www.elektronik.si
Zaščita pred pretirano izpraznitvijo (LVC) za lipo 8s

www.elektronik.si -> Napajalniki, polnilci in baterije

Avtor: AlexiusKraj: Izola/Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 5:40 pm    Naslov sporočila:  Zaščita pred pretirano izpraznitvijo (LVC) za lipo 8s
----------------------------------------------------------------------------
Pozdrav,

imam eno idejo, vendar bi potreboval potrditev kakšnega majstra, da razmišljam v pravi smeri.

Lotil sem se novega projekta (pony-pedelec), za napajanje bom uporabil 8 zaporednih lipo celic s kapaciteto 10Ah. Kontroler motorja (vesc) omogoča izklop pri poljubno nastavljivi spodnji meji napeosti akumulatorja, kar je OK. Polnil bom z modelarskim polnilcem, ki bo poskrbel za sočasno polnjenje in balansiranje vseh osmih celic. Želim pa dodati še eno zadevo: izklop, ko napetost katerekoli od celic pade pod izbrano vrednost (npr. 3,5V). Enostavno ne želim, da katera od celic odtava prenizko, ker bi rad akumulator varno uporabljal dolgo časa Wink

Ideja je bila taka: uporabil bi KIA7035 (jih imam doma) in sicer v konfiguraciji kot na pripeti sliki (low voltage indicator). Namesto ledic iz skice bi uporabil optosklopnike (TLP521 imam doma). Ker me v praksi ne zanima katera celica je sprožila zaščito, sem izhode povezal skupaj, speljani pa bodo na vhod mikrokontrolerja z notranjim 100k pullup uporom. Shema je v priponki.

Ko celica torej pade pod 3,5V se prižge ledica optosklopnika in mikrokontroler dobi signal za izklop motorja. Optosklopnik potem sicer do polnjenja vleče 0,5mA toka iz te iste celice, ampak to ne bo problem, ker bo v celici kar nekaj rezerve, do polnilca pa vedno pridem v roku ene ure. Mogoče bi lahko dodal npr. 8 polno stikalo, ki bi odklopilo vse posamezne celice iz zaščitnega vezja.. to stikalo sem tudi dodal v shemo.


Kaj pravite? Vidi kdo kakšen potencialen problem?
Meni se zdi OK, ampak nisem elektronik.. je to bol hobi Smile

Vnaprej hvala za vaše komentarje!

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group