www.elektronik.si
Izračun kondenzatorja za kompenziranje elektro motorja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Energetika

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 3:30 pm    Naslov sporočila:  Izračun kondenzatorja za kompenziranje elektro motorja
----------------------------------------------------------------------------
Ali mi lahko nekdo izračuna kakšne kondenzatorje rabim za kompenziranje elektro motorja 380 V 11 kW 725 obratov, 0.71 cos phi.?

Avtor: RUros PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 3:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
https://www.rapidtables.com/calc/electric/power-factor-calculator.html

Avtor: RUros PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 3:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Oziroma 162uF, za kompenzacijo na cosfi 0,96.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 4:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
nekako ne razumem, če vpišem 400V 25 A 0.71 cos phi mi vrze 49 uF
kar se mi zdi premalo?

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 4:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
@ RUros

S tvojimi kondenzatorji 162 uF bo motor nevarno blizu prekompenzaciji. (cos fi 0,99)
Prava vrednost za cos fi 0,95, kar naj se ne bi preseglo, je okoli 120 uF.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 4:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ali lahko razložiš?

Avtor: ecobraKraj: Radeče PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 5:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kako pa je motor obremenjen. Nazivno (11kW) ali manj? Ker se izračun spremeni. Najbolje je priklopiti kak analizator.
Paziti je treba, da se kompenzacija posebej izklopi z motorjem sploh pri strojih, ki imajo veliko vztrajnost.
l.p.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Nov 24, 2019 6:33 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Obremenjen bo od 5-11 kW v sunkih tudi več.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 1:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Se opravičujem, pri izračunu sem naredil napako, ne vem zakaj sem upošteval cos fi 0,75 in ne 0,71. Priporoča se kompenzacija na cos fi 0,9, do največ 0,95, v tvojem primeru spremenljive obremenitve je to skoraj nemogoče narediti tako, da motorja vsaj občasno ne bi prekompenziral. Povej v čem je sploh težava, da si začel razmišljati o kompenzaciji.
Še nekaj enačb za izračun kompenzacijskega(ih) kondenzatorja(ev):


Qc= P * (tan varfi - tan varfi k) - Qc-jalova moč kompenzacijskega kondenzatorja; varfi - tangens kota pred kompenzacijo; tan varfi k - tangens kota po kompenzaciji

C= Qc/(( sqrt3) * 2 pi * f * U^2) - koren iz 3 za trifazne porabnike

Če bi šlo za enakomerno nazivno obremenitev, bi za kompenzacijo na cos varfi = 0,9, potreboval tri kondenzatorje cca. 100 mi F, vezane v trikot.
Razlika tokov pred in po kompenzaciji, ni ravno omembe vredna.

I(cos varfi 0,71) = 22,4 A ; I(cos varfi 0,9) = 17,6 A

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 4:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala

Motor bom uporabljal za mešanje silaže v krmilnemu vozu, razlika v obremenitvi pa bo zaradi količine silaže, ena tona za en dan 2 tone za 2 dni...
Ker imam 25 A priključno moč je vsak A dobrodošel.

Avtor: ecobraKraj: Radeče PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 5:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kako imaš rešen zagon - D/Y ali kak drugačen mehki zagon?
Tudi to moraš upoštevati. Kondenzatoji naj se vključijo šele, ko je motor v obratovanju.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 6:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imam siemensov mehki zagon, vendar ni problema, ker ga bom zagnal s traktorjem, nastavil obrate , vključil motor in ugasnil traktor.

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 6:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz bi pa predlagal uporabo frekvenčnika. Saj dobiš lahko marsikaj rabljenega zelo poceni.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 7:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Frekvenčnik bi bil idealen, vendar pa delam, da nekaj privarčujem, motor je bil 200 €, kupiti moram še verigo, nekaj železa, mehak zagon imam... potem bom pa videl kako dolgo moram mešati z 250 obrati na priključni gredi proti 540 obrati s traktorjem in koli nafte bom privarčeval na letni ravni.

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pon Nov 25, 2019 7:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Itak ga zaženeš s traktorjem, je vseeno, če še nadaljuješ s tem...

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group