www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dimenzioniranje Cu kabla za moč cca 150KW
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1617
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 02, 2008 11:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

japek je napisal/a:
Ravnikar Ivan: Električne inštalacije , Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1997
in
Friedrich, Priročnik za elektrotehniko in elektroniko, Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1995


Nekaj me tukaj zanima:
Tudi sam sem že prebral knjigo od Ravnikarja, pa vendar me je nekaj zmotilo, ko sem v njej videl podatke o odklopnih časih varovalk - podobno kot na koncu 9. strani te priloge, ki jo je dal @japek: Piše namreč, da "varovalka gL pregori v času t=25 s pri toku 1100A"
No, za moje pojme (se še učim), nevem če bi inštalacija in vse drugo zdržalo 25 sekund, pri 4× prekoračenemu nazivnemu toku? Razumem da imajo motorji težak zagon, ampak vseeno?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tem primeru gre za dovodni kabel, ki je speljan iz transformatorske postaje do glavnega razdelilca. Pri tem je upoštevana transformirana impedanca preko transformatorja in impedanca dovodnega kabla. Ta je vzeda iz tabele, prva pa preračunana. Podatka za 25s in 5s sta vzeta iz tabele odklopnih časov za navedeno gL varovalko. Z izračunom je dokazano, da bi bil pričakovani kratkostični tok na kablu dosti večji od zdržnih tokov varovalke v predpisanih časih in bi ta pregorela dovolj hitro.
Teh 25s, ki te motijo so določili izkustveno. Za kabel z PVC izolacijo je pač bilo dokazano, da se v 25 sekundah pri štirikratnem nazivnem toku ne pregreje toliko, da bi prišlo do trajne poškodbe kabla.
Za fiksne priklope iz glavnega razdelilca do porabnika, na primer motorja, je ta čas 5s in za porabnike, ki se priključujejo preko vtičnic 100ms.
Ti časi so vzeti iz tabele in verjeti moramo, da se tisti, ki je te podatke zapisal v standard ni zmotil.

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.64

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 11:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
japek je napisal/a:
Ravnikar Ivan: Električne inštalacije , Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1997
in
Friedrich, Priročnik za elektrotehniko in elektroniko, Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1995


Nekaj me tukaj zanima:
Tudi sam sem že prebral knjigo od Ravnikarja, pa vendar me je nekaj zmotilo, ko sem v njej videl podatke o odklopnih časih varovalk - podobno kot na koncu 9. strani te priloge, ki jo je dal @japek: Piše namreč, da "varovalka gL pregori v času t=25 s pri toku 1100A"
No, za moje pojme (se še učim), nevem če bi inštalacija in vse drugo zdržalo 25 sekund, pri 4× prekoračenemu nazivnemu toku? Razumem da imajo motorji težak zagon, ampak vseeno?


Pozabi na tiste tabele, ponavadi so podatki iz leta 1857 not...
Tule imaš karakteristike (grafe) za gL/gG, aM in ostale tipe NV varovalk

_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 542
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je. Minilo je že kar nekaj časa odkar sem se profesionalno ukvarjal s projektiranjem el. instalacij. Pri dimenzioniraju dovodnih kablov je potrebno upoštevati kar nekaj faktorjev in to predvsem:
moč, ki jo je potrebno prenašati
način polaganja; - na policah; v kanalih; število položenih kablov skupaj na polici; možnost hlajenja
faktor istočasnosti:
to pomeni, da se nikoli ne prenaša po kablu vsa moč istočasmo, kar pa je odvismo od porabnikov in načina dela. Ni nekega pravila in je več ali manj iskustvenega značaja.
vedno je potrebno upoštevati faktorje ki v bistvu zmanjšujejo tokovno obremenitev.
v praksi se je vedno pokazalo, da je pri velikih močeh 1kW = 1mm*2 in se kontrolira glede na tokovno obremenitem. Pri velikih presekih padec napetosti ni vprašljiv, kar se pogosto dogaja pri malih presekih.
Nisem še videl projekta, kjer bi projektant ne upošteval vseh teh kriterijev in posledično določil neustrezen presek kabla.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo še o izklopnih časih. Doma sicer nimam vseh knjig, in mi ni uspelo najti podatka za izklopni čas v primeru napajanja direktno iz transformatorske postaje. Tako sedaj v bistvu ne vem, od kod podatek za teh 25s. To bom jutri preveril.
Drugače pa je veljavna tabela za posamezne tipe porabnikov vsekakor to:
U0 (V) tizk (s) Uporaba
230 5s napajalni tokokrogi, fiksno priključeni porabniki, eksplozijsko neogrožen prostor
120 0,8s eksplozijsko neogrožen prostor
230 0,4s tokokrogi vtičnic, prenosni uporabniki,eksplozijsko neogrožen prostor
400 0,2s tokokrogi vtičnic, prenosni uporabniki,eksplozijsko neogrožen prostor
nad 400 0,1s eksplozijsko ogrožen prostor, U0 > 400V

Tako sem tudi jaz zgoraj narobe napisal tistih 100ms, pravilno bi bilo 400ms, ali pa 200ms, odvisno od tipa napajanja.

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.96

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 1:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem pa v času, ko sem se še službeno ukvarjal s projektivo, naredil excelovo tabelico za izračun vodnikov in razsvetljave.
Je v priponki, vnaša pa se podatke samo v zelena polja. Izračuni so rdeča polja. Opira pa se na standarde. Če komu ustreza, naj uporablja. Seveda pa je potrebno poznati podatke, ki so nujni za izračun.

