www.elektronik.si
Shift-in registri

www.elektronik.si -> Arduino sekcija

Avtor: haRmOniKaKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2018 6:14 pm    Naslov sporočila:  Shift-in registri
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo,

po navodilih sem sestavil vezje, ki ga sestavlja 8 shift registrov. Vezje je pri dveh registrih še stabilno, pri več pa nič več. Včasih kakšen bit določi pravilno, večinoma pa ne.

Vezje sestavljajo samo shift registir in pull-up upori. Gotovo bi rabil še kakšen blokirni kondenzator pri registrih. Mogoče še kaj? Kako naj naredim stabilno vezje?

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2018 7:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne vem, kaj delaš narobe, toda zaželjena bi bila shema in seveda sam program, da ti lahko soforumaši kaj več povedo.

Avtor: haRmOniKaKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2018 8:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Prej sem dal napačen link... Shema in program je tak, kot tukaj: https://playground.arduino.cc/Code/ShiftRegSN74HC165N

Razlika je, da sem uporabil 8 registrov v vrsti (64 gumbov), program pa spremenil tako, da imam
Koda:

...
#define NUMBER_OF_SHIFT_CHIPS   8
...
#define BYTES_VAL_T unsigned long long
...


Celotno vezje je sestavljeno. Če berem samo 2 registra (prvega in drugega), potem deluje brez problema. Kakor hitro berem več kot dva sistem postane nestabilen.

Avtor: igo PrispevekObjavljeno: Ned Maj 27, 2018 10:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne kompliciraj s 64-bitno spremenljivko, ker se potem porabi ogromno časa za preverjanje posameznega bita in ustrezen odziv na spremembo.
V zanki osemkrat zapored preberi 8-bitno spremenljivko in jo shrani v array Vhodi[i], kjer gre i od 0 do 7.

8-bitno maskiranje bitov v zanki je bistveno enostavnejše v primerih, ko preverjaš stanja večih bitov hkrati (če je recimo poleg tipke za vklop pritisnjena še tipka za izklop, ima prednost izklop, ali pa se zgodi nekaj drugega, če je že ugasnjeno, ter nekaj tretjega, če je že vklopljeno).

Vedno imej v mislih, da se usedeš na tipkovnico in ob obstoječem stanju izhodov pritisneš večino tipk. Zato uredi prioritete, kaj se kdaj izvede in kaj se kdaj ignorira.

Avtor: haRmOniKaKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pon Maj 28, 2018 10:10 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem popravil. Pa je še vedno čudno nestabilno.

Bi moral na signalnem pinu namestiti še kakšen upor?

Avtor: DusanKKraj: Medvode - med vodami PrispevekObjavljeno: Pon Maj 28, 2018 11:59 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na shemi sicer manjka napajanje za oba čipa 74HC165, a ker ti nekaj dela, predvidevam, da si to vseeno povezal s +5V linijo.
Pri vsakem čipu daj med VCC (pin 16) in GND (pin 8) še 100nF (0,1uF) kondenzator, ki naj bo čim bližje pinom.

Avtor: haRmOniKaKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pon Maj 28, 2018 4:19 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja, napajanje sem dodal. Dodal bom še kondenzatorje in bom videl kako bo.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group