www.elektronik.si
Izdelava zobnika MXL

www.elektronik.si -> Mehanika in strojništvo

Avtor: MikimKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Pon Sep 25, 2017 3:58 pm    Naslov sporočila:  Izdelava zobnika MXL
----------------------------------------------------------------------------
Nujno potrebujem zobnik MXL ima delitev 0,080" oziroma 2,032mm.
85zobov za privijačit na osovino 6mm. Nekaj podobnega kot na sliki.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Sep 25, 2017 6:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hmm, kje pa si našel ravno 85 zob? Morebiti poznaš koga, ki ima žično erozijo, in bi ti ga bil pripravljen izrezati?

Avtor: MikimKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Pon Sep 25, 2017 7:38 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nazadnje mi ga je kolega izdelel na 3d printerju. Pa se je prejšni teden razpadel.
Mi pa kolega pride iz dopusta naslednji teden rabim ga pa nujno. Je pa zagon na koračnem motorju za uv printer. Kaj tukaj nihče ne poza kakšnega mojstra za zobnike.
Tehovnik pa nima delilnika za colske mere.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 12:20 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Darko Novosel iz Nove Vasi pri Mokricah izdeluje zobnike. Vendar tale tvoja reč ni ravno zobnik. To je zobata jermenica.
Schiki iz Slovenskih Konjic jih ima do 72 zob, Kitajci imajo marsikaj, ampak 85 zob nimajo. 80 ali 90 zob ni problema.
Mana - Omerzu iz Dečnih sel ima v svojem prodajnem asortimanu tudi jermena in jermenice Optibelt. Vprašaj njega, če ima kaj, vendar bo najbrž spet problem, standardno ozobljenje gre do 72 zob.
Tudi M&M Intercom iz Ljubljane prodaja zobata jermena in jermenice. Tudi MXL, ampak spet samo do 72 zob.
Haberkorn - ravno tako samo do 72 zob, Navtex iz Vodic....
Ravno zato sem ti predlagal, da daš jermenico odrezati z žično erozijo, recimo iz aluminija. Le v DXF formatu jo moraš narisati.
Napiši kateri 3D tiskalnik imaš, ter če je mogoče programsko spremeniti prestavno razmerje. V tem primeru bi pač dal gor eno standardno dobavljivo jermenico, razmerje pa popravil programsko.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 10:27 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Še nekaj možnosti imaš. Praviš, da ti je kolega sedanjo jermenico izdelal s 3D printerjem. Torej imaš STL datoteko? Pokliči v podjetje Ortotip v Mursko soboto, imajo SLS - SLM 3D tiskalnik. Če ti jermenico izdelajo iz poliamida, bo praktično večna.
Ali pa DXF datoteko pošlješ nekomu, ki ima dovolj močan laserski rezalnik, pa ti jo izreže iz akrilnega - plexi stekla. Tudi takšna bo za kar nekaj časa.


lp

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 3:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imaš kakega znanca na ZEL-EN (www.zel-en.si/)? Tam imajo dober 3d printer na prah.

Avtor: MikimKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 7:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Slowfly na vretenu je standardna 24 zobov za pravilno razmerje sem pa na motorju potreboval 85 zobov da sem dobil pravilni pomik. Je pa UV printer ne 3D printer.
Ja žična erozija bi bila rešitev.
Sam dve leti nazaj mi je kolega v Catiji risal in žal ne najdem teh datotek.
Ko jih najdem bom poklical podjetje Ortotip v Mursko soboto, pa mal naokoli.
Damo bom preveril na FB če kdo tam dela da mi to naredi. Hvala vsem za
informacije.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 8:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To si sam naredil? Kaj pa ti krmili ta printer?

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Sep 26, 2017 11:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Evo ti "zemčo", da ne boš predolgo iskal. Smile

Avtor: MikimKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 3:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Slowfly, sem našel. Vseeno hvala.
Za pogon uporabljam dtg kontroler. Pulse z enkoderja pretvori
v step in mi krmili koračni driver. Moraš pa mal bit in strojnik in štromar.

Tak dela; https://www.youtube.com/watch?v=-gUBOreNx84&t=63s

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 5:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To mi je jasno. Ko sem te vprašal s čim krmiliš vse skupaj, sem imel v mislih nekaj že kupljenega ali DIY varianto. Za DTG si uporabil Arduino?
Če ja, se da v programski kodi spremeniti nastavitve, in potem dela prav tudi z nekoliko drugačnim prestvnim razmerjem jermenic. Le Arduinota je ponovno treba sprogramirati.

Avtor: MikimKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 9:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Krmilim z arduino. Lahko se spreminja na driverju microstep ampak tako točno ko to narediš z prestavnim razmerjem ne gre. Razen varijanta servo driverja ki mu točno podaš razmerje je pa kar veliko €€€.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Sep 27, 2017 10:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hmm, ne vem če bo čisto tako. Mi pošlješ sketch datoteko za Arduinota?

Avtor: MikimKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Čet Sep 28, 2017 7:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Trenutno je še skrivnost sma se z Igorjem 6 mesecev matrala da sma zadevo nekako izpeljala. Na ZS ti pošljem osnovno verzijo za test.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group