 7J moči in 10k Voltov napetosti.

Bi zadostovalo dobra 2 Mohm oz. če mi uspe najt med šaro še kaj večjega?

Avtor: abc123def456 PrispevekObjavljeno: Sre Sep 02, 2015 10:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Počasi se spravljam polek k dizajniranju nekaj podobnega... Stay tuned.

Avtor: dario.milohnic@gmail.com PrispevekObjavljeno: Čet Sep 17, 2015 12:39 pm    Naslov sporočila:  Pastir
----------------------------------------------------------------------------
Darki, dali si uspio riješšit problem sa pastirom?

Avtor: DarkiKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2016 9:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
@ dario.milohnic@gmail.com

Jesam. "Izvukao" sam iz tog dizajna pastira 4.5 J ali uz potrošnju od 1A struje!!! Pastir je nizkoimpedantni, jer ima u svojem sastavu 2 transformatora. Prvi služi da pretvori 12v na 500V a drugi je tu, da tih 500V pretvori na 5kV. Znači smanje se namotaji na izlazu i sa tim i impedancija, gledajuči na ogradu!!!

A naišao sam i na boljeg pastira koji je bolji od ovog mog. Kod 8J energije troši 35mA struje. Akumulator od 75Ah ti izdrži 3 mjeseca na takvom pastiru!!! A i kad "udari" nije ti dobro!!! Smile

Avtor: arksiKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 7:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Darki je napisal/a:

...................A naišao sam i na boljeg pastira koji je bolji od ovog mog. Kod 8J energije troši 35mA struje. Akumulator od 75Ah ti izdrži 3 mjeseca na takvom pastiru!!! A i kad "udari" nije ti dobro!!! Smile


Darki, a lahko kakšno besedo več o tem pastirju.? A si ga ti skonstruiral? 35mA je zelo nizka poraba za tako "močan" el. pastir. Kako je izveden dvig napetosti iz 12V na, recimo, 500V? Je uporabljeno feritno jedro ali kaj drugega?

Lp

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 11:41 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To je razvil in prodaja nek hrvat, katerega sem vprašal po nakupu in če pošilja tudi v slovenijo. Pošiljat noče v Slovenijo.

Feritno jedro uporabljajo praktično vsi bateriski (9V) pastiji priznanih firm. Ti uporabljajo dvostopenjsko ojačanje. Prva je feritna iz 9V na 400V druga, pri kateri pa je kovinsko jedro pa iz 400V na približno 10kV.

Avtor: Energetik-mKraj: Zagorje PrispevekObjavljeno: Pon Mar 14, 2016 7:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
35mA x 12V = 420mW
8Ws / 420mW = 19s

Da ne omenjamo izkoristek.
Pa je pastir, ki "useka" vsake pol minute, sploh pastir?
Da niso tele specifikacije bolj v stilu kitajskih trgovcev.

Avtor: DarkiKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 7:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Oj..nekaj je pojedlo moje prejšnej objave.... v glavnem tako ... firma iz Zagreba se ukvarja z izdelavo teh pastirjev ... kdo in kaj lahko na ZS. Kar se tiče pastirjev ... so izredno zanesljivi ... delujejo izredno zadovoljivo .. tako zadovoljivo .. da jih je moj stric kupil kar 5... stanejo okoli 600-700kn se mi zdi

.. princip, na kateri delujejo pa ni enak telim mojim feritnim ... ni pretvorbe vmesne energije ... vse kar imajo je en oscilator 555, ki brni pri 1Hz z izredno omejenim duty cycle-om... tako da vleče le 35mA toka iz baterije ... ter Vn transformator ki pretvarja 12V se mi zdi na 15000V... na izhodu tega pastirja se nahajajo zalogovniki energije ... bolje beri ... pulzni kondenzatorji - polipropilenski ... ki skladiščijo joule energije na sekundarju kar oscilator pri vsakem utripu odda na primarju ... torej verjetno si predstavljate kako je ko primeš za nabiti kondenzator!!!

skratka zadeva je za polovico manjša od moje ... le skrivnost mi je ta trafo ... kakšno ima razmerje ovojev, kaj menite 1:1000 ... torej iz 12V na 15000V ... hmmm ... to mi je ? .... iskra je okoli 2cm!!! je izredno močan !!! ... človek ko se ga dotakne pade na tla... se mi je že pripetilo da sem ga pozabil izklopit ko sem šel na obhod okoli koruze .. in povem da je izkušnja silno neprijetna ... vrže na tla...

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 7:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Energetik-m je napisal/a:
35mA x 12V = 420mW
8Ws / 420mW = 19s

Da ne omenjamo izkoristek.
Pa je pastir, ki "useka" vsake pol minute, sploh pastir?
Da niso tele specifikacije bolj v stilu kitajskih trgovcev.


