www.elektronik.si
Krmiljenje porabnikov različnih napetostnih nivojev

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: hammKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 6:50 pm    Naslov sporočila:  Krmiljenje porabnikov različnih napetostnih nivojev
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni!

Zanima me, kako naj na najbolj eleganten in čim manj potraten način rešim napajanje večih DC porabnikov, vsak različne napetosti, od 3 do 12V...
Namreč za potrebe jaslic imam nekaj 12V lučk, potem DC črpalke za vodo, elektromotorček za mlin in še kup ostale šare.

Ker skoraj vsakemu porabniku reguliram napetost (lučkam svetlobo, črpalki pretok, mlinu hitrost), ima vsak sklop svoj napetostni regulator.

Zamislil sem si, da bi imel nek dovolj močan enosmerni vir napetosti, npr 15V 10A.
Potem pa za vsak sklop svoj kitajski buck pretvornik (torej tak za 3, 6, 9 in 12V), na katerega bi potem priklopil regulator. Nekako takole:

12V
|
-------BUCK (3V) ------Regulator (0-3)
|
-------BUCK (6V) -------Regulator (0-6V)
|
-------BUCK (9V) -------Regulator (0-9V)
|
-------BUCK (12V) -----Regulator (0-12V)

Bi bilo to v redu, ali je preveč razčlenjeno? Res ne bi rad kupoval 3V, 6V, 9V in 12V napajalnik...

Avtor: polkic PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 7:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mogoče kakšen napetostni delilnik, za stalne napetosti (s potenciometerom za fino/grobo regulacijo)?

Lep pozdrav.

Avtor: Matko5Kraj: LJ PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bodo DC step down moduli delovali čisto v redu, in bolje od napetostnega delilnika, vendar pomeri tokove skozi porabnike, ker te pretvorniki po izkušnjah sodeče ne prenesejo velikih napetosti in tokov, četudi so za 1/4 manjši od maksimalnih podanih.

P.s. Nisem pa prepričan, če jih boš od Kitajcev dobil do božiča. Whistle

Lp

Avtor: hammKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Napetostni delilnik bi bil v redu, če ne bi bili tokovi reda nekaj A. Npr. za razsvetljavo potrebujem vsaj 12V/2A (imam klasične žarnice, podnožje E10), raje več za rezervo. Za DC črpalke (imam jih več) pa še več.

Nekaj pretvornikov sem naročil že jeseni (taka šara se vedno potrebuje), tako da to imam. Zanimalo me je samo, če obstaja še kakšna druga pot, za katero ne vem Very Happy

Mimogrede, ali priporočate kakšen dober napetostni regulator? Mora imeti možnost regulacije s potenciometrom. Imam nekaj linearnih na osnovi LM317, vendar so malo prešibki, kar me najbolj moti pa je to, da se grejejo.
Vsak predlog je dobrodošel (za naslednje leto Very Happy )

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tvoja zamisel je dobra, ti kar kitajske step-down porabi, le pazi na obremenitev... kar napiše kitajček, ga več kot 50% nikar ne obremenjuj na dolgi rok. "Kitajčke" lahko obremeniš za nekaj sekund brez težav tudi na 100%, ne pa za stalno. Če ti bo zmanjkalo, lahko prideš do mene imam na zalogi majhne do 2A, 3A in tudi 8A.

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 8:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kaj pa enega takega?

Avtor: MONDKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2017 10:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Samo opozorilo. Stikalni usmerniki ne marajo ravno elektromotorčkov . Ponavadi jim je ustrežejo z zadovoljivimi zagonskimi tokovi. Zelo rada prime tokovna zaščita in slaba volja je tu.

Avtor: hammKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Dec 19, 2017 12:20 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
@Jaka57 Hehehe, ravno teden dni nazaj sem ga naročil, sicer prek ebay-a, ampak 3015 Very Happy
Bo pa v funkciji testnega/laboratorijskega napajalnika. Za potrebe konkretnega problema ne pride v poštev, ker bi jih potreboval 5 (regulacija svetlosti, hitrosti elektromotorjev, DC črpalk različnih napetosti,...)

@Mond Mislim da za te male elektromotorčke ne bo problema, sicer imam za glavno napajanje 12V 10A stikalni napajalnik, upam da bo dovolj.

Hvala vsem za nasvete, bom rešil zadevo s step-down pretvorniki, vse skupaj za napajalnikom vred pa bom vgradil v eno veliko ohišje (z luknjami za zračenje).

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group