www.elektronik.si
Oscilator - elementi in frekvenčna karakteristika

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: toommi PrispevekObjavljeno: Pet Maj 04, 2007 1:23 pm    Naslov sporočila:  Oscilator - elementi in frekvenčna karakteristika
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni!

Na strani http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_ckt20.htm sem našel tale oscilator.

Zanima me, če je 1N 4148 primerna zamenjava za diodo 1S 1588, in 2N 3819 za tranzistor 2SK 30A?

In na kakšen način v primeru novega tranzistorja določimo vrednosti R7 in C3, ki skrbita za izboljšanje frekvenčne kakrakteristike?

Zanima me pa tudi kako določimo vrednosti posameznim elementom?

Hvala za odgovor!

LP Tomaž

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Pet Maj 04, 2007 2:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Pet Maj 04, 2007 2:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
1N4148 je primerna zamenjava.
Glede tranzistorja: jaz bi ga poskusil zamenjati brez drugih sprememb. Za določitev elementov v vezju je pač potrebno napisati enačbe. Mogoče sta tukaj najenostavnejša IC1(1/1) in IC2 (2/2), ki integrirata vhodni signal, torej iz sinusa kosinus. Njuna elementa (upor in kondenzator) določata razmerje med vhodno in izhodno amplitudo pri določeni frekvenci. To je že napisano v enačbi.

Avtor: borberKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Pet Maj 04, 2007 4:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
R7 in C3 ni potrebno spreminjati. Če ne bo šlo s 2n3819 poizkusi še BF245A ali BF244A, lahko tudi MPF102.
FET je namenjen stabilizaciji amplitude izh. signala in s tem za manjše nelinearno popačenje. Ne vpliva na frekvenčno karakteristiko oscilatorja.
Uporabiš lahko TL084 namesto dveh TL082.

Avtor: borberKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Pet Maj 04, 2007 4:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
No ja, ta RC člen, vezan med G in D je namenjen dodatni integraciji usmerjenega signala na C4/VR1, kot nekakšno dodatno glajenje. Zgornja frekvenčna meja FETa s tem RC členom je okoli 1Hz. Brez člena pa okoli 400kHz.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group