www.elektronik.si
Popravila matične plošče
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: tr00g33kKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:14 am    Naslov sporočila:  Popravila matične plošče
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni,

Sem nov na tem forumu in bi imel prošnjo oziroma vprašanje, če je kdo na tem forumu ki se ukvarja s popravilom matičnih plošč prenosnikov/PC-jov.
In sicer imam veliko željo se naučiti vsaj nekaj osnovnih stvari popravil plošč. Večina napak na matičnih ki se splača popravila so ali grafični čip ali napajalni del vezja, vsaj po mojih izkušnjah.

Sam znam odlotati in prilotati kakšen slab kondenzator, priklop za napajanje, pogreti grafični čip ali pa dati matično v pečico, kar velikokrat reši težavo.

Imam kar nekaj izkušenj s servisiranjem prenosnikov in namiznih PC-jev, vendar pa mi je že od nekdaj velika želja se naučiti popravljati matične plošče, sem pa slabše podkovan na področju elektrotehnike.

In sicer moja prošnja je če bi kdo bil pripravljen mi na tem področju kaj pomagati z učenjem, v zameno mu lahko pomagam s servisom prenosnikov/pcjov, tako programsko ali strojno diagnostiko. Pripravljen sem tudi plačati za dobre inštrukcije, lahko se dogovorimo preko privat sporočil ali kar tukaj.

Vnaprej hvala za vse odgovore.

Lep pozdrav

Avtor: grsovlanKraj: 3311 Šempeter PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:29 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
...jaz ti inštrukcij te vrste ne morem ponuditi, lahko pa ti ponudim "delovna sredstva" za tovrstno početje. Na voljo imam kar nekaj starejših računalniških komponent (napajalniki, matične, grafične, mrežne...)
Načeloma vse skupaj PODARIM, čre pa si pripravljen odšteti kakšen €pa bom zelo vesel Laughing Laughing

Avtor: tr00g33kKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:34 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za ponudbo, vendar imam tega tudi sam toliko da stran mečem Very Happy vseeno še enkrat hvala za ponudbo, ampak jaz bi potreboval "inštrukcije"

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 11:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede popravil je tako, kot si že ugotovil: velikokrat je problem v napajalnem delu, kjer so največkrat problem slabi kondenzatorji (kar pa za seboj potegne lahko še tudi kak drug skurjen element!).

Za samo menjavo BGA čipov pa se zadeve zakomplicirajo: najprej v sami potrebni opremi (1k EUR je nekje minimum) in znanju, pa tudi v sami dobavljivosti določenih čipov, ki so "custom" izdelave. In ko enkrat zadevo popraviš ... Lahko da še vedno ne deluje, ker BGA "domače" cinjenje ni vedno kot se šika ali pa je problem še kje drugje. Je na forumu član, ki se je malo bolj vrgel v to (BGA) in bo verjetno kaj napisal na to temo.

Moje mnenje je, da je itak v 80+ procentih napaka banalna (kondenzatorji, kaka skurjena dioda, slab stik na konektorju, odlomljen konektor ...), za ostala "resna" popravila pa menim, da se finančno ne izidejo (moraš v ceno uspešnih popravil vkalkulirati tudi vse neuspešne!).

Lp, g

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 11:09 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Aja, še to - za popravilo napajalnikov je bil svoj čas objavljen en super SMPS repair guide ... V priponki ...

LP, g

Avtor: tr00g33kKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 11:40 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Super, hvala za odgovor, že za same banalne stvari, bi potreboval kakšen nasvet, ker sam sem kar se tiče elektronike res na zelo nizkem nivoju znanja, vsaj toliko bi rad znal, da bi vedel kako premeriti te stvari ki se jih splača popravljati, oziroma vsaj ugotoviti kje je napaka na katerem čipu, da bi premeril vse od priklopa napajanja do same napake. Znam že pomeriti napetost, tok itd,..

Vendar bi rad da mi kdo pokaže kako se pomeri kompleten napajalni del od čipov do vsega, vsaj da prideš do napake oziroma ugotoviš težavo. Se pa to želim naučiti zaradi svojega zadovoljstva, ne zaradi profita.

Avtor: [g0ran24]Kraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Sre Jun 18, 2014 7:20 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Popravilo matičnih ni enostavno še posebej če nimaš vsaj osnovnega znanja ter seveda opreme. Sam sem vložil okoli 1k€ v opremo (AHCI-IR PRO , BGA šablone, kuglice različnih dimenzij, pravega fluxa, in še nekaj drobnarij).

Samo popravilo ni vedno uspešno tudi če se naredi reball GPU-ja northbirdga ali katerega drugega chipseta ker je možno da je samo integrirano vezje fuč. Potem je treba ali preko ebaya ali z kakšne stare plošče dol pobirati materjal ter pripravit sam čip očistit od cina ter preko šablone nanovo nanesti kuglice jih segreti na tališče da se sprimejo samega BGA čipa ter šele potem se lahko na očiščeno matično ploščo položi BGA ter se ga prispajka nazaj na matično.

Seveda za vse to mora imeti tudi mašina sprogramirane profile za spajkanje z svincem ali brez saj je tališče različno pri obeh spajkah. Najhuje je če dobiš kakšno ploščo kje jo je kdo z kakšnim vročim zrakom ali celo navadno pečjo poskušal popravljati. Tisto načeloma niti ne jemljem v popravilo edino če odkupim prenosnik.

Če to bo kaj zanimalo lahko vprašaš. Je pa tako da moraš imeti časa tudi kar je
pri meni težava saj imam dva mala otroka in je treba njim posvečati večino prostega časa.

Spodaj je tudi nekaj slik postopka odstranitve čipa. Ko bom imel časa (mogoče med poletjem ko bo dopust) bom posnel video ter celoten postopek od začetka do konca.

Avtor: tr00g33kKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Jun 20, 2014 4:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala lepa za ponujeno pomoč, v kolikor jo bom potreboval se bom zagotovo oglasil tukaj na forumu, sem pa dobil pomoč od nekoga, ki mi je v zelo veliko pomoč in mi pomaga pri razumevanju delovanja celotne matične plošče.

Avtor: vpeterKraj: Maribor okolica PrispevekObjavljeno: Pet Jun 20, 2014 4:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Je kdo kakšen mojster iz okolice Maribora za popravilo plošč? Imam eno Xtreamer Ultra 2 ploščo, ki se ne boota. Ker vsebuje SSD in wifi/bt mi jo je škoda za keson.

Avtor: matic_scetinecKraj: Brezovica pri Ljubljani PrispevekObjavljeno: Sob Jul 19, 2014 2:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo!

@ g0ran24 kateri fluks pa uporabljaš za spajkanje BGA-jev, če ni skrivnost?

Hvala in lp,
Matic

Avtor: [g0ran24]Kraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2014 10:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

@ g0ran24 kateri fluks pa uporabljaš za spajkanje BGA-jev, če ni skrivnost?

Hvala in lp,
Matic


Bom preveril konec tedna ker sem trenutno na morju pa sporocim.

Avtor: [g0ran24]Kraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2014 12:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

@ g0ran24 kateri fluks pa uporabljaš za spajkanje BGA-jev, če ni skrivnost?

Hvala in lp,
Matic


Amtech flux

Avtor: matic_scetinecKraj: Brezovica pri Ljubljani PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2014 6:21 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo!

Hvala za info.

Tudi sam se bom resneje lotil BGA-jev. Mašina je že naročena iz Ebay.
Flux pa že imam (slika v priponki), ker sem pred časom nekaj manjših BGA-jev položil z vročim zrakom.

Lp, Matic

Avtor: [g0ran24]Kraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2014 6:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
matic_scetinec je napisal/a:
Zdravo!

Hvala za info.

Tudi sam se bom resneje lotil BGA-jev. Mašina je že naročena iz Ebay.
Flux pa že imam (slika v priponki), ker sem pred časom nekaj manjših BGA-jev položil z vročim zrakom.

Lp, Matic


Manjša BGA se da enostavno samo z vročim zrakom prispajkat. Večje bga pa večje tiskanine pa nikakor saj je samo tiskanino potrebno predhodno segreti. Jaz ponavadi segrejem od 150c do 160c in ko so te pogoji ustvarjeni potem zgornja glava začne segrevati sam BGA.

Avtor: vitjak PrispevekObjavljeno: Sre Sep 03, 2014 10:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni! Potreboval bi nasvet glede matične plošče prenosnika - http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/Eee_PC_1215N/. Pri popravilu adapterja( menjal sem konektor) sem zamenjal plus in maso (vem, bedak sem). Ko sem adapter priključil na napajanje in ga vtaknil v računalnik, je ta takoj ugasnil in od takrat se več ne prižge. Računalnik sem odprl, vzel ploščo ven in jo s kolegom, ki servisira računalnike, pregledal. Na plošči ni opaziti nobene "ožganine". Mogoče kdo ve, kaj se v takem primeru zgodi na vezju? Kdo popravlja takšne okvare in koliko stanejo takšna popravila? Prosim za pomoč. LP

Stran 1 od 5

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group