www.elektronik.si
Izkoristek grelca

www.elektronik.si -> Naloge, izpiti, seminarske

Avtor: kazdej123 PrispevekObjavljeno: Sob Maj 19, 2018 1:58 pm    Naslov sporočila:  Izkoristek grelca
----------------------------------------------------------------------------
Imam vprašanje glede izkoristka električnega grelca. Delal sem dve meritvi.
1 meritev: 230 V, vodo sem segreval 156 sekund in porabil 62,79 Wh in dobil 37% toplotni izkoritek.
2 meritev 115 V, vodo sem segreval 370 sekund in porabil 37,82 Wh in dobil 58% toplotni izkoristek.

Zanima me, zakaj je pri drugi meritvi večji izkoristek. Morda zato, ker sem vodo dalj časa segreval, ali je vzrok kje drugje.
Hvala za odgovore.

Avtor: lipaKraj: Lipa Beltinci PrispevekObjavljeno: Sob Maj 19, 2018 2:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Izkoristek el grelca je blizu 100%

Avtor: kazdej123 PrispevekObjavljeno: Sob Maj 19, 2018 2:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja to vem, da je izkoristek 100%. Bom prilepil sliko, da bo bolj razumljivo.

Avtor: igor_kKraj: Rače PrispevekObjavljeno: Sob Maj 19, 2018 6:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vsekakor v drugem primeru vode nisi zagrel za enako razliko v temperaturi kot v prvem.

Avtor: kazdej123 PrispevekObjavljeno: Sob Maj 19, 2018 8:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V obeh primerih je bilo segrevanje od 30 na 50 stopinj celzija.

Avtor: igor_kKraj: Rače PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 12:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Preveri termometer.

Avtor: BonusKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 8:22 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Segreval si tudi ohišje grelca, posodo, termometer...

Avtor: baresiKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 8:55 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Naredi še en poizkus, prvo na 115, potem pa na 230 V.

Avtor: kazdej123 PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 10:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kaj pa manjša napetost in to, da sem ogreval dalj časa in dovedena manjša moč. To ne bi moglo vplivati na boljši izkoristek?

Avtor: ro-biKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 11:42 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Grelec ima 100% izkoristek.
Ali 100% izgube- vse, kar porabi, gre v toploto

Avtor: lucca brassiKraj: KOČEVJE PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 4:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
Zanima me, zakaj je pri drugi meritvi večji izkoristek. Morda zato, ker sem vodo dalj časa segreval, ali je vzrok kje drugje.


vzrok je sprotno ohlajanje posode , in ustvarjena temperaturna razlika

naprava za take meritve

https://en.wikipedia.org/wiki/Calorimeter

Avtor: bbraneKraj: Cerkno PrispevekObjavljeno: Ned Maj 20, 2018 8:15 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Malo bolj opiši grelec in posodo. Ali je to nekakšen potopni grelec ki ga damo v vodo za segrevanje. Napravi kakšen foto. Vsekakor bi se moral bolj približati 100% v obeh primerih. Pred leti smo merili izkoristek grelne plošče ( na štedilniku ) preko gretja 1 litra vode do vrelišča in so bili rezultati med 90 in 95 % . Ostalo so izgube ker je nekaj toplote šlo v okolico.

LP Brane

Avtor: kazdej123 PrispevekObjavljeno: Tor Maj 22, 2018 7:18 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Navaden električni grelec s ploščo (kuhalnik) in steklena posoda. Slik pa ne morem dostaviti, ker nimam opreme več pri roki. Bom probal nekaj pogruntati.
Hvala vsem za pomoč.

Avtor: bbraneKraj: Cerkno PrispevekObjavljeno: Sre Maj 23, 2018 10:45 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Izkoristek se meri z aluminjastim loncem - po starem VDE (edaj se meri s posebno Al klado točno določenih dimenzij). Premer lonca mora biti vsaj približno enak premeru plošče ( grelca ). Tu tiči najverjetnejši vzrok tvoje napake pri določitvi izkoristka grelca.

LP Brane

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group