Za vprašanja sem na voljo, čeravno sem že malo "iz vaje"



izračuni.xls
 Opis:
Izračun kablov in razsvetljave

Download
 Ime datoteke:  izračuni.xls
 Velikost datoteke:  34 KB
 Downloadano:  234 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 2:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

telex je napisal/a:
ElGrigon a ti bereše kaj napišeš???

V prvi vrstici kritiziraš projektante da predimenzionirajo kable, v naslednji pa si mnenja, da je presek premajhen.
Glede na podatke (150kW, že upoštevana neka rezerva...), po mojem drži kar sem zapisal. Le varovalka je 225A.

PS
Projektant ti bo naredil natančni tisto, kar od njega zahtevaš. Ob nobenih dodatnih zahtevah stranke je tvoja ugotovitev logična.


Ne rečem, da je tvoje predvidevanje napačno. Sam sem navedel presek glede na dovoljeno obremenjenost pri podani dolžini in način polaganja in je podatek informativnega značaja. Nadaljna mnenja so bila ozirajoča se na tistih 150kW.
V končni fazi je odvisno, če je izračun obremenjenosti pravilen.

Da projektanti hočejo služiti lahko podam primer; 2×300mm*2 za vsako fazo na razdalji 120m za skupno max. porabo (izključimo faktor istočasnosti) 300kW.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res ne vidim, kje bi imel tu projektant možnost zaslužka. V primeru predimenzioniranja kabla lahko zasluži le trgovec in pa mogoče tisti, ki kabel polaga. Projektanta nekako ne vidim v tej verigi.
Neki razlog za uporabo tega kabla je sigurno bil in v projektu ga je najverjetneje tudi argumentiral. Sploh če je šlo v tem primeru za dovodni kabel, se ta izračun vedno dela posebej, z vsemi kaj in zakaj.

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
brane1968
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 29 Jan 2008 19:41
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Okolica Ljubljane

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 5:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej vsem hvala za odgovore.Problem pa je ravno v tem da se cela zadeva dela brez projekta??????.Naročnik je povedal kakšnom moč rabi,mi pa kot izvajalci instalacij se moramo pa znajti.O kakšnem projektu in pa izračunu pa ni govora,zato sem pa se obrnil na vas ker sem videl da ste pomagali že marsikateremu.Kot vidim bo potreben ravno 150mm*2 sicer ne bo prav prijetno delati z njim,ampak to je že druga zgodba.
Še enkrat hvala

lp brane1968
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 03, 2008 7:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

japek je napisal/a:
Res ne vidim, kje bi imel tu projektant možnost zaslužka. V primeru predimenzioniranja kabla lahko zasluži le trgovec in pa mogoče tisti, ki kabel polaga. Projektanta nekako ne vidim v tej verigi.
Neki razlog za uporabo tega kabla je sigurno bil in v projektu ga je najverjetneje tudi argumentiral. Sploh če je šlo v tem primeru za dovodni kabel, se ta izračun vedno dela posebej, z vsemi kaj in zakaj.


Običajno je tako ja, ampak v tem primeru je projektant dobavil ves material in ga prodal, izvajalci so bili plačani le za delo in ostale potrošne materiale.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
telex
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Sep 2007 10:04
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.05
Kraj: Mežica

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 04, 2008 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na tem primeru se vidi ekonomsko obnašanje naročnika.

Hotel je privarčevati na račun projekta, pa bo skoraj sigurno plačal svoje z obrestmi in sicer:
-glavnico na račun predimenzioniranega kabla, plačilu energetskega soglasja,
-obresti na račun varčevanja v obliki mesečnega prispevka za moč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAX.M
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Jun 2011 23:42
Prispevkov: 32
Aktiv.: 0.20
Kraj: styria

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2011 9:28 pm    Naslov sporočila:  Cu-kabel Odgovori s citatom

Ko prebiram razna mnenja in ugotovitve kakšen presek itd. ti priporočam, da se povežeš z resnim elektro-projektantom s katerim predelajta vsa možnosti tega elektropriključka. Kljub temu, da dolžina res ni velika, se ti bo cenovno Alu- energetski kabel sigurno bilj izplačal kot pa Cu. Ker izvedba teh del ni nekakšen hobby proizvod, se bo projektant sigurno moral posvetovati z lokalnim distributerjem električne energije, kateriti bo v elektroenergetskem soglasju točno predpisal pogoje . Veliko tega ti je omenil že Janko. To je investicija, ki te bo kar nekaj stala zato pristopi k temu resno. LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.17
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2011 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadeva je stara že 3 leta.
tom_II je potegnil iuz naftalina, ker ni aktiven...

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
tom_II
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Dec 2007 14:08
Prispevkov: 71
Aktiv.: 0.36
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 29, 2011 1:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ja sem videl se opravičujem
Bom pa kar vprašal tukaj naprej.
Priklopna moč stroja je 46kW.

A bo potem prav 50A varovalke in 10mm2 kabel za 10m?

hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 30, 2011 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predvidevam, da gre za trifazno napajanje. Odgovor je ne!

Nimam nobene literature pri sebi, zato tega ne vzeti za sveto. Presek, tako čez prst je nekje blizu priključni moči. V tem primeru ob uporabi bakra nekje 50 mm2 in pa nazivni tok, tako čez prst je nekje enak dvakratniku priključne moči, se pravi okrog 100A varovalka.
Nimam pa pojma za kake vrste stroj gre, kaka vresta bremena, faktor istočasnosti....

Dolžina je res kratka, ampak z povečanjem razdalje se presek kabla kvečemu poveča zaradi raznih faktorjev.

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group