www.elektronik.si
Radio Triglav
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Stari radijski sprejemniki

Avtor: OLDKraj: Metlika PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 4:58 pm    Naslov sporočila:  Radio Triglav
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni!

Sem nov na forumu. Nisem elektronik in nimam pojma o elektroniki. Sem pa ljubitelj starin. Pred kratkim sem dobil star radio Triglav z gramofonom. radio ni delal. Gramofon je vrtel. Ker nimam pojma o elektroniki sem ga odnesel enemu upokojenemu RTV mehaniku in je sprejemnik usposobil. Torej res lepo dela. Rekel je da je zamenjal nekaj uporov, 1 lampo in 1 kondenzator. Da je bilo skurjeno. Gramofona pa da ne more, ker je hin glava. Glava ima prenos preko nekakih kristalov, ki da so se od starosti med seboj kot zlepili in da je zdaj kot ene vrste velik kristal, ki pa da ne prevaja kar igla bere. Sem razumljivo napisal? Ko plošča igra in je glasnost na max je malo slišat na zvočnik ampak res samo malo več kot daje sama igla. Torej je med vami kak mojster, ki je to popravljal in kako bi se uredilo? Prilagam sliko za lažjo predstavo radia. koliko sem do zdaj raziskoval imajo vsi triglavi emona gramofone a moj je drugačen. Je kdo videl že takega? Lp...

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 7:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imam Triglav doma, katerega sem obnovil,
takega sem dobil


tak pa je po obnovi


s tem, da je moj malo novejši, ker ima že Iskrin gramofon.
Ker, kot si napisal, da nimaš pojma, ti je poskušal mojster razložiti to okoli kristalne glave, da bi ti bilo najbolj razumljivo.
Ta t.i. kristal se nahaja na spodnji strani obkroženega dela ročke na sliki


dvigni ročko in slikaj ta "kristal", mogoče se pa najde kakšen forumaš, ki ima še kaj takega ali podobnega.

S spodnje strani mora biti v ročki nekaj podobnega, kot je na spodnji sliki obkroženo z rdečo:


V tem videu lahko na približno vidiš, kako izgleda podoben "kristal" znotraj.

Avtor: OLDKraj: Metlika PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 10:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lep je vaš. Ja malo je mlajši. Je pisalo na dnu Iskra, na mojem piše še telekomunikacije. Ja, koliko sem raziskoval sam so imeli iskrini tudi njihov gramofon model Emona. Ta pa ne vem kaj je. Prilagam slike glave, če bo kdo lahko kako pomagal. Lp...

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2018 10:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
S tem se da zamenjati (dobi se tudi na Ebayu).

Še nekaj poučnega v tem videu.Splača se ga pogledati do konca.

Avtor: OLDKraj: Metlika PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2018 3:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imam doma eno glavo z iglo od novejega. Mislim, da RIZ. Bi šlo? Kako zvežem žice' Original sta samo 2 a noveji ima 4.

Avtor: mitja3Kraj: Vodice PrispevekObjavljeno: Sre Dec 19, 2018 7:03 pm    Naslov sporočila:  Igla gramofona
----------------------------------------------------------------------------
Tudi sam imam trenutno v popravilu točno tak tip radia s takim gramofonom - pri meni je LP napis na začetku ročke na zgornji strani (zadeva se lahko obrača) in mogoče je to vzrok, da ne igra...

Ker mi manjka zadnja stranica radia ne morem razbrati kateri tip je točno..RA88?
@OLD Ali je pri vas zadeva kompletna in se vidi tip naprave? Hvala za odgovor.

Avtor: mitchWKraj: Celje PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 6:19 pm    Naslov sporočila:  Re: Igla gramofona
----------------------------------------------------------------------------
mitja3 je napisal/a:
Tudi sam imam trenutno v popravilu točno tak tip radia s takim gramofonom - pri meni je LP napis na začetku ročke na zgornji strani (zadeva se lahko obrača) in mogoče je to vzrok, da ne igra...

Ker mi manjka zadnja stranica radia ne morem razbrati kateri tip je točno..RA88?
@OLD Ali je pri vas zadeva kompletna in se vidi tip naprave? Hvala za odgovor.



Glede gramofona, preveri če ni kje prekinjen stik od vhoda za gramofon na zadnji strani do samega pick-upa. Preveri tudi, če ti igra preko vhoda za gramofon npr. MP3 predvajalnik (ali pa se vhoda dotakneš s prstom in moraš slišati brum).

Bilo je več verzij shem, bolj ali manj je osnova enaka, le tu in tam so kakšno malenkost spremenili. Meni je npr. najbolj všeč ravno ta od RA88, saj je zelo pregledna in jasna.

Radio ti sicer igra?

Avtor: OLDKraj: Metlika PrispevekObjavljeno: Pet Jan 25, 2019 11:07 am    Naslov sporočila:  Re: Igla gramofona
----------------------------------------------------------------------------
mitja3 je napisal/a:
Tudi sam imam trenutno v popravilu točno tak tip radia s takim gramofonom - pri meni je LP napis na začetku ročke na zgornji strani (zadeva se lahko obrača) in mogoče je to vzrok, da ne igra...

