www.elektronik.si
Brezvijačna stikala/vtičnice
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Energetika

Avtor: gm80 PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 10:23 am    Naslov sporočila:  Brezvijačna stikala/vtičnice
----------------------------------------------------------------------------
Kar nekaj sem preiskal na to temo, pa ne najdem nič konkretnega.

Nabavil sem stikala in vtičnice z brezvijačno pritrditvijo vodnika in mehke vodnike.
Rečeno mi je bilo, da na vodnik stisnem votlico in je zadeva kompatibilna.

Nekako sem ugotovil, da vodnik z nameščeno votlico ne gre v sponko.

So te sponke sploh kompatibilne z mehko žilo? Na kakšen način rešujete to kombinacijo?

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 11:56 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tako kot si ti poskusil. Imam pa klešče, ki votlice ne stisnejo v obliko kvadrata, ampak bolj ploščato. Gre brez težav.

Avtor: gm80 PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz imam klešče, ki stisnejo v šestkotnik. Pozabil sem še povedati, da je vodnik in vtičnica 2.5mm2.
Očitno bom moral v trgovino in probat z različnimi kleščami Sad

Avtor: Peter123Kraj: Lj. PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tale kombinacija z mehkimi vodniki, votlico in vzmetno sponko NI dobra.
Votlice so namenjene vijačenju. Mislim da tole nebo dolgoročna rešitev.

Ponavadi pri večžičnih žicah pritisneš na jeziček (če je) in nato potisneš žico v konektor ter na koncu spustiš jeziček.

Vsak naj se sam odloči, verjetno je pa res če prižigaš kakšno luč ne bo razlike, v primeru bojlerja pa ???

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Peter to ti misliš. Prvič sem to kombinacijo uporabil za celotno hišno instalacijo, ki sem jo naredil pred 16 imi leti. Do danes nobenih težav. Tudi v firmi kjer smo delali nadgradnje komunalnih vozil se dela precej na ta način. Torej mehkožilni kabli, votlice in nato v sponke. Nekaj v vijačne, precej pa v brezvijačne. Če bi bile s tem kakršnekoli težave gotovo ne bi dolgo delali na ta način.

Avtor: gm80 PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tudi sam se že pomisli, da bi probal brez votlice, sigurno je boljši stik kot z votlico.
Zato tudi sprašujem, kako rešujete, da ne bom tople vode odkrival.
Vse več se dela z mehko žico in vse težje je dobiti vtičnice/stikala na vijak, pa sem mislil, da že mora obstajati neka splošno znana rešitev za to kombinacijo.

Avtor: RobiStromKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 12:49 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če imaš votlice s plastično zaščito se včasih zgodi, da je koviski del prekratek - ne pride do vzmeti. Če imaš eno ali dve se plastiko odreže, za več je pa zoprno.

Avtor: lojzek PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 1:19 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na eni škatli od sponk sem videl narisano, da vanjo potisneš samo olupljen vodnik, brez votlice in tudi brez povijanja žičk.

Avtor: gm80 PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 2:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sej najbrž je to tud pravilna rešitev pa po nepotrebnem kompliciram.
Standard nikjer ne zahteva uporabo votlic, je pa lepše, da je žica zaključena.
Bom sprobal še kako drži v sponki če jo vstavim brez votlice.

Avtor: ElGrigonKraj: okolica Lenarta PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 9:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V vzmetne sponke se daje brez votlic. Takšna so priporočila weidmuller sponk in tudi ostalih.
Težavno je le pri signalnih kablih raznih senzorjev, kjer je vodnik 0.35 mm*2, tam se uporabi votlica saj spoj ni močnostni.

Pri močnostnih tokokrogih namreč votlica ustvari majhno naležno površino na vzmetnem kontaktu in tak spoj tokovno ni toliko zmogljiv kot brez votlice.

V praksi se običajno uporablja na vzmetnih sponkah (vrstne sponke, krmilniki,...itd) od 0.5 mm*2 dalje in vse do 16 mm*2 brez votlic. Večji preseki pa se že koristi vijačenje.

Avtor: gm80 PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 10:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem sprobal in gre lepo skupaj. Stisneš jeziček in vstaviš žico. Ne vem zakaj nisem že prej probal.
Hvala vsem za odgovore.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2016 11:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Stikala in vtičnice, ki sem jih montiral so bila predvidena za trdo žilo in brez jezička s katerim bi razprl kontakte. Res bi rad videl junaka, ki bi v tisto brezvijačno sponko spravil licne brez votlice. Da sem spravil žico z votlico v sponko, sem moral uporabiti zavite koničaste klešče, saj je bila potrebna kar precejšnj sila, da se je vzmetni kontakt toliko razprl, da je šla votlica noter.

Avtor: ElGrigonKraj: okolica Lenarta PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2016 10:49 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V inštalacijah se za stikala in vtičnice uporablja trda žica. Tam je zadeva drugačna.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Okt 01, 2016 11:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bejž, ne me basat! Si ti slučajno prebral naslov teme, prvo sporočilo v tej temi in potem še moja dva odgovora?
Očitno ne, sicer ne bi pisal bedarije.

Avtor: Bizgec65Kraj: Trebnje PrispevekObjavljeno: Ned Okt 02, 2016 12:57 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ElGrigon je napisal/a:
V inštalacijah se za stikala in vtičnice uporablja trda žica. Tam je zadeva drugačna.


Rad bi to videl na primorsko - goriško - bovškem koncu. Mr. Green
Za tole "hiško" , upam trditi, da je 80% na mehki. Se ne spomnim vsega, saj je že vsaj 10 let od tega, kar sem tukajle "enih par" vtičnic in stikal zvezal - na mehko!

Stran 1 od 3

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group