Tako je, matematika se ne izide, tako kot pri podatkih mnogih slovenskih kvazi "proizvajalcev", šušmarjev, pocarjev, ...

Obstaja en trik, ki povzroči majhno porabo in veliko energijo impulza na izhodu, seveda pod pogojem, da ograja niti malo nikjer ne prebija. Ta pogoj je težko doseči in je za nekatere misija nemogoče. Pastir z varčevalnim trikom, ki je priključen na zanemarjeno ograjo, bo imel veliko porabo, energija na izhodu bo nizka. Sistem uporablja firma Horizont, fora je v tem, če ograja ni v stiku, se energija iz kondenzatorja ne izprazne v celoti ampak le del, tako je poraba precej manjša. Če je ograja v stiku, je poraba polna in maksimalna.

Tale zadeva, ki naj bi izhajala iz sosednje hrvaške, uporablja direktno indukcijo iz 12V na cca 10kV, že vžigalna tuljava bo delovala, da bo energija na izhodu res visoka, je potrebno na izhod vezati 12kV ali bolje 15kV kondenzator, ampak le nekaj nF bo premalo, 100nF pri 10kV bo dalo 5J energije. Taka ograja nima napetostnih impulzov ampak stalno enosmerno napetost, delovanje pa zahteva še bolj vzorno vzdrževano ograjo kot v prejšnjem primeru. Tak sistem ni nič novega, že preko krepko preko 10 let ga uporablja firma Gallagher ampak z nižjo energijo.

Drugače pa, 12V in NE555 je objavljeno v Elektorju že pred leti, več o tem tukaj: KLIK

Pastir z varčevalnim učinkom ni primeren za tiste uporabnike, ki nimajo vzorno vzdrževane ograje, to pa je vsaj 80% uporabnikov, ker pri slabih ograjah sistem ne deluje. Še ena pomankljivost tega sistema je, polno energijo ima le prvi impulz ko se kdorkoli ali karkoli dotakne ograje, vsi naslednji impulzi so šibkejši. Ko motnja, dotik ali napaka izginejo, se spet vzpostavi varčevalno stanje in možnost enega impulza z maksimalno energijo. En cel kup če-jev, pogojev, da sistem sploh deluje pravilno. Da bi tak pastir uničil podrast, je samo pobožna želja, to pač ni mogoče.

.

Avtor: alexis5678Kraj: Celje PrispevekObjavljeno: Pet Nov 04, 2016 10:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni
da nisem odpiral nove teme bom kar tule vprašal če mogoče gdo ve vrednost uporov na herkulesovem pastirju HS50 na sliki?[/img]

Avtor: YoutupKraj: Zagradec PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 11:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo!

Imam eno vprašanje oziroma iščem predlog =)

Sezona paše se bo kmalu pričela a pastir ne dela.

Trenutno imam enega pri katerem opcijsko izbiram ali 12V ali 250V napajanje. Pa mi je čipitronika na sprogramiranem PICi in pa L293 ki krmili "koračna motorja" oziroma enkrat negativen enkrt pozitiven signal ob priključitvi na baterijo sežgalo. Že menjal l293 cca 3x Very Happy 4 tič očitno ne gre je še kje kak kratek stik. Kajti na omrežju zadeva deluje lepo, težave imam z dc delom.

Željo imam napravit nov električen pastir. Samo na 12V. Imam gelasta akumulatorja 12V vsak po 100Ah. In 100W sončni panael s pripadajočim sončnim regulatorjem za napajanje le tega. Pastir bi napajal električno mrežo in sicer 6x 50 m = 300m mreže, v kateri se pasejo koze. (Na voljo imam arduino mini katerega mislim porabiti namesto PICka Very Happy)

Kakšen predlog kako močnega bi moral narediti?

LP


Nazadnje urejal/a Youtup Čet Feb 09, 2017 2:30 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: joze PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 12:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kaj bi bilo to "čišitronka"?

Avtor: kose19Kraj: okolica Kobarida PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 1:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ni potrebe po nevem kaki moči. Naša drobnica se prav lepo izogiba mreže katero napaja el. pastir, ki ne zmore niti 1J.
Važno je to, da imaš počiščeno travo okoli mreže in nikjer ne prebija. Jaz sem zato spodnji dve vertikalni vrvici mreže ločil od zgornjih in nista pod napetostjo, kar močno poenostavi problem čiščenja in prebijanja na travo.

Avtor: MarkoMKraj: Lovrenc na P. PrispevekObjavljeno: Čet Feb 09, 2017 2:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pri ovcah je tudi velika razlika ali so postrižene ali pa če imajo dolgo dlako, ki je odličen izolator. Pri večjem tropu ovac pa se dodatno pojavi težava, ko zadnje pritiskajo na sprednje in potem rušijo vse pred sabo.

Stran 7 od 8

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group