www.elektronik.si
Merjenje induktivnosti

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: MarkB PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 7:58 am    Naslov sporočila:  Merjenje induktivnosti
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni
Ali mi lahko nekdo pove kako naj na čim bolj preprost način izmerim induktivnost zračne tuljave. Tuljavo sem naredil po izračunih (št. ovojev, dolžina, velikost,...) vendar bi vseeno radi izmeril točno induktivnost.
Osciloskopa nimam, samo unimer

Avtor: lucca brassiKraj: KOČEVJE PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 8:19 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
narediš vezje pos sliki 1

http://circuitcellar.com/wp-content/uploads/2013/01/CC25_ProjCard_Pres_Ball-CC271.pdf

------------------------------------- sicer

http://www.wikihow.com/Measure-Inductance

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 8:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če hočeš res točno meritev ti je najbolje da uporabiš tovarniški L (mogoče LC) meter.

Avtor: MarkB PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 6:15 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja, kot sem rekel, iščem preprosto opcijo.

Hvala za linke zgoraj, uporabil sem drugo opcijo iz spodnjega linka.
Zaporedno sem vezal 4.2Ohm upor (1%) in potem spremnjal vhodno frekvenco in istočasno meril napetost na uporu in tuljavi.
Ko sta bili napetosti na obeh bremenih enaki, sem uporabil furmulo za izračun. Vse do tukaj ok, nečesa pa ne razumem; zakaj se mi vrednosti spreminjajo z spreminjanjem vhodne napetosti.
Torej, naprimer če sem imel vhodno napetost 3V, se mi je pri napetost porazdelila 1/2 (pol upor, pol tuljava) pri 360Hz, če pa sem vhodno napetost dvignil na 10V, pa se mi je napetost porazdelila pri 500Hz (vrednosti ki sem jih napisal so cca). Enkrat sem iz izračuna dobil vrednost induktivnosti 1,89mH, drugič pa 2,2mH. Prav tako se mi izračun induktivnosti spreminja, če spreminjam vrednost upora. Induktivnost tuljave naj bi bila konstantna, ne? ali pač ne?

Saj, mogoče za nekoga sprašujem nemumnosti vendar so dnevi moje elektro šole oddaljeni že 1/4 stoletja nazaj.

Avtor: borut000Kraj: Hraše PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2016 9:26 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ali tvoj instrument omogoča meritev napetosti pri teh frekvencah ?

Avtor: MarkB PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2016 8:37 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hmm, dobro vprašanje. Uporabil sem digitalni unimer. Če meri pri teh frekvencah pa ne vem

Avtor: lucky77Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2016 12:36 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če imaš še kakšen klasičen digimer ala Iskra Digimer 3 lahko meriš izmenične napetosti do nekih 400 Hz.

Je firma/model tvojega digimera visoko varovana skrivnost? Silenced

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Sob Jul 30, 2016 1:03 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
MarkB je napisal/a:
Zaporedno sem vezal 4.2Ohm upor (1%)

Kakšen pa je ta upor- žični, ogljeni, feroplast, ...

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group