www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prvo polnenje?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2004 6:45 am    Naslov sporočila:  Prvo polnenje? Odgovori s citatom

Kadar kupimo kakšen nov mobilni telefon, moramo polniti baterijo 16ur. Kot sem videl je baterija polna že mnogo prej kot v 16 urah tudi pri prvemu polnenju. Zanima me zakaj je to potrebno tako dolgo polnenje, ker se mi zdi nesmiselno? Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2004 6:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moje mnenje je, da tisto podaljšano polnjenje (če lahko temu rečemo polnjenje Confused ) ni smiselno, kajti, polnilna naprava, ko zazna, da je baterija polna polnjenje itak prekine. Mogoče je smiselno pri baterijah tipa NiCd, če je polnilna naprava narejena tako, da po izklopu polnjenja še vedno teče minimalen "vzdrževalni" tok.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51as
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jul 2004 15:14
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.21
Kraj: Šmarje-Sap

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2004 7:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Baterije kot so NiCd imajo lastnost spominski efekt, kar pomeni da se pri polnjnju napolnijo toliko, kot so bile polnjene pred praznjenjem in se praznijo do tam, kjer so bile praznjene pred polnjenjem! Upam da sem tole napisal kolikor toliko razumljivo. NiCd baterijo torej lahko uničiš (seveda se jo da popravit) če jo recimo napolniš do polovice, jo prazniš do četrtine in spet polniš do konca, bo baterija polna do četrtine! NiCd baterijo se zato polni ko je povsem prazna in povsem do konca! Več o spominskem efektu ve Google!

NiMH baterije in LiION tega efetka ne poznata oz je veliko manj opazen, zato jih lahko polniš in prazniš po volji, vendar pa je na začetku vseeno dobro narediti nekaj polnjen od začetka do konca! Zakaj? Kako deluje spominski efekt pri teh baterijah, zelo enostavno povedano tako, da so meje zelo lahko zbrislive oz premakljive, zato je dobro da baterija "ve" kje ima meje!

Druga zgodba so seveda priloženi polnilci, ki pridno skrbijo, da baterijo prej ko slej uničimo in kupimo novo (to ni šala)! tudi če se še tako trudimo s polnjenji od začetka do konca, ti od tam kjer naj bi bila baterija polna polnijo (četudi skoraj prazno) baterijo z zelo majhnim tokom (torej od tam naprej kjer si napisal da je nesmislno) ampak takrat se premikajo oz na začetku postavljajo zgoraj zapisane meje spominskega efekta baterije!

Mogoče kdo ni vedel ampak tudi navadne baterije (te ki načeloma niso za polnit) se da polnit 2-4×! No to je že druga tema, lahko pa napišem tudi kaj več o tem samo, da se dokopljem do gradiva Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2004 8:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s51as je napisal/a:


Mogoče kdo ni vedel ampak tudi navadne baterije (te ki načeloma niso za polnit) se da polnit 2-4×! No to je že druga tema, lahko pa napišem tudi kaj več o tem samo, da se dokopljem do gradiva Smile


Tole je pa zanimivo. Me zanima kaj več kadar bo Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2004 11:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po prvem polnjenju je priporočljivo tudi akumulator temeljito izprazniti in nato na novo napolniti. s51as , se pa popolnoma strinjam s tabo glede modernih polnilcev Wink
_________________
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2004 12:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koda:
Mogoče kdo ni vedel ampak tudi navadne baterije (te ki načeloma niso za polnit) se da polnit 2-4×! No to je že druga tema, lahko pa napišem tudi kaj več o tem samo, da se dokopljem do gradiva


V nekam starem TIM-u sem sicer našel članek o polnjenju navadnih baterij. Vezje sem sicer naredil, vendar so mi baterije po večini stekle, s tako napolnjenimi baterijami pa tudi nisem bil zadovoljen. Mogoče sem kaj delal narobe. Bom poiskal članek in poskeniral (če bom našel seveda).
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51as
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jul 2004 15:14
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.21
Kraj: Šmarje-Sap

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2004 7:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

nisem sicer našel materiala, ki sem ga žežel, sošolec je imel namreč seminar na to temo (baterije) in sem upal da bom dobil kaj gradiva, vendar ni šlo! No del seminarja je posvetil tudi polnjenju baterij!

Gre za to da je reakcija, ki poteka v bateriji obrnljiva, vendar se pri obrnjeni reakciji sprošča plin, zato bi za polnjenje, bilo potrebno narediti oddušmik! (žal spet nisem našel navodil, kam naj bi oddušnik prišel), namreč, ko obrnemo reakcijo in se sprosti plin napihne baterijo in lahko pride tudi do eksplozije (isto kot pri starih ali iz slabih kemikalij narejenih polnilnih baterijah).

Polnimo pa baterijo lahko do 30×!!! in ne 3-4 kot sem napisal zgoraj! Seveda brez vsake garancije in z veliko previdnosti!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2004 9:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

evo našel sem. Bilo je objavljeno v TIM 3, September 1996

LP



Picture1 001.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  537.91 KB
 Pogledana:  51 krat

Picture1 001.jpg



Picture1 002.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  347.3 KB
 Pogledana:  29 krat

Picture1 002.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Gost







PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2004 8:53 am    Naslov sporočila:  v Odgovori s citatom

Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2004 9:02 am    Naslov sporočila:  Re: v Odgovori s citatom

Bojan je napisal/a:
Evil or Very Mad

Question
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2004 5:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se tiče podaljšanega prvega polnjenja oz. formiranja akumulatorskih baterij , naj bi se le te prvič polnile s tokom C/10 (C= kapaciteta baterije v mAh) in sicer res okrog 16 ur. Naslednjič lahko polnimo sodobne Ni-Cd oz Ni-Mh akuje s tokom 1-3C, hitropolnilne celo do 8C , vendar ne ravno z vsakim polnilcem. Polnilci v
GSM aparatih ne omogočajo več načinov polnjenja ali celo praznjenja pred ponovnim polnjenjem (vsaj večina ne) , tako da je podaljšano prvo polnenje res bolj kot ne brez veze , edino kar je , da običajno polnilci ob izklopu hitrega polnjenja celic ne napolnijo čisto do konca in je zaradi tega smiselno pustiti polniti tudi v tako imenovanem "Tricle mode" polnjenju , kjer polnilec polni z tokom od C/100 do C/30, da se celice resnično do konca napolnijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group