www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težava z ozemljitvijo
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 13, 2008 7:24 pm    Naslov sporočila:  Težava z ozemljitvijo Odgovori s citatom

Imam težavo - občasno tresočo delavnico.
K hiši sem prislonil majhno delavnico - leseno kolibo, ki sotji na betonski plošči. Elektriko imam v obliki 20m podaljška, napeljano iz hiše in jo izklopim vsakič, ko nisem v kolibi. Električna napeljava v hiši je stara kakih 25 let, ozemljitev je izvedena z ničenjem.
Problem nastane v vlažnem obdobju - hiška trese, predvsem tla. Nobena naprava ne prebija, tudi če izklopim fazo in ničlo, je še vedno poštena napetostna razlika med tlemi in ozemljitvijo. Če pred kolibo zabijem v zemljo kovinsko cev in jo priključim na ozemljitev, ne trese več.
Ker bi rad zadevo rešil tako kot je treba, me zanima kakšne možnosti imam. Lahko hiški dodam FID in kot ozemljitev pred njo zakopljem en valjanec? V tem primeru, moram verjetno ločiti hišno ozemljitev in tisto iz kolibe? S hišno napeljavo namreč nimam kaj dosti izkušelj in bi mi kak nasvet precej prav prišel....

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.50
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 13, 2008 7:41 pm    Naslov sporočila:  Re: Težava z ozemljitvijo Odgovori s citatom

piroman je napisal/a:
Če pred kolibo zabijem v zemljo kovinsko cev in jo priključim na ozemljitev, ne trese več.


Lahko pustiš ozemljitev iz delavnice in hiše povezani. Če ti slučajno eno odžge ti ostane druga. Dve je bolje kot ena. Vsaj pri ozemljitvi Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 13, 2008 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ozemljitvi poveži skupaj in poveži hišo in hiško s selektivnim FID-om. Selektivni FID vežeš na varovalke za hiško, katere so napajane iz glavnega FID-a v hiši.
Dobro bi bilo tudi, da še narediš ozemljitev za hišo in tisto ničenje razvežeš, ker ni več v skladju z novimi pravilniki.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 14, 2008 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, zastopim. Nekako tako sem si predstavljal. Vzamem torej 300 mA FID?
Bi bil EFI 4, tip S vredu?
http://www.eti.si/files/userfiles/PDF/SLO/zgradbe_in_industrija/ASTI/Stran_22_24.pdf

V hiši pa imam dva problema: povsod je položen PPR, večinoma kar dvožilen in ničenje je narejeno v vtičnicah. Tako brez prekopavanja cele hiše ne morem uredit elektrike. Saj bom kmalu postavil svojo pa bo bolje... Wink

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 14, 2008 7:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za tvoje potrebe bo dober ETI-4 TIP A, saj bo v hiški to primarni FID.
Torej v stanovanju sedaj sploh nimaš FID-a, saj praviš, da imaš v vtičnicah ničenje? Vsekakor ti priporočam, da razkoplješ vse vtičnice in doze ter dogradiš FID še v stanovanje vključno z novo ozemljitvijo okrog temelja hiše.
Prepričan sem, da v enem dnevu urediš vse vtičnice in doze, a najprej položi ozemljitev (1 teden dela).

Če se odločiš za razdiranje stare napeljave, dokupiš samo FID za hiško še enkrat, tokrat TIP S in uporabiš v stanovanju (edit) ETI-4 TIP S, v hiški pa TIP A.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
serdzodj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Feb 2007 20:53
Prispevkov: 343
Aktiv.: 1.64
Kraj: Lukovica pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 14, 2008 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:

Torej v stanovanju sedaj sploh nimaš FID-a, saj praviš, da imaš v vtičnicah ničenje? Vsekakor ti priporočam, da razkoplješ vse vtičnice in doze ter dogradiš FID še v stanovanje vključno z novo ozemljitvijo okrog temelja hiše.
Prepričan sem, da v enem dnevu urediš vse vtičnice in doze,


Je že povedal da ima dvožilno inštalacijo in to PPR, tako da se to ne da kar tako urediit.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 14, 2008 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naša elektroka je totalna zmeda. Imamo FID, prek njega je zaščiten samo prizidek, stari del hiše je tudi za tem FIDom, vendar je ničeno v vtičnicah zaradi dvožilne napeljave... To je mojstrovina cele horde kvazi elektirčarjev iz časov juge...
Res je problem v odsotnosti cevi v steni. Tako bi moral "poštemat" celo stanovanje. Vem, da je tako, kot je sedaj precej nevarno narejeno vendar kot pravim - kmalu si bom postavil svojo hišo, tam pa bo urejeno kot se spodobi.

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.16
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 02, 2008 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
Za tvoje potrebe bo dober ETI-4 TIP A, saj bo v hiški to primarni FID.
Torej v stanovanju sedaj sploh nimaš FID-a, saj praviš, da imaš v vtičnicah ničenje? Vsekakor ti priporočam, da razkoplješ vse vtičnice in doze ter dogradiš FID še v stanovanje vključno z novo ozemljitvijo okrog temelja hiše.
Prepričan sem, da v enem dnevu urediš vse vtičnice in doze, a najprej položi ozemljitev (1 teden dela).

Če se odločiš za razdiranje stare napeljave, dokupiš samo FID za hiško še enkrat, tokrat TIP S in uporabiš v stanovanju (edit) ETI-4 TIP S, v hiški pa TIP A.


Sem v merkurju spraševal za FID tipa S in noben ne ve, da obstaja. Kje v Mariboru je kakšna spodobna trgovina, kjer bi lahko dobil FID z oznako S (če sem prav razumel, potrebujem ta FID, da bo prvi izklopil, sedaj ima dva enaka in oba izklopita iztočasno - nezaželeno).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1