www.elektronik.si
Pozicioniranje ene osi s koračnim motorjem - s čim izvesti?

www.elektronik.si -> Oprema, stroji in orodja

Avtor: eddieKraj: Severna primorska PrispevekObjavljeno: Ned Jul 08, 2018 9:07 pm    Naslov sporočila:  Pozicioniranje ene osi s koračnim motorjem - s čim izvesti?
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni,

Pozicionirat moram 1 os - pomika se matico na navojni palici praktično brez obremenitve. Pomembna je pozicija v katero se postavi, saj v tisti poziciji predstavlja referenčno točko.
Ne gre za industrijsko aplikacijo, bo pa montirano na stroju v delavnici, kjer so tudi drugi stroji(motorji, varilni aparati,...)

Po eni strani zelo enostavna stvar. Bega pa me s čim to izvesti. Domač sem s PLC krmilniki ampak tukaj so cene hitro previsoke - vsaj v tem primeru. Brez namenskih modulov (da vzamem nek enostaven krmilnik) pa so izhodi teh krmilnikov vsaj pri tistih, ki jih poznam prepočasni da bi lahko z njimi generiral signale za premik motorja in hkrati dosegal neke zadovoljive pomike.

Kar se tiče zahtevnosti programa ga enostavno lahko izvaja tudi nek 8 bitni mikrokontroler, saj bo shranjenih samo nekaj pozicij (recimo do 15) v katere se mora motor postavljati glede na en vhodni signal.

S čim to izvesti? Toliko sem domač tudi z mikrokontrolerji da mi tak program nebi povzročal težav ampak imam pomisleke glede zanesljivosti in robustnosti.

Potrebovalo se bo tudi nek enostaven vmesnik za nastaljanje tistih 15 parametrov.
S čim bi se vi lotili tega?
Že vnaprej hvala za ideje.

Avtor: polkic PrispevekObjavljeno: Pon Jul 09, 2018 5:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljen,

predvidevam, da gre za nek servo ali stepper...

Od ind. krmilnikov bi predlagal enega Unitronicsa z high speed Outputom.

Seveda cenejša zadeva bi bila z 8-bitnikom. (Arduino + CNC shield).

Predvidevam, da bi rad imel lokacije shranjene v programu in da se stroj avtomatsko nastavlja na željene pozicije.
Kdaj si je kdo poželel ročno nastavitev(brez krmilnika), takrat smo kar direkt vezal
ind. encoder in vzeli njegove step in dir pulze.

Lep pozdrav.

Avtor: bilancarKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Ned Jul 22, 2018 1:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljen.

Sicer ne vem kaksen je tvoj budzet za to izvedbo, ampak jaz bi predlagal da vzames kak S7-200 krmilnik ki ima hitre izhode in en kup vhodov, pa se pripravljeno vse za voznjo stepperjev po rampah. Izbiro do 32 pozicij pa si lahko naredis s kakim binarnim stikalom, kar ti potem na krmilniku vzame samo 5vhodov.

P.s. kak rabljen krmilnik lahko ugodno dobis tudi od mene.

Lp.

Avtor: Hector1Kraj: Primorska PrispevekObjavljeno: Sre Avg 01, 2018 9:24 pm    Naslov sporočila:  Cool Muscle motor
----------------------------------------------------------------------------
Kaj pa Cool muscle motor?
Gre za koračni motor z enkoderjem, vhodi/izhodi. Pozicioniranje lahko narediš samo s takim motorčkom, brez potrebe po dodatnih krmilnikih in regulatorjih.
Več informacij pa zagotovo dobiš pri slovenskemu zastopniku.

Avtor: integrercKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Sre Avg 01, 2018 10:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole zna Arduino izvesti kot za šalo.....

Avtor: eddieKraj: Severna primorska PrispevekObjavljeno: Pet Avg 03, 2018 8:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni,
Hvala za vse predloge.
Trenutno je zadeva na standby saj je vmes prišel dopust Very Happy
Za demo predstavitev delovanja in poskus kako se taka stvar obnese v praksi sem programski del izvedel na esp8266. Nastavitve se spreminja kar na Web vmesniku. Shranijo se v eeprom. Za premikanje stepperja pa uporabil super knjižnico AccelStepper. Izvedba je bila kljub temu da sem večino zgornjega počel prvič zelo zanimiva in hitra. Se bojim da bo na kateremkoli krmilniku to težje izvedljivo.
Naletel sem na hardwersko "težavo" saj esp deluje na 3V driver koračnega motorja pa je narejen za 5V. Za pretvornik nivojev sem uporabil kar uln2003 Cool ker je bil edini pri roki ki za ta namen deluje povsem zadovoljivo.
Zaenkrat toliko. Ko se bo projekt nadaljeval se pa spet oglasim.
Lep sončen pozdrav.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group