Ker mi manjka zadnja stranica radia ne morem razbrati kateri tip je točno..RA88?
@OLD Ali je pri vas zadeva kompletna in se vidi tip naprave? Hvala za odgovor.


O, pozdravljeni. Nisem bil nekaj časa na forumu. Torej, da, sem probal obrniti glavo in je enako. Menda so bile to dvojne igle za velike in male plošče. Ne vem zakaj. Vendar je tema tako in tako. Sem šel pogledat za točen model in se vidi zelo slabo. RA je natisnjeno original s črno, številke so pa kot štampiljka v modri barvi, ki je zelo zbledela. Zdi se mi kot da je 54. Malo sem pogooglal in našel, da so bili tipi 54 Soča. Na oko bi rekel, da je bil to identičen Triglavu samo je bil brez gramofona. Naj me kdo popravi. če se motim. Vaš gramofon dela? Je točno tak kot na mojem? Ker noveji so imeli že Emona gramofon in je že na pogled čisto drugačji. Vam piše na ohišju na sprednji strani spodaj na sredini ISKRA ali TELEKOMUNIKACIJE? Lp...

Avtor: mitchWKraj: Celje PrispevekObjavljeno: Ned Jan 27, 2019 6:49 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Igla z napisom "78" je namenjena predvajanju starih 78 obratnih plošč, ki so že takrat bile bolj kot ne redke.
Igla z napisom LP, pa je namenjena predvajanju 45 in 33 obratnih plošč oz. microgroove plošč.

Razlika je v debelini igle. Obe igli sta vpeti v pick-up, ki je pri vseh teh gramofonih kristalen. Ti pick-upi s starostjo izgubijo na ojačanju, lahko pa se pojavi tudi popačenje zvoka. V nekaterih primerih čisto odpovejo (še posebej če so bili na vlagi).

Neke znanosti pri gramofonih ni, vsi so bolj kot ne po istem kopitu. Če se pladenj vrti in je igla dobra, potem je lahko težava le še v pick-upu in žičkah, ki vodijo do pick-upa.

Soča in Triglav sta v osnovi enaka radia, le da ima Triglav dodan gramofon. Prvi gramofoni so bili znamke LESA (Italijanski), kasnejši pa Iskrini.

Avtor: OLDKraj: Metlika PrispevekObjavljeno: Tor Feb 05, 2019 11:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mitchW je napisal/a:
Igla z napisom "78" je namenjena predvajanju starih 78 obratnih plošč, ki so že takrat bile bolj kot ne redke.
Igla z napisom LP, pa je namenjena predvajanju 45 in 33 obratnih plošč oz. microgroove plošč.

Razlika je v debelini igle. Obe igli sta vpeti v pick-up, ki je pri vseh teh gramofonih kristalen. Ti pick-upi s starostjo izgubijo na ojačanju, lahko pa se pojavi tudi popačenje zvoka. V nekaterih primerih čisto odpovejo (še posebej če so bili na vlagi).

Neke znanosti pri gramofonih ni, vsi so bolj kot ne po istem kopitu. Če se pladenj vrti in je igla dobra, potem je lahko težava le še v pick-upu in žičkah, ki vodijo do pick-upa.

Soča in Triglav sta v osnovi enaka radia, le da ima Triglav dodan gramofon. Prvi gramofoni so bili znamke LESA (Italijanski), kasnejši pa Iskrini.



Kaj pol pogruntat s pick upom?

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Feb 06, 2019 8:56 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Čitaj!

Avtor: OLDKraj: Metlika PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 1:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Branez je napisal/a:
Čitaj!


Hm, glede na to da imam 2 levi kar se tiče elektronike, se mi zdi komplocirano in mislim, da je velika možnost, da sploh ne bo delalo, če se sam spravim to predelovat. Sem mislil, da bi bilo kaj bolj enostavnega ali originalnega... Lp...

Avtor: lojze59Kraj: kamnik PrispevekObjavljeno: Čet Sep 19, 2019 6:09 pm    Naslov sporočila:  Radio triglav pomoč
----------------------------------------------------------------------------
Dobil sem star radio triglav 3d,pa so bile v njem zbite nekatere elektronke.Potem sem skoraj vse dobil pri nas,le elektronka ef89 sem nabavil preko ebaya,ta pa ima 7pin in ne gre v podnožje.Sedaj bi prosil za odgovor ,če kdo pozna ta slučaj .Oznaka je philips miniwatt ef 98.
hvala za odgovor

Avtor: ciciKraj: Trbovlje PrispevekObjavljeno: Čet Sep 19, 2019 6:35 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bo treba kar pravo dobiti. Torej EF 89, ne EF 98.

Avtor: lojze59Kraj: kamnik PrispevekObjavljeno: Čet Sep 19, 2019 6:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja res sem kiksnu
Hvala

Stran 1 od 3

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group