www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

"Pravi" USB/RS232 vmesnik
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 30, 2008 11:11 pm    Naslov sporočila:  "Pravi" USB/RS232 vmesnik Odgovori s citatom

Danes sem spet comp3 :angr: zaradi USB/RS232 vmesnika. Prepričan sem bil, da imam zadevo, ki se vsaj približno obnaša serijskemu portu podobno, pa sem ob najbolj neugodnem času ugotovil da temu le ni tako. Preizkusil sem že kar nekaj različnih vrst teh vmesnikov, vendar mi ni uspelo najti takšnega, da se lahko zanesem nanj.
Znanja je na forumu dovolj, zato mogoče izziv: smo sposobni spravit skupaj vmesnik, ki ga bomo lahko porinili v USB režo in z gotovostjo vedeli, da se obnaša tako kot dobri stari serijski port?

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tonko
Član
Član



Pridružen-a: Sob 25 Jun 2005 13:45
Prispevkov: 541
Aktiv.: 2.44
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 30, 2008 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ti zadostujejo RX , TX in GND potem je rešitev sledeča:
Znotraj računalnika priklopiš USB konektor na tapravi COM port na matični plošči, zunaj pa si izdelaš adapter USB na DB9 . Garantiram da bo delovalo! Twisted Evil

Dobra in enostavna rešitev !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2008 12:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In kako bi to naredil na prenosniku?

Že na novih desktopih se opušča "tapravi" COM (pa tudi LPT) port...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.75

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2008 12:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ti pretvorniki nikoli ne bodo delali tako kot stari serijski porti, podatki se po USBju prenasajo v paketih po casovnih intervalih, recimo za full speed USB cipe in communication device class, kamor spada tak "virtual serial port" je paket lahko velik max. 64 bytov, min. interval je pa 1ms. To je na strani USB naprave. Problem so se driverji OSa, ki uporabljajo bufferiranje in dokler buffer ni poln do dolocene mere, podatki stojijo... komunikacijske naprave, ki se zanasajo na razne timeoute imajo lahko grozne probleme. Je to tisto, kar te moti?

Za FTDI vem, da je napisal nek application note, kjer je opisano kako se lahko taki parametri optimizirajo, da bo prenos najbolj optimalen in priblizan zahtevam.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2008 12:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se zadeva RS 232 vmesnika na prenosniku najbolj prisegam na PCMCIA RS232 (ST-Lab) ta zagotovo deluje. Ni pa USB.

LP M.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roadracer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Okt 2005 18:41
Prispevkov: 482
Aktiv.: 2.17
Kraj: LJ/Litija

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2008 10:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo je to da na Vellemanovi strani piše da PIC kit K8048 ne deluje z temi USB-RS232 pretvorniki. Pa sem vseeno preizskusil in dela odlično. Pretvornik je pa od STlab-a ampak na USB.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2008 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če gre za namizni računalnik, ter je na plošči še kak prosti slot je najbolje kupiti I/O kartico . Cene kartic so od 15 Eur navzgor (odvisno od števila portov)

Za prenosnika je vrjetno bolj kriza. Sam imam en noname adapter, ki solidno dela.
Če ima računalnik PCMCI-a režo mogoče kak PCMCIA vmesnik - ***Klik*** ***Klik*** ***klik***

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.16
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2008 1:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

COM preko USB ne bo nikoli dobro delal za vse. CNC machina me je [cenzurirano] na en ali drug način z kakršnimkoli adapterjem, pa sem jih preizkusil precej. Problem se je pojavil predvsem pri počasnih timingih: PC pošlje machini ukaz, ki traja dalj časa (rezanje bollj zayebanega vektorja). Machina pošlje nazaj busy, ko pa čez čas pošlje ok (vektor je zrezkan), pa preko USB nekaj izpari. Priklop neposredno na COM port deluje brezhibno. Problem je USB konverzija, bufferji, prekleti bufferji.

Načeloma se delovanje COM preko USB nekoliko izboljša, če se izklopi fifo bufferje (na sliki).

Jur



tmp.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  28.78 KB
 Pogledana:  15 krat

tmp.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.75

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 14, 2008 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da malce obudim tematiko. Silvo je omenil PCMCIA, ki verjetno ostaja edina prava rešitev za RS232 na prenosnikih.

Ta teden sem hotel naročiti tak vmesnik a sem še pravočasno ugotovil, da moj prenosnik sploh nima PCMCIA, kljub reži. Ko sem že skroaj populil vse lase in sem že dobil naravni Shocked pogled (kako to, da nimam PCMCIA), sem ugotovil, da imam ExpressCard režo. Khem...

Še sreča si rečem, ker so ExpressCard kartice cenejše. Za ca. 34 EUR sem dobil kartico, ki ima kar 2 RS232 porta.

Nikakor pa nisem mogel skriti razočaranja, ko sem ob inštalaciji ugotovil, da gre spet za USB RS232 vmesnik. Torej, če bo koga mikal tak vmesnik, naj pazi. Če se lahko zadovolji z USB pretvornikom, potem OK, ker na ta način ostaneta 2 USB porta na prenosniku prosta (kar pa spet ni tako slabo).

Vmesnik, ki sem ga nabavil je STlab C-320 http://www.st-lab.com/
Več o ExpressCard pa tukaj http://en.wikipedia.org/wiki/ExpressCard

_________________
Answers: $1, Short: $5, Correct: $25, dumb looks are still free.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 14, 2008 11:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

atmel at90usb162(farnell prek ICja 5€) bi ti mogoče lahko pomagal, na strani od atmela lahko skineš hex file, ki ga naravnost zapečeš in ker uporablja rs232, ki je v mikrokrmilniku bi se mogoče znalo obnesti.

od komponent pa potrebuje vsega skupaj 2 upora in 2 kondenzatorja čip in usb konektor, tako da bi lahko vse skupaj spravil v DB9 ohišje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.75

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 14, 2008 11:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nenenene... in ne in ne.

Ravno o tem govorimo, da USB rešitve nikakor ne morejo nadomestiti HW RS23, ki je na matični plošči. Preberi nekaj sporočil bolj nazaj. OK, 90% težav s pomanjkanjem serijskega porta se da odpraviti z USB konverterji, ampak včasih pa res ne gre.

_________________
Answers: $1, Short: $5, Correct: $25, dumb looks are still free.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Waldo
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2007 10:50
Prispevkov: 316
Aktiv.: 1.58
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 9:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot izgleda, se dobrim starim "legacy" vmesnikom čas izteka. Na prenosnikih so takorekoč izumrli, na namiznih sicer še kje kakega najdeš, pa tudi kartice se še dobijo.
Sem pa v nekem članku prebral (angleški, pozabil kje), da M$ in Intel načrtujeta ukinitev podpori LPT in COM vmesnikom v svojih izdelkih.
Konc preprostih vmesnikov za začetnike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.75

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 15, 2008 10:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

offtopic

Ne samo za začetnike. Primer: xilinxovi programming cable je na LPT portu praktično brezplačen, na USB pa > 200$.

_________________
Answers: $1, Short: $5, Correct: $25, dumb looks are still free.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elpollo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Jul 2008 23:07
Prispevkov: 555
Aktiv.: 2.90
Kraj: Podravje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 19, 2009 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me, ali ima kdo izkušnje z PCMCIA v Rs232.

Deluje enako kot fizični port na osnovni plošči?

So potrebni gonilniki?

Deluje v dos-u?

LP

Leon

_________________
Življenje je prekratko, da bi bili malenkostni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 19, 2009 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elpollo, s kakšnim razlogom pa se še uporablja DOS?

lp
Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group