www.elektronik.si
Krmiljenje vžigalne tuljave

www.elektronik.si -> Elektronika za začetnike

Avtor: trolledxKraj: Nova Gorica PrispevekObjavljeno: Pet Avg 10, 2018 7:34 pm    Naslov sporočila:  Krmiljenje vžigalne tuljave
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni,

s pomočjo 5V pic-a bi rad krmilil klasično avtomobilsko vžigalno tuljavo. Zasnoval sem vezje katerega sem tudi izdelal vendar se je pri preizkusu vstavilo. Ob vsaki iskri se je čip resetiral ko sem dodal gladilni kondenzator 4700uF med 12v ter 0v je sicer delovallo vendar mi je v krajšem času uničilo čip. Sam se zavedam da sem naredil napako ker vezja nisem zaščitil pred induktivnimi bremeni vendar ne znam odpraviti napake.

Hvala za odgovore.

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Pet Avg 10, 2018 10:27 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Heh, ja, kot prvo je 100V FET napačna izbira, vzemi 500V FET IRF460 ali vsaj 400V IRF360 FET ali kaj podobnega. Vzporedno FET tranzistorju dodaš kondenzator vsaj 400V ali bolje 630V, recimo 220nF. Zaželjeno je ali skoraj nujno, da FET poganjaš z driverjem, ne direktno z uC, potem so tukaj še kondenzatorji na napajanju, dobra masa GND, pravilno povezano da ni ground loop zank na tiskanem vezju, pa bo delalo. Vžigalno tuljavo ni kar tako preprosto poganjat, si kar dobro brcnil v temo.

Avtor: trolledxKraj: Nova Gorica PrispevekObjavljeno: Sob Avg 11, 2018 11:43 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Verjetno bi bila res smiselna izbira drugega tranzistorja. Sem pa tega izbral zgolj zato ker sem ga imel pri roki. Kakšne so lahko posledice take izbire?

Kaj je prednost izbire driverja za upravljanje z FET tranzistorjem?

Bi bilo mogoče smiselna uporaba zener diod na 12 ter 5v.

Na spletu sem zasledil slednjo shemo. Mi zna kdo razložiti delček sheme v spodnjem desnem delu.

LP

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Sob Avg 11, 2018 10:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Posledice napačne izbire že poznaš: nedelovanje, crkovanje komponent...

Driver za FET je temu namenjen, ima večjo tokovno zmogljivost kot port uC, prenese veliko večje napetostne in tokovne konice kot port uC, ... prednosti so, zato tudi obstajajo.

Ne vem kaj delaš, očitno je skrivnost, zgleduj se po tej shemi v tej temi:
http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?t=184&start=25
Boš našel original elektorjev članek in mojo predelano verzijo, zadeva preverjeno deluje Exclamation

Avtor: SpajkyKraj: Obala PrispevekObjavljeno: Ned Avg 12, 2018 10:01 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
trolledx je napisal/a:
.. Mi zna kdo razložiti delček sheme v spodnjem desnem delu..
Tisti delček na oni shemi, ki jo omenjaš služi za zaščito driver tranzistorja tuljave (špice, obratne-nezaželjene) in iznihavanje napetosti na njegovem kolektorju, da se preko parazitnih kapacitet tega driverja ne prenašajo oscilacije na njegov vhod , ker ga to "zmede" Rolling Eyes ali celo "spajca" čez čas ...

Exclamation Bolje boš razumel, če si boš pogledal osciloskop snapšota signala na primarju špule tu: http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?t=1723 oz. kaj se dogaja pri vklopu/izklopu primarja špule ...

Avtor: trolledxKraj: Nova Gorica PrispevekObjavljeno: Ned Avg 12, 2018 12:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za odgovora.

Kater driver pa bi priporočali za proženje irfp460?

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group