www.elektronik.si
Mini rezkar za PCB
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Robotika

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2017 9:15 pm    Naslov sporočila:  Mini rezkar za PCB
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni

Dobil sem idejo da bi izdelal mini rezkalnik ki bi bil namenjen izključno rezkanju tiskanih vezij (vem da bo kdo rekel da bom potem še 100 drugih stvari rezkal na njem ampak za druge stvari imam že drug CNC stroj).

Stvar bo bolj "low budget" v smislu nekega poceni krmilnika in "software"-a saj imam namen uporabiti Arduino GRBL + A4988 driverje + nek software oz kakšen drug cenovno primerljiv krmilnik z možnostjo USB povezave in free PC programom (se priporočam za kak predlog). Koračni motorji Nema17.

V glavnem bi bil namenjen rezkanje PCB vezij do dimenzij 100x160mm.
Rad bi dosegal čim višje hitrosti pomikov rezkanja in natančnosti seveda.
Ker se gre za mini rezkalnik bi tudi konstrukcijo rad imel čim manjšo.
Mislil sem o uporabi jermenov ampak nisem prepričan glede točnosti čeprav jih uporablja veliko 3D printerjev.
Glede vodil pa okrogla nepodprta vodila fi 12mm + vozički, bi moglo zadostovati za rezkanje PCB.

Pričakujem kakšna mnenja.

Avtor: miharixKraj: LJ PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2017 11:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tega budget: https://github.com/CarlosGS/Cyclone-PCB-Factory
se sam že lep čas spravljam lotit ga naredit.
Neke hude natančnosti ne bo a verjetno dovolj za igračkanje.

Jermen se pod natezno obremenitvijo razteza,
te obremenitve pri 3Dp praktično ni.

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2017 12:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja tale stvar iz povezave ni kaj prida natančna in glede na navojno vreteno zelo počasna.

No ja ogrodje tako ali tako mislim naredit po svojih načrtih. Predvsem me je zanimalo mnenje glede jermenov. Lahko pa uporabim navojno vreteno (trapezno) in na koncu prestavno razmerje za dvig hitrosti vretena. Ampak potem se buget hudo poveča.

Avtor: aljošKraj: Škofja loka-poljanska dolina PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2017 8:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
12mm vodila za pcb? d'oh!

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2017 9:14 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja med 10 in 12mm skoraj ni razlike v ceni.
Bolj me zanima izvedba pogonov.

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2017 10:40 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Najbrž bom uporabil kar trapezno vreteno TR12x6 in bronza/plastične matice.
Najti moram tudi nek čim manjši rezkalni motor.
Glede Z osi sem razmišljal da bi imel samo dvignjeno in spuščeno pozicijo globino reza pa bi nastavljal ročno z nekim vijakom nekaj v tem smislu kot ima to rešeno tukaj

Avtor: aljošKraj: Škofja loka-poljanska dolina PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 8:54 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
No, tu se stvar zakomplicira.... Ti bi rezkal vezja, višino bi nastavljal z vijakom.... Vezje se rezka z V-bit (rezkarjem), nimaš vacuum mize (plate FR4 so lahko zvite)

Če boš delal vezja, katerih razmak med vezmi bo min 0.4mm, bo še nekako šlo... manj pa... pozabi...

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 11:18 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja to je ena od možnosti saj samo "na glas" razmišljam. Sprejemam vsa mnenja in predloge bi pa rad nekako stavr naredil čim bolj enostavno.
Vidim da imaš nekaj izkušenj na tem področju kako bi pa ti naredil konstrukcijo?

Avtor: aljošKraj: Škofja loka-poljanska dolina PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 12:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Konstrukcijo le naredi togo, ampak za rezkanje vezij (govorim za kakšen proc gor, 0603, 0805 elementi...) boš moral pa poštimati globine reza, vac mizo, itd... Seveda je izvedljivo, a z nekaj truda...

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2017 3:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja namenjeno bi bilo izključno rezkanju vezij. Glede globine reza in ne-ravnosti samih ploščic bi rešil softwersko z touch-probe funkcijo ki zmeri točke na površini ploščice in mislim da bi se s tem lahko izognil vakumski mizici. Lahko bi uporabil tudi pritrdilno gravogrip ploščo ki jo uporabljajo pri graviranju (nekakšna rumena "guma" klik )

Avtor: EisenhornKraj: LJ PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2017 9:41 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz sem našel tale auto-leveler za rezkanje PCBjev, nisem ga pa še imel časa preizkusiti...

Lp,
David

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2017 10:03 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nekateri CNC programi imajo to funkcijo že vključeno mislim da ima to celo linuxcnc

Avtor: mvodicarKraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2017 10:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz za niveliranje uporabljam g-code ripper. Ima možnost tudi drugih operacij na Gkodo-Split, wrap, export dxf in csv.

Avtor: eddieKraj: Severna primorska PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2017 10:49 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kaj pa namesto rezkanja risanje z "alkoholnim" markerjem na PCB z uporabo CNC mašine oziroma 3D printerja?

Ni prahu, uporabi se klasično jedkanje.
Ali kdo to uporablja? Rezultati?

Sam moram v tek spravit 3D printer, potem imam z njim namen poskusit tudi tole.


Lep pozdrav!

Avtor: mato1111Kraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2017 11:02 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
eddie je napisal/a:
Kaj pa namesto rezkanja risanje z "alkoholnim" markerjem na PCB z uporabo CNC mašine oziroma 3D printerja?

Ni prahu, uporabi se klasično jedkanje.
Ali kdo to uporablja? Rezultati?

Sam moram v tek spravit 3D printer, potem imam z njim namen poskusit tudi tole.


Lep pozdrav!

Jaz iščem ravno alternativo jedkanja -> rezkanje -> ni kemikalij Mr. Green
Namesto flumastra uporabljajo tudi UV laser.

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group