www.elektronik.si
Blondinka
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Dobra volja je najbolja, ...

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Nov 04, 2015 5:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če želiš, ti doniram kakšno stvar, sam sem jo izdelal pred nekaj časa.

Sicer nimam slike, da bi ti jo pokazal, a vendar je stvar dost enostavna.

Potrebuješ: Predelan modelarski servo, DPDT stikalo, končno stikalo in pa baterijo, to je vse.

Imaš "shemo" v priponki Smile

Avtor: MadMax PrispevekObjavljeno: Sre Nov 04, 2015 5:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Manjka še ena dioda na zelenem stikalu.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Nov 04, 2015 5:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaka57 je napisal/a:
Roka za odpiranje[/url] pokrova in izklaplanje stikala se z lahkoto natisne na 3D tiskalniku.
Jaz imam celo "Neuporabno mašino" natiskano na 3D (pa načrte tudi).

Bilo mi jo je nerodno pokazati, bi rekli: glej butca kaj dela.

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Nov 04, 2015 6:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
MadMax je napisal/a:
Manjka še ena dioda na zelenem stikalu.


Čemu dioda? Jaz je nimam in mi deluje čisto ok.

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Sre Nov 04, 2015 7:08 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jakey, nekaj na tvoji shemi ne štima!

Tole bo bolj pravilno.

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Čet Nov 05, 2015 4:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaka57 je napisal/a:
Jakey, nekaj na tvoji shemi ne štima!

Tole bo bolj pravilno.


Kaj pa ne štima?

Drugače je vseeno, a daš motor na srednja dva pina ali baterijo, glavna poanta je, da povežeš križno zunanje pine.

Avtor: robertKraj: Tolmin PrispevekObjavljeno: Čet Nov 05, 2015 5:19 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne štima zeleno stikalo ali pa manjka na njemu dodana dioda Wink

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Čet Nov 05, 2015 8:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jakey, kaj spravi motor v pogon in čemu služi mikro stikalo na tvoji shemi?
Ali je mikrostikalo v mirovanju zaprto ali odprto?

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Sob Nov 14, 2015 9:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaka57 je napisal/a:
Jakey, kaj spravi motor v pogon in čemu služi mikro stikalo na tvoji shemi?
Ali je mikrostikalo v mirovanju zaprto ali odprto?

Motor spravi v pogon premik stikala s prstom.

Mikrostikalo služi temu, da ko motor ga motor doseže, prekine tok.

Avtor: MadMax PrispevekObjavljeno: Sob Nov 14, 2015 9:27 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
In ko mikrostikalo prekine: kaj in kako spet spravi motor v delovanje s prekinjeno eno žico?

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Sob Nov 14, 2015 9:38 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jakey, ne bo držalo, zakaj?
Enostavno zato, ker mora biti mikro stikalo sklenjeno (po tvoji shemi) v mirovnem položaju motorja, če želiš z glavnim stikalom pognati motor.
Torej, mikro stikalo je sklenjeno in mi vključimo glavno stikalo, ki naj bi ga motor izklopil, toda takoj, ko se začne motor vrteti se razklene mikro stikalo in prekine tok motorja, torej se motor ustavi, preden pride roka do glavnega stikala.

Drugi primer pa bi bil, če bi bilo mikro stikalo v mirovanju odprto. V tem primeru pa lahko preklapljaš glavno stikalo kolikor želiš, vendar tudi slučajno ne more steči tok skozi motor (po tvoji shemi), da bi ga pognal.

Pri delujoči shemi (ne tvoji) je dejansko mikro stikalo v mirovanju razklenjeno.

Še enkrat poglej obe shemi, tvojo in tisto, ki sem jo jaz prilepil in "štrumfaj" v čem je razlika.

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2015 5:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaka57 je napisal/a:
Jakey, ne bo držalo, zakaj?
Enostavno zato, ker mora biti mikro stikalo sklenjeno (po tvoji shemi) v mirovnem položaju motorja, če želiš z glavnim stikalom pognati motor.
Torej, mikro stikalo je sklenjeno in mi vključimo glavno stikalo, ki naj bi ga motor izklopil, toda takoj, ko se začne motor vrteti se razklene mikro stikalo in prekine tok motorja, torej se motor ustavi, preden pride roka do glavnega stikala.

Drugi primer pa bi bil, če bi bilo mikro stikalo v mirovanju odprto. V tem primeru pa lahko preklapljaš glavno stikalo kolikor želiš, vendar tudi slučajno ne more steči tok skozi motor (po tvoji shemi), da bi ga pognal.

Pri delujoči shemi (ne tvoji) je dejansko mikro stikalo v mirovanju razklenjeno.

Še enkrat poglej obe shemi, tvojo in tisto, ki sem jo jaz prilepil in "štrumfaj" v čem je razlika.


Če skrajšava celotno stvar: trdiš da je samo shema narobe narisana, ali trdiš, da se ne da samo s tema dvema stikaloma izvesti te škatle?

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2015 6:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jakey je napisal/a:
Če skrajšava celotno stvar: trdiš da je samo shema narobe narisana, ali trdiš, da se ne da samo s tema dvema stikaloma izvesti te škatle?
Saj nima smisla ali pač?
Torej, prilepil sem shemo samo z dvema stikaloma, ki zagotovo deluje. Kaj lahko sklepaš iz tega? Da je druga polovica tvojega vprašanja mimo.
Torej ostane prva polovica tvojega vprašanja, glede na mojo razlago, ki si jo citiral in v kateri sem poizkusil opisat nedelovanje tvoje sheme, kaj lahko sklepaš iz tega?

Sicer ti je tudi MadMax postavil vprašanje, kajti mikro stikalo je v mirovnem (začetnem) položaju motorja razklenjeno.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2015 6:27 pm    Naslov sporočila: icon_impressed Blondinka
----------------------------------------------------------------------------
Počasi verjamem v to sliko.


Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Ned Nov 15, 2015 7:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Malce smeje že nekaj časa spremljam tole "burlesko"...
Jakey, bognedaj, da bi preveril in šel s prstom od baterije do motorja v enem in drugem primeru, kajne?

Da ti pomagam: začetno stanje - torej roka je na stikalu, pokrov pa zaprt. Preklopiš stikalo recimo da v levo. Plus gre po rdeči žici iz baterije na rjavo v motor, drži?. povej, če se do sem strinjava...

Naprej, iz motorja gre po zeleni žici, se prekine na stikalu in gre..... o, madona... nič ne gre...kam pa res gre? Na modro in v minus baterije zagotovo ne, kvečjemu če preskoči iskra v stikalu...

Sicer pa - če kljub vsemu ne verjameš, zadevo fizično zveži skupaj in potem študiraj, zakaj vraga se motor iz mrtve lege nikamor ne premakne...

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group