www.elektronik.si
Napajanje senzorja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika za začetnike

Avtor: Fantocci PrispevekObjavljeno: Tor Jun 19, 2018 12:45 pm    Naslov sporočila:  Napajanje senzorja
----------------------------------------------------------------------------
Kako bi najlažje ugotovil, ali ta senzor uporablja za napajanje 1.5V ali 3V?

https://goo.gl/1tH6ra

Normalno uporablja dve 1.5V LR44 bateriji. Zdi se mi, da sta vezani paralelno, kar mi je malo čudno.. Se lahko takšne baterije veže vzporedno?

Jaz bi namesto baterij raje uporabljal nek zunanji napajalnik (uporabiti nameravam večje število teh senzorjev za nek nadzor), ampak sedaj ne vem, ali naj dam 1.5V (ki ga nimam) ali 3V (tega imam).

Avtor: sscottKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Tor Jun 19, 2018 12:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
3V, baterija je vezana zaporedno

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Tor Jun 19, 2018 2:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bateriji sta vezani vzporedno. Deluje tudi na samo eno baterijo. Poizkusi in eno odstrani!
Tako da rabiš 1,5V napajanje ali pa 3 V in preko dveh diod serijsko, da dobiš ustrezen padec napetosti.

Avtor: Fantocci PrispevekObjavljeno: Tor Jun 19, 2018 3:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ali te baterije LR44 izgubijo kapaciteto, če se ne uporabljajo?

Kupil sem namreč 10 kom teh senzorjev kakšni dve leti nazaj in sem jim pobral baterije ven, da se ne bi brez veze praznile, ker jih nisem takoj rabil.

Sedaj, ko pa bi jih rabil, pa vidim, da mi več ne delajo, če dam te iste baterije nazaj (probal z večimi). Kot da bi se samoizpraznile (ampak so kao alkalne, ali je to spet tista kinez kvaliteta....)

Najbolj zanimivo pa mi je, da mi pa en senzor, ki sem ga uporabljal še vedno dela... z istimi originalnimi baterijami... Kot da jim bi bolj pasalo, da so v uporabi namesto v vrečki. Je to logično?



p.s. Edino, kar mi še pade na pamet, če sem morda naredil kakšen kratek stik med njimi, ker sem jih vse skupaj (torej recimo 18kom) dal v isto plastično vrečko? Dotikale so se med sabo.
Malo neverjetno se mi sliši sicer...

Avtor: damjangoKraj: Murska Sobota PrispevekObjavljeno: Tor Jun 19, 2018 5:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imaš merilnik (voltmeter) pri roki, potem jih premeri in boš vedel, v kakšnem stanju so baterije.

Avtor: ciciKraj: Trbovlje PrispevekObjavljeno: Tor Jun 19, 2018 7:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Fantocci je napisal/a:
sem jih vse skupaj (torej recimo 18kom) dal v isto plastično vrečko? Dotikale so se med sabo..
zato so se izpraznile.

Avtor: GUMYKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2018 8:15 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Si imel srečo, da gre za majhne baterije. Sem bil zraven ko se je vžgal predal, ko je tip noter nametal en kup baterij in so bile v stiku.

Avtor: Fantocci PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2018 8:24 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
damjango je napisal/a:
Imaš merilnik (voltmeter) pri roki, potem jih premeri in boš vedel, v kakšnem stanju so baterije.


Kaj pa bo pokazala izpraznjena baterija? Manjšo napetost od 1.5V?

Avtor: nimaKraj: Bakovnik PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2018 8:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Točno tako.

Avtor: Fantocci PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2018 8:50 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za dosedanje odgovore.

Še eno vprašanje bi imel: recimo, da najdem tisti svoj 3V usmernik (preklopni) in mu znižam napetost z dvema diodama. Če je na diodi cca. 0.6V padca bo izza njiju ostalo 1.8V, kar je več kot pri bateriji.
Uničilo to senzorja verjetno ne bo, zanima pa me, ali ima vpliv na točnost prikaza?

Sicer ne vem, kakšna je absolutna točnost teh senzorjev, ampak ko sem teh deset primerjal med sabo v različnih pogojih, so vsi kazali znotraj 0.3°C
Torej, če so že lagali, so vsaj vsi enako Smile

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2018 10:06 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Načeloma je na silicijevi diodi padec napetosti 0,7V, tako da bi to bilo 1,6V, kar bi bilo gotovo OK.

Napetost kolena:
silicij (Si) - 0,7 V
germanij (Ge) - 0,3 V
galijev arzenid (GaAs) - 1,2 V
...

Lahko pa daš za začetek 3 diode in probaš ter izmeriš napetost.

Avtor: int47Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2018 5:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hm...
Naprava deluje na gumb baterije. Poraba je verjetno zelo majhna.
Padec napetosti na diod bo manjši od nazivnega. Napajalna napetost pa višja.

Avtor: Fantocci PrispevekObjavljeno: Čet Jun 21, 2018 9:26 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V tem primeru bo treba kakšen DC DC pretvornik?
Morda kakšen predlog za neko preizkušeno zadevo ali kaj od tu?
https://www.aliexpress.com/store/group/DC-DC-Step-up-down-Modules/612195_260458223.html

Vhodno napetost bi lahko dal tudi večjo, imam v predalu kar nekaj teh svičerjev od starih aparatov, telefonov...

Avtor: jozedeKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Čet Jun 21, 2018 11:03 am    Naslov sporočila:  Re: Napajanje senzorja
----------------------------------------------------------------------------
Fantocci je napisal/a:
Kako bi najlažje ugotovil, ali ta senzor uporablja za napajanje 1.5V ali 3V?

https://goo.gl/1tH6ra

Normalno uporablja dve 1.5V LR44 bateriji. Zdi se mi, da sta vezani paralelno, kar mi je malo čudno.. Se lahko takšne baterije veže vzporedno?

Jaz bi namesto baterij raje uporabljal nek zunanji napajalnik (uporabiti nameravam večje število teh senzorjev za nek nadzor), ampak sedaj ne vem, ali naj dam 1.5V (ki ga nimam) ali 3V (tega imam).


Ali si preizkusil, tako kot ti je svetoval v drugem odgovoru BojanR. Ko boš to preizkusil, boš vedel, ali sta bateriji vezani vzporedno oziroma zaporedno.

Po vsej verjetnosti sta bateriji vezani zaporedno. Tak napajalnik že imaš, samo preveri, če res daje 3V, ker nekateri napajalniki nimajo stabilizirane napetosti na izhodu in imajo zato lahko v neobremenjenem stanju tudi več kot 4V napetosti.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Pet Jun 22, 2018 9:37 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Fantocci je napisal/a:
V tem primeru bo treba kakšen DC DC pretvornik?

Stikalni pretvornik načeloma ni najboljša izbira, ker ima praviloma večjo lastno rabo. Torej je potrebno paziti pri izbiri. Naključno izbrani ti bo verjetno prej izpraznil baterijo, kot pa bi jo sam senzor.
Zato je mogoča boljša izbira linearni regulator, kjer spet paziš na lastno rabo (Quiescent current). Biti mora z majhnim padcem (Low drop-out).

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group