www.elektronik.si
Merilnik razdalje do 1000mm

www.elektronik.si -> Merilna tehnika in senzorji

Avtor: krofkoKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Ned Jul 29, 2018 8:33 pm    Naslov sporočila:  Merilnik razdalje do 1000mm
----------------------------------------------------------------------------
Zaenkrat se gre bolj za idejo. Potreboval bi merilnik razdalje do nekje 1000mm. Začetna točka je lahko pri nič, lahko pa ima tudi zamik 100 ali 200mm (uporabna merilna razdalja se zmanjša potem na 900 oziroma 800mm).

Zdaj pa zahteve:
- točnost meritve je 1mm
- okolje je lahko tudi prašno
- hitrost meritve ni tako pomembna, recimo 50mm/s
- uporaba z Arduino
- cena sklopa nekaj 10 evrov, največ 50 evrov

Malo sem že gledal po internetu in našel različne načine merjenja.
Eno so laserski merilniki razdalje, pri čemur jim točnost z dolžino pada.
Potem je ena precej poceni varianta sistem pri velikoformatnih tiskalnikih. Gre se za trak s presledki in pripradajočim encoderjem. Točnost se začne pri 150LPI.
Tretja varianta pa je merilnik z izvlačljivo vrvico npr. SIKO SG10. Točnost ustrezna, cena pa astronomska (300 evrov).

Zanima me, če obstaja še kakšen način merjenja razdalje z željeno točnostjo in sprejemljivo ceno. Hvala za odgovore in mogoče samo ideje.

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Ned Jul 29, 2018 9:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Izvlacljiva vrvica pri kitajcih. Isci pod "string pot" oz. "draw wire sensor". Imas uporovne in enkoderske.

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 7:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če imaš na voljo tudi komprimiran zrak, lahko uporabiš laserski merilnik (npr. od TI) , pa občasno (lahko avtomatsko preko magnet ventila) izpihaš lečo. Lahko bi uporabil tudi ultrazvočni senzor, če te zadovoljuje resolucija in NE točnost 1mm. Tudi tu bi moral občasno izpihovati transducerje.

Avtor: MarkoMKraj: Lovrenc na P. PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 8:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
damo je napisal/a:
Izvlacljiva vrvica pri kitajcih. Isci pod "string pot" oz. "draw wire sensor". Imas uporovne in enkoderske.

Ta se dejansko zelo dobro obnese, če je dobro narejen, ga tudi prah ne uniči kar tako. Točnost 1 mm pa brez težav doseže.

Avtor: lucca brassiKraj: KOČEVJE PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 9:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
http://www.pms.si/produktna-linija/magnetna-senzorja-dolzine-ms-22-in-ms-55/

oziroma še bolje

https://www.rls.si/en/products/linear-magnetic-encoders


predrago ?

Avtor: krofkoKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 7:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za odgovore.

Citiram:
Izvlacljiva vrvica pri kitajcih. Isci pod "string pot" oz. "draw wire sensor". Imas uporovne in enkoderske.


Sem gledal na Aliekspress, pa je cena okrog 100 evrov. Imaš mogoče kakšno povezavo do senzorja?

Citiram:

http://www.pms.si/produktna-linija/magnetna-senzorja-dolzine-ms-22-in-ms-55/

oziroma še bolje

https://www.rls.si/en/products/linear-magnetic-encoders

predrago ?

Ja, v bistvu je predrago. Gre se za hobi projekt, konkretno za merjenje višine desk.

Kaj pa mislite za sistem pri tiskalnikih, bi se obnesel?

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 9:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede na to, da bo tole na zagi, je po moje najbolj robustna in hkrati tudi dovolj precizna zadeva string pot oz. enkoder z izvlecno vrvico. Dobis ga za cca 50 eurov oz. Se ceneje:

www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32727763677.html#ampf=undefined

Lahko pa poskusis tudi z laserjem: https://www.pololu.com/search/compare/220 in mogoce das zrak ali pa servo motor in metlico, da obcasno obrise "oko".

Avtor: MarkoMKraj: Lovrenc na P. PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 7:48 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ravno za žago sem uporabil vrvični encoder pred cca. 10 leti. Mislim, da se je 2x strgala vrvica do sedaj in še to pri prejšnjem lastniku, ki ni najbolj vzdrževal žage. Pri novem lastniku še ni bilo težav pa je žaga vsak dan v pogonu.

Avtor: krofkoKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 8:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
MarkoM je napisal/a:
Ravno za žago sem uporabil vrvični encoder pred cca. 10 leti. Mislim, da se je 2x strgala vrvica do sedaj in še to pri prejšnjem lastniku, ki ni najbolj vzdrževal žage. Pri novem lastniku še ni bilo težav pa je žaga vsak dan v pogonu.


To je dobra informacija. Se pravi se splača tudi več investirati da zanesljivo dela.

Imam pa še kakšno vprašanje (sem strojnik in rad bi razumel, kako vse skupaj deluje).

damo je napisal/a:
www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32727763677.html#ampf=undefined


Iskal sem podatkovni list za ta sensor, pa nisem nič našel. Če prav razumem, je to v osnovi potenciometer. Je pa na povezavi več možnosti izhoda (napetostni, tokovni, uporovni). Te verzije so potem reda 100 evrov. Kako se potem priklopi osnovna verzija?

Avtor: dragoonKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 11:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
PMS Prevc dela enkoderje na zajlo za tocno tak namen.

Avtor: MarkoMKraj: Lovrenc na P. PrispevekObjavljeno: Sre Avg 01, 2018 10:02 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz sem poskusil dva: s potenciometrom in enkoderjem. Potenciometer ima to dobro lastnost, da kaže absolutno pozicijo, pomeni, da ni potrebno shranjevati pozicije ob izklopu napajanja. Seveda pa je potrebno pri potenciometru narediti AD konverzijo itd. Vem, da mi je takrat to kar šumelo in sem potem vzel rotacijski enkoder. Ta pa ima na izhodu digitalni signal, ki ga razume skoraj vsak mikrokrmilnik. Lepo opisano je na linku:
https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/rotary-encoder-works-use-arduino/

Je pa pri tem enkoderju potrebno shranjevati vrednost, ker ob ponovnem zagonu ne vemo kje smo (seveda, če se to potrebuje).

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group