www.elektronik.si
Polnjenje akumulatorja na sončne celice = sončni pogreb

www.elektronik.si -> Avtoelektrika

Avtor: SaranKraj: Zasavje PrispevekObjavljeno: Čet Avg 08, 2019 1:39 pm    Naslov sporočila: icon_disgusting Polnjenje akumulatorja na sončne celice = sončni pogreb
----------------------------------------------------------------------------
Mene pa nekaj zanima glede polnjenja 12V akumulatorjev s pomočjo sončnih celic. Doma imam cca 40cm x 40cm sončne celice in v navodilih piše, da so primerne za polnjenje 12V akumulatorjev in da z njimi ni moč akumulator prenapolniti. Ko so na soncu in niso priklopljene nikamor, je napetost na izhodu okoli 24V, ko pa se akumulator polni, pa napetost ustrezno pade.

Zanima me nekaj, ker mislim, da sem svoj akumulator na svetlobi skuril. V bistvu ni bil avtomobilski ampak tisti manjši 12V svinčen z gelom in popolnoma zaprt, ki se jih dobi v Conrad-u. Kupil sem ga, ker sem ga rabil za napajanje kakšne prenosne elektronike na 5V preko buck pretvornika. Akumulator je bil star že cca 4 leta in sem ga bolj malo uporabljal. Občasno sem tudi preveril napetost na njem in ga po potrebi (ko je napetost padla pod 11.7V) zopet priklopil na celice in napolnil do cca 13.4V. Nedavno pa sem opazil, da je po daljšem mirovanju napetost zopet padla na 11.6V. Ga priklopim na celice in pustim par ur. Preverim napetost in začudoma je bila okoli 16V. Ga takoj odklopim in pomerim, pa napetost pade na 13V. Nato ga pustim in glejga no, naslednji dan je napetost bila samo 10.7 V. Zgleda, da je šel rakom žvižgat...



Kakor koli že... Zanima me kako naj vso elektroniko zvežem skupaj, če želim, da bo akumulator konstantno priklopljen na sončne celice in se sproti polni, vendar nikoli ne prenapolni? Ker se mi tole zdi malo čudno, da bi lahko nanj vezal celice z maksimalno izhodno napetostjo 24V. Skoraj bi rekel, da vmes manjka še kak regulator napetosti. Po možnosti pa bi gor vezal še nek porabnik, ki bo iz akumulatorja konstantno odjemal električno energijo, seveda v manjši meri, kot jo doprispevajo sončne celice, da se ne bo slučajno preveč izpraznil. Morda bi moral imeti za vsak slučaj še vezje pred preizpraznitvijo.

lp

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Čet Avg 08, 2019 8:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole je lahko samo fuc akumulator ...
Sicer osebno celice ne bi priklapljal direktno, ampak tule je po mojem problem emso Wink

Avtor: Energetik-mKraj: Zagorje PrispevekObjavljeno: Čet Avg 08, 2019 9:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Gel akumulator je brez vzdrževanja. In to vzemi dobesedno. Če ga predolgo polniš, se bo posušil, doliti pa ga ne moreš. Ne odpušča napak pri polnjenju. Potrebuje dober regulator polnjenja.

Avtor: lojzek PrispevekObjavljeno: Pet Avg 09, 2019 6:53 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Takle akumulator star štiri leta je že doživel svoj konec. Nikakor ne nujno da zaradi sončne celice, takšni so pač simptomi slabega gel akuja. Seveda pa je dobra praksa da med celico in aku daš regulator...

Avtor: SaranKraj: Zasavje PrispevekObjavljeno: Pet Avg 09, 2019 5:48 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Aha, potem je pa res verjetno starost akumulatorja, ker se mi je tole zgodilo že drugič z enakim modelom. Sončne celice niso nevem kako močne in v preteklosti sem že meril napetost med samo polnitvijo, pa je trajalo vsaj kak dan ali dva, da se je zadeva do konca napolnila (13.5V).

Tokrat pa je napetost med polnitvijo poskočila od 11.7V do 16V že v eni sami uri.

Avtor: Profesor EinsteinKraj: Rogaška Sl. PrispevekObjavljeno: Ned Avg 11, 2019 9:57 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
pozdrav

jaz sem po 4 letih nalival panasonic LCR iz ups-a

je bili precej izsušen ... potem je držal še 3 leta ... po podatkih proizvajalca pričakovana živ. doba 6-9 let.

regulacija je dobra ker gre za starejšo izvedbo BACK-APC ... pri novih ups-ih je izparevanja več

bi se moralo na 2 leti kontrolirati/dolivati

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group