www.elektronik.si
Napajanje senzorja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika za začetnike

Avtor: Fantocci PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2018 4:03 pm    Naslov sporočila:  Re: Napajanje senzorja
----------------------------------------------------------------------------
jozede je napisal/a:
Fantocci je napisal/a:
Kako bi najlažje ugotovil, ali ta senzor uporablja za napajanje 1.5V ali 3V?

https://goo.gl/1tH6ra

Normalno uporablja dve 1.5V LR44 bateriji. Zdi se mi, da sta vezani paralelno, kar mi je malo čudno.. Se lahko takšne baterije veže vzporedno?

Jaz bi namesto baterij raje uporabljal nek zunanji napajalnik (uporabiti nameravam večje število teh senzorjev za nek nadzor), ampak sedaj ne vem, ali naj dam 1.5V (ki ga nimam) ali 3V (tega imam).


Ali si preizkusil, tako kot ti je svetoval v drugem odgovoru BojanR. Ko boš to preizkusil, boš vedel, ali sta bateriji vezani vzporedno oziroma zaporedno.

Po vsej verjetnosti sta bateriji vezani zaporedno. Tak napajalnik že imaš, samo preveri, če res daje 3V, ker nekateri napajalniki nimajo stabilizirane napetosti na izhodu in imajo zato lahko v neobremenjenem stanju tudi več kot 4V napetosti.



Sem preveril, dela na eno samo baterijo, torej je 1.5V napajanje.

Kaj pa če bi dal polnilno AA baterijo? A te lahko vežem vzporedno, kot so alkalne v tovarniški izvedbi? (pač da bi dosegel večjo avtonomnost...)

bostjang je napisal/a:
Fantocci je napisal/a:
V tem primeru bo treba kakšen DC DC pretvornik?

Stikalni pretvornik načeloma ni najboljša izbira, ker ima praviloma večjo lastno rabo. Torej je potrebno paziti pri izbiri. Naključno izbrani ti bo verjetno prej izpraznil baterijo, kot pa bi jo sam senzor.
Zato je mogoča boljša izbira linearni regulator, kjer spet paziš na lastno rabo (Quiescent current). Biti mora z majhnim padcem (Low drop-out).


Bostjang, če bi šel na pretvornike, sem mislil delati brez baterij. 220V imam na voljo v bližini.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Sre Jun 27, 2018 9:16 am    Naslov sporočila:  Re: Napajanje senzorja
----------------------------------------------------------------------------
Fantocci je napisal/a:
Kaj pa če bi dal polnilno AA baterijo? A te lahko vežem vzporedno, kot so alkalne v tovarniški izvedbi?

Katerekoli celice lahko vežeš vzporedno, tako kot kondenzatorje. Pogoj je enaka vrsta (kemija). Potrebna je podobna napetost ob priključitvi. Pri večjih celicah oz. sistemih niso odveč varovalke, za primer, če gre katera celica v kratek stik.

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Sre Jun 27, 2018 10:13 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če pa boš dal AA baterijo, naj ti povem, da sem sam dal eno alkalno AA (iz Hoferja) in mi dela že četrto ali peto leto.
Tako da boš imel s polnilnimi veliko več dela.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Sre Jun 27, 2018 10:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če že polnilna, vzami tako z nizkim samo-praznenjem, npr. Enel*op. Velikokrat jih prepoznaš, kot že pripravljene.
Se pa strinjam z BojanR, da polnilne niso smiselne pri večletni avtonomiji.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Jun 27, 2018 11:20 am    Naslov sporočila:  Re: Napajanje senzorja
----------------------------------------------------------------------------
Fantocci je napisal/a:
...
Jaz bi namesto baterij raje uporabljal nek zunanji napajalnik (uporabiti nameravam večje število teh senzorjev za nek nadzor),..

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Sre Jun 27, 2018 1:36 pm    Naslov sporočila:  Re: Napajanje senzorja
----------------------------------------------------------------------------
Fantocci je napisal/a:
Kaj pa če bi dal polnilno AA baterijo? ...

Avtor: pinkobalinko PrispevekObjavljeno: Sre Jun 27, 2018 1:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za več modulov hkrati, bi jaz uporabil napajalnik, če je možnost priklopa na el. omrežje.
Je pa 1,5V malo manj običajen, tako da bo verjetno cenejša opcija z DC-DC pretvornikom.

Stran 2 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group