www.elektronik.si
RF oddajnik sprejemnik

www.elektronik.si -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez

Avtor: KopernikKraj: Črnomelj PrispevekObjavljeno: Čet Okt 19, 2017 1:01 pm    Naslov sporočila:  RF oddajnik sprejemnik
----------------------------------------------------------------------------
Živijo!

Zadnjič sem dobil od kolega daljinca za traktorsko vitel v popravilo..
Ko sem videl, da v tistem "homemade" daljincu ni nobene posebne logike,
sem se odločil, da iz firbca naredim še jaz enega..

Uporabil sem čipe RF600E in RF600D, kateri so bili uporabljeni tudi v tistem daljincu..
Vezje sem sestavil, vendar imam problem z dometom.
Deluje samo do 7m.. Uporabil sem oddajnik in sprejemnik kateri je mišljen za arduino-ta. cca 2€ iz kitajske (433Mhz).. vem da ni nevem kaj, ampak sem upal, da bo deloval vseeno malo dlje..

zanima me pa, kateri oddajniki in sprejemniki se uporabljajo v te namene?
kje se jih dobi?

LP

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 7:14 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
S kitajskimi moduli z lahkoto dosegam 30-40m dometa ( z nekaterimi moduli celo 200m in več ), tako da ne vem kje je napaka pri tebi. Možno je, da sta modulčka slaba ali pa bolj verjetno, da je toliko motenj, da decoder sprejeti signal zavrne oziroma ga ne prepozna. Bo treba naštudirat tole:
https://www.rfsolutions.co.uk/downloads/1456220424DS-RF600.pdf
in seveda malo pomeriti z osciloskopom, kako zgleda digitalni signal na različne razdalje oddajnega modula in kolkiko motenj imaš že brez oddajanja z daljinčkom.

Mimogrede, kje si nabavil encoder-decoder čipe?

Avtor: arksiKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 7:26 am    Naslov sporočila:  Re: RF oddajnik sprejemnik
----------------------------------------------------------------------------
Kopernik je napisal/a:
................
zanima me pa, kateri oddajniki in sprejemniki se uporabljajo v te namene?
kje se jih dobi?

LP


Recimo tale modulček lahko "nese" tudi do kilometer vidne razdalje. Je zanesljiv in dokaj enostaven za uporabo. Mislim, da se ta modul uporablja tule.

Avtor: KopernikKraj: Črnomelj PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 12:08 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
v.j. je napisal/a:
S kitajskimi moduli z lahkoto dosegam 30-40m dometa ( z nekaterimi moduli celo 200m in več ), tako da ne vem kje je napaka pri tebi. Možno je, da sta modulčka slaba ali pa bolj verjetno, da je toliko motenj, da decoder sprejeti signal zavrne oziroma ga ne prepozna. Bo treba naštudirat tole:
https://www.rfsolutions.co.uk/downloads/1456220424DS-RF600.pdf
in seveda malo pomeriti z osciloskopom, kako zgleda digitalni signal na različne razdalje oddajnega modula in kolkiko motenj imaš že brez oddajanja z daljinčkom.

Mimogrede, kje si nabavil encoder-decoder čipe?


Sem pogledal z spektralcem in se že nekaj dogaja na tej frekvenci..
Moram samo locirat kaj..
Pa najverjetneje bi moral dodati se par kondenzatorjev za filter napajanja,
saj pise da je zelo obcutljiv na to.
Imam najverjetneje se kar nekaj tezav.

Dobi se jih pa v farnell-u oz. preko IC elektronike.

Avtor: KopernikKraj: Črnomelj PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 12:09 pm    Naslov sporočila:  Re: RF oddajnik sprejemnik
----------------------------------------------------------------------------
arksi je napisal/a:
Kopernik je napisal/a:
................
zanima me pa, kateri oddajniki in sprejemniki se uporabljajo v te namene?
kje se jih dobi?

LP


Recimo tale modulček lahko "nese" tudi do kilometer vidne razdalje. Je zanesljiv in dokaj enostaven za uporabo. Mislim, da se ta modul uporablja tule.


Bom kar tega stestiral..
Hvala!

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 8:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kopernik je napisal/a:

Sem pogledal z spektralcem in se že nekaj dogaja na tej frekvenci..


Spektralni analizator bo seveda pokazal nekaj, da je na tej frekvenci, saj je gor polno daljincev, vremenskih postaj, temperaturnih senzorjev, brezžičnih alarmov, ...

Rabiš pomerit z osciloskopom DATA linijo med Rx modulčkom in decoder čipom, tebe zanima predvsem kaj lovi Rx modul, manj pa kaj bo "videl" sprektralc Wink

Seveda so kitajski Rx modulčki precej neselektivni, zato vsaj za sprejemnik uporabiš boljše modulčke, za oddajnik pa lahko kar navadne. Seveda je slabši domet zaradi morebitnih motenj možen predvsem tam, kjer je teh motenj več, ni povsod enako, mogoče imam jaz srečo in v moji okolici kjer testiram ni toliko zasvinjan eter na tem pasu.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group