www.elektronik.si
Obnova starega sprejemnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Nostalgija - splošno

Avtor: dragoonKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 12:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
še koncertino

Avtor: jjakob PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 1:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
dragoon je napisal/a:
elektronka je AZ11, ne AZ1. eno in isto?
balon je potem črn od getra. žičke so črne na notranji strani, tako da nimam kaj drgnit. Grlo je razmajano ja. bom probal odlotat pa notri naštimat diode. google ne najde nič o mende ms300w, kje bi našel shemo?
meril sem napetost v podnožju, brez elektronke, v meter je pokazal 700V! ali so take napetosti normalne?

Med katerima priključkama si to meril? Ponavadi je napetost na glavnem elektrolitu ranga 200-400V, prav tako izmenična napetost na izhodu iz transformatorja. Preden radio prižgeš z silicijevimi diodami, najprej preveri oz. zamenjaj gladilne elektrolite (stare pusti not, zaradi originalnega izgleda). Ponavadi sta 2x47uF 350V. Prav tako poglej, zakaj je skurilo elektronko (ne skurijo se same od sebe).

Citiram:
Razdrl sem še portoroža. špaga ki gre preko koles za nastavljanje postaj je strgana. napeljana je bila preko dveh koles, eno na kondenzator, drugi pa gre v nekakšen kanalnik, zaprto aluminjasto škatlico. če sučem kondenzator se ne dogaja nič, postaje spreminja samo kanalnik. ali je možno da je bil radio predelan? kakšen namen ima kondenzator, kolikor vem za nastavljanje frekvence?


Seveda ti deluje le UKV sprejemnik (kanalnik, ki ga omenjaš), ker imaš tega izbranega. Tadrugi kondenzator je pa za DV, SV in KV. Vse to je originalno - ni bil predelan.

Citiram:
s čim naj očistim aluminjaste šasije radijev? alkohol, bencin? obstaja kakšno čistilo za aluminij, da se zadeva potem sveti, ali mi ostane samo poliranje?


Dvomim, da je to aluminij, večinoma so šasije iz pocinkanega železa. Počistiš lahko s katerimkoli dovolj močnim čistilom - npr. Vim (pazi, da ne odstraniš cinka, ker bo tam začela šasija rjaveti).[/quote]

Avtor: jurKraj: [color=zelena]Ljubljana[/color] PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 2:08 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem se zmotil in prebral AZ1 namesto AZ11. Princip predelave je enak, malo so različni pini. Datasheet je v prilogi.

700 voltov je normalno. Gre za polvalovno usmerjanje, dvakrat po 350 voltov (glej prilogo).
Če imaš polnovalovno usmerjanje, potrebuješ štiri diode in eno navitje na trafotu.
Če imaš polvalovno usmerjenje, potrebuješ dve diodi in dve enaki navitji, Ker sta navitji v eni točki povezani, dobiš v končnih točkah navitij dvojno napetost. Če drugega ne, je precej nevarno. Eno navitje služi za pozitivno polperiodo usmerjenega napajanja, drugo navitje pa za negativno polperiodo.

Z elektronkami je težko narediti graetz vezavo. Ker je v graetz vezavi katoda ene elektronke staknjena z anodo druge, pride do velikih napetostnih razlik v potencialu gretja elektronk kar zahteva precej visokonapetostno izolacijo napajanja gretja. Precej nepraktično. Zato se z elektronkami v radiu usmerja polvalovno.

Kovine se dobro čisti z izopropilnim alkoholom. Bencina raje ne, ker je prenevaren. Počistiš, prižgeš radio in BUM.

Jur

Avtor: dragoonKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 3:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
aha portorož torej ni bil predelan, vendar deluje samo UKV. gramofona še nisem sprobal.

mende pa je 100% predelan. na strani ima nek potenciometer, ki ni nikamor priključen. na sredini (tukaj se vidi) pa je dodan nek predojačevalc(?) z ecc82. zraven ima iskrin kondenzator.
na drugi strani ima preklopnik s 4 položaji. na eni strani piše T.V., na drugi 2000, drugi dve pa sta izbrisani. to je verjetno za preklop med DV, SV in KV? UKVja ta MENDE nima, vsaj jaz ga ne vidim. ima samo nastavljiv kondenzator.


koncertino ima AUX - vhod za gramofon. če tja pripeljem signal (brum z roko), dela. se pravi je ojačevalec ok. drugi modusi ne delujejo. zanima me, če dobim iz ukv "kanalnika" audio signal, ali kaj drugega. lahko namesto tega priklopim kak drug signal, pa kaj lahko crkne pri ukvju?
pripenjam shemo za koncertino.

jjakob, jur hvala za razlago

Avtor: dragoonKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 4:33 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
je kdo prijavljen v www.radiomuseum.org? rabil bi podakte o tem .

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 6:52 pm    Naslov sporočila:  Radiomuseum
----------------------------------------------------------------------------
Malo nazaj v tej temi
Objavljeno: Sreda, 12. December 2007

shadow777 je napisal/a:
Jaz sem se ravno prijavil na RAdiomuseum in mislim da je enkratna članarina.
Če boš kaj rabil povej pa ti potegnem dol.

Probaj njega kontaktirati.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 7:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
dragoon je napisal/a:
1. Zanima me, če dobim iz ukv "kanalnika" audio signal, ali kaj drugega.

2.Lahko namesto tega priklopim kak drug signal?

1. Iz UKV tunerja pride 10,7 MHz FM moduliran signal

2. Lahko, 10,7 MHz FM moduliran signal iz kakšnega generatorja.

Avtor: jjakob PrispevekObjavljeno: Čet Avg 14, 2008 7:34 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Velikokrat je napaka mehanična (zaradi starosti kontakti oksidirajo). Poglej, če vse elektronke svetijo. Elektronke iztakni in ponovno vtakni, selektor pa očisti z kontakt sprayem (NE WD-40, ampak kontakt 60 ali 61), ter vse gumbe večkrat pritisni - da se sčisti oksid s kontaktov. Prav tako izmeri, v kakem stanju je potenciometer za glasnost. Če to ne zaleže, išči napako v defektnih uporih, kondenzatorjih, elektronkah, ali pa se je kje odpustila kakšna pomembna žica. Smile

Avtor: dragoonKraj: Trojane PrispevekObjavljeno: Sob Avg 16, 2008 5:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
hvala lepa vsem za pomoč in razlago. koncertina sem usposobil, prekinjen je bil en upor v tunerju.
zdaj iščem zvočnik ei niš, 3w, ovalne oblike, ta je namreč požrt (od miši?), večina membrane manjka.

najlepša hvala še shadow-u za dolpoteg shem iz radiomuseuma. zdaj se lotim še MS300W.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sob Avg 16, 2008 5:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
dragoon je napisal/a:
..........zdaj iščem zvočnik ei niš, 3w, ovalne oblike........
Velikost, mere? Mogoče je isti kot od Melodije E 71. Tega imam.

Avtor: podbojKraj: Postojna, Sežana, Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Avg 16, 2008 9:35 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz imam enega majhnega ovalnega, dolžina cca 10cm ("visokotonec") in enega velikega, sam tisti je bolj bogi, sicer dela vredu, je pa membrana na parih mestih flikana, ker je nekdo izvijač v zvočnik zabijal skozi mrežo Rolling Eyes

Avtor: branko001 PrispevekObjavljeno: Sob Sep 06, 2008 10:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
JOJ, NEHAJ DELATI ŠKODO!!!
ČE IMAŠ LITERATURO, POIŠČI SLIKO-KONDENZATOR IN FLAŠO BOŠ
PREJ KO SLEJ DOBIL NA NEMŠKEM ALI AMERIŠKEM EBAYU?!

P.S.: http://users.triera.net/qelbrane

obvezno preglej!

Avtor: kastaneda PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2009 12:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mogoče to ni najbolj posrečeno mesto, nikakor pa ni reklama! (Se pravi, da ni za koš...)

Za vse ljubitelje "starodobnikov" pa trije linki z načrti in podatki o elektronkah, pa še cel kup linkov do podobnih strani:

Link1
Link2
Link3

Pa obilo užitkov !

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Sre Dec 09, 2009 8:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kolega je "našel" tale radio, je v zmerno do pretežno slabem stanju. Če ga kdo rabi, mi naj javi... (drugače gre v kanto)

Ei Niš, Melodija A

Avtor: KlavdijCKraj: Tolmin PrispevekObjavljeno: Pet Dec 25, 2009 2:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kdaj me jezi pri določenih aparatih kot so Melodija in še nekaj podobnih, da so luštni in dobri sprejemniki ampak so lepili selotejp odzadaj po skali in ko se ta z leti odlepuje potegne dol še nanos barve s stekla od skale..uničena estetika. ah selotejpi Doubt

Stran 4 od 6

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group