www.elektronik.si
Screenshoot

www.elektronik.si -> MS Windows razprave

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 1:11 pm    Naslov sporočila:  Screenshoot
----------------------------------------------------------------------------
Torej kaj me muči:
Rad bi poslal sliko z ekrana (npr.Task Manager) na forum, pa ne vem kako se to naredi Sad
Kakšna pomoč?

Avtor: sebavehKraj: Slovenska Bistrica PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 1:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na tipkovnici imaš tipko PrtScr. Če jo pritisneš, ti slika celoten zaslon. Če pa jo stisneš v kombinaciji z Alt + PrtScr, pa bi slika samo aktivno okno.
Lahko pa v Windows 7 uporabiš tudi že vgrajen programček "Orodje za izrezovanje".
Sliko pa obvezno skraniš v formatu .png

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 1:58 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za hiter odgovor!
Imam sicer Windows XP SP3.
Pa še vprašanje: format .png mi določi Windows sam?
Nisem neki biser v SW (kar se vidi iz vprašanj, heh), zato raje vprašam.

Avtor: sebavehKraj: Slovenska Bistrica PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 2:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz sem v XP delal tako, da sem s PrtScr (z ali brez Alta) naredil posnetek, nato pa ga v Slikarju prilepil (Ctrl + V) in tam uredil, kar je bilo potrebno. Nazadnje pa shraniš in izbereš tip PNG. Ta tip moraš izbrati ročno, ker mislim da ti Windows ne ponudi tega kot default.

Avtor: frenkiKraj: Ljubljana (JN76GB) PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 3:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kot je že sebaveh napisal, bi pa dodal, da se splača instalirat irfanview , ki lahko pride zelo prav za take in podobne malenkosti.

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 7:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
sebaveh je napisal/a:
.......Sliko pa obvezno skraniš v formatu .png
Kaj je pa z jpg narobe?

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 8:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nič, samo privzeti format slikarja v win xp je .bmp, kar je pa res neracionalna izbira. Tudi jaz preferiram png, namesto jpg. Zdi se mi, da je boljša izbira za na splet.

Avtor: Roby PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 8:40 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaka57 je napisal/a:
Kaj je pa z jpg narobe?


Format .jpg je za splošne posnetke zaslonov (tekst, grafi) slabši v kvaliteti slike in večji v velikosti datoteke (x2) kot format .png.

Avtor: DusanKKraj: Medvode - med vodami PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 9:22 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Telovadbo z XP slikarjem sem že davno zamenjal z odličnim programčkom Capture Screenshot Lite-free, ki je na moč podobna Snipping toolu (orodju za izrezovanje) v Win7/8/10.
Poljuben izrez kjerkoli na ekranu lahko potem shraniš v jpg, png, bmp ali gif formatu.
Vir: www.gutmannsoft.com

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 9:27 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Očitno nekateri pišete, bolj kot ne, na pamet.
V priponkah je isti izrezek enkrat shranjen kot jpg, drugič pa kot png in če vidim prav je png za malenkost večji kot jpg, o kvaliteti bi pa lahko debatirali.

Avtor: DusanKKraj: Medvode - med vodami PrispevekObjavljeno: Ned Sep 24, 2017 11:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za eno printscreen sliko ekrana, kjer ne rabiš zoomirat stvari in že v osnovi pove namen je .jpg čisto ok, saj zasede najmanj placa.
Če rabiš več detajlov npr. drobne linije v načrtih potem je .png boljši, posebno, če zoomiraš se bodo pri .jpg prej videli "pixli" in kompresijske žrtve kot pri .png.
Png je seveda zato tudi večji kot jpg.
V prilogi je še primer zooma prilog od @Jaka57 kjer se vidi kvalitetnejši levi .png pred desnim .jpg.
Ampak, kot sem dejal, za primer, če ne rabiš zoomirat stvari je .jpg čisto ok in zasede najmanj.

Še v detajlih kdaj .jpg, .gif ali .png.

Avtor: lojzek PrispevekObjavljeno: Pon Sep 25, 2017 7:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne bom debateiral o tem, kateri format slike je boljši (vem pa da se ponekod lahko tudi nastavlja kvaliteta shranjene slike).

Za zajem ekranske slike pa jaz uporabljam PicPick , Na XPjih teče odlično, je standalone, tako da ga lahko zaženeš recimo tudi iz ključka, ima tudi integrirane druge bombončke.

Edino, dokler se ne navadiš da ga po zagonu moraš poiskati desno spodaj v taskbaru in od tam potem izbereš tisto, kar želiš...

Avtor: Iztok_SKraj: Ljubljana, Trzin PrispevekObjavljeno: Pet Jan 12, 2018 10:57 pm    Naslov sporočila:  Snippping tool
----------------------------------------------------------------------------
Za zajem dela zaslona ali okna uporabljam Snipping Tool, ki je sestavni del od Windows 7 dalje.
Za zajem aktivnega okna Alt+Prt Screen.
Za zajem celotnega zaslona Prt Screen in nato IrfanView za obdelavo crop, resize, format...

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Pet Jan 19, 2018 4:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V katerem formatu je manjša datoteka je odvisno od vsebine slike. Če slika vsebuje črte in tekst, kar je pogosto v raznih pogovornih oknih, PNG zasede manj. Če slika vsebuje veliko različnih odtenkov, kot fotografija, JPG zasede manj. Zaslonski sliki, ki jih je priložil Jaka vsebujeta fotografiji, zato je JPG manjši.
V vsakem primeru je PNG enak originalu, JPG pa slabši. In zakaj bi poslabševal za minimalni prihranek?

V primeru, ki sem ga priložil sem moral pri JPG nastaviti ogromno kompresijo, da sem dobil primerljivo velikost s PNG. Izguba kvalitete je očitna in vidna tudi pri relativno nizki kompresiji, ki da trikratno velikost datoteke.

PS: Mene pa bolj matra, kako razporediti slike v želen vrsti red?

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group