www.elektronik.si
Prisilno hlajenje motokros motorja

www.elektronik.si -> Avtoelektrika

Avtor: mrtnKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 10:33 am    Naslov sporočila:  Prisilno hlajenje motokros motorja
----------------------------------------------------------------------------
Zamislil sem si, da na moj "moped" namontiram ventilator za hlajenje.
Motor je Suzuki RM-Z 450.
Predvsem me zanima informacija ali ima motor kaj viška električne moči za poganjanje ventilatorja. Ali ima kdo informacije koliko bi lahko gnal z 12V linijo?

Predvidevam, da bi bil ventilator od PC-ja še vseeno premalo zato iščem izvedbo z večjo močjo ventilatorja npr. 10-20W. Kakšen predlog?
Če je že kdo kaj podobnega eksperimentiral naj deli naprej..

Avtor: ro-biKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 11:00 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz bi na tvojem mestu dal večji hladilnik oz. odkril vzrok, zakaj se pregreva.
Morda motor ni pravilno nastavljen?

Avtor: mrtnKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 11:11 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ni problem o pregrevanju, ko se voziš. Gre se za igranje z motorjem na mestu (ravnotežje, vožnja po zadnjem, ... skratka igranje to in ono) takrat pa ni pretoka zraka in kmalu revež zakuha. To bi rad omejil s preprosto začasno montažo ventilatorja na vsak "kilar".
Letnik motorja je 2016, ki ima že EFI in pa nekaj elektronike, ki je ne bi rad uničil z nepremišljenim priklopom nekega bremena kot je ventilator.

Avtor: brezimenko PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 1:35 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Blok zamenjati za vodnega in dodati hladilnik.

Avtor: s59maKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 2:58 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
brezimenko je napisal/a:
Blok zamenjati za vodnega in dodati hladilnik.


...The 449cc, liquid-cooled, four-stroke, four-valve, DOHC engine...
Rolling Eyes (to pa bo menjava)

Avtor: ro-biKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 3:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lahko daš ventilator, ki je namenjen prezračevanju v navtiki, priklopiš pa na lidl baterijo za orodje.
Lahko pa narediš, kot sem sam- iz navitja en greatz in step down na 13V, potem lifepo pack z BMSjem in tam gor priklopiš vant, preko stikala. Med normalno vožnjo se bo polnilo, ko boš pa rabil za trial, vklopiš stikalo in to je to

Avtor: RobiStromKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 5:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Malo sem poguglal za "motocross bike radiator fan" in hitro našel univerzalni ventilator 12V, 30W. =TRH002C-X001-Y001]www.motosport.com/trail-tech-universal-fan-kit
Tudi po izgledu električne napeljave za ta tip, se mi zdi, da bi lahko še kaj več priklopil. Alternatorček je precej večji od moped variant.... Še mal je za pobrskat po kakih forumih za motokros ali pa enduro. Najbrž ti lahko tudi na kakem servisu ali trgovini dobiš kak konkret nasvet.

Avtor: joztomKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 3:01 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vzameš kaj za probo:
https://www.tme.eu/si/sl/details/4412f/ventilatorji-dc-12v/ebm-papst/4412-f/
Žre manj kot štoplampa. Jaz bi dal vmes kitajsko termostikalo s senzorjem, potem imaš pa že avto.

Avtor: mrtnKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 3:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Včeraj sem v kupu stare računalniške šare našel gaming grafično s 3W ventilatorjem.
Danes vse skupaj poženem in testiram kako bo delalo.

Prostora pri "kilarjih" ni veliko saj je motor narejen v minimum in ne gre 120mm ventilator gor ampak maksimum 90mm. Zato so se pojavile še dodatne omejitve pri iskanju ventilatorja.
Še vedno pa iščem varianto z IPxx zaščito motorja pri ventilatorju. Verjamem, da so vendar ga še nisem našel vsaj ne kot samostojen kos.

@RobiStrom, tvoja povezava mi ne deluje. V googlu sem našel tole: https://www.trailtech.net/732-fna1 . Mi je pa res 30W vprašanje delovanja pri meni.

Avtor: RobiStromKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 4:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sicer meni odpre povezavo, je pa najbrž problem v oglatih oklepajih, ki so uporabljeni v povezavi.
Gre pa na tvojem linku za isti produkt in če izbereš tvoj model motorja, ti ga ponudi kot dodatno opremo.
3W ventilatorček je škoda truda za montažo. Računalniški ventilatorji definitivno niso primerni, vsaka kapljica vode ga bo skurila, ker je elektronika čisto odprta. Če bi že eksperimentiral, vzemi kaj močnejšega - od napajalnika ali procesorja. Če rabiš lahko pobrskam doma, se mi gotovo kje še kaj valja... Smile
Je pa tudi na ebayu nekaj tega. Te slike so precej zgovorna , sicer ne za suzuki, je pa pricip precej podoben... (ebay oglas)
Na sprednjem delu hladilnika res ni velik prostora zadaj pa mora bit, da zrak čim laže potuje. Je pa res bolj ozko, dimenzije od trail tech ventilatorja so 109x109x48 mm.

Avtor: mrtnKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 10:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nisem dal od PC napajalnika, ker tisto res ni nič.
Kot sem napisal sem dal ventilatorja od grafične kartice HD4870. Pri 14V pijeta 8W in lepo pojeta. Smile Upam, da tudi kaj zraka obrneta. Sicer pa bolje bo kot nič.

Danes sem testiral motor v prostem teku....napetost je na 14,2V in je ker konstantna.
Ker sem sedaj zaključil z montaćo jutri naredim en krog, da vidim odziv.

Pripenjam sliko izvedbe in prostor pri mojih "kilarjih". Ni kaj veliko prostora za eksperimentiranje.

Skratka ventilatorji bodo v pomoč, kot sem že omenil, pri igranju po dvorišču in ne za pobeg v gozd v mlake.
Izvedeno imam tako, da se da v minuti demontirat in vse odključit (Plug&Play).

Avtor: s59maKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2020 9:14 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pazi, da boš tako pritrdil, da ti ventilator ne bo opletal. Sicer je možna poškodba satovja!

Avtor: mrtnKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2020 11:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pri priklopu napajanja na motor sem tudi pridobil informacijo delovnih ur preko kontrolne lučke.
Vse ok in prav ampak ne morem oz. ne vem točni potek resetiranja ur.
Na starejših modelih se resetira z gasom do konca...pri meni se nič ne zgodi.
Ima kdo prakso s tem in kakšna je procedura?

Avtor: joztomKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2020 11:42 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kaj podobnega za pogon. Jaz imam to za hlajenje switcher napajalnikov v ojačevalcih.
http://alturl.com/fk8mm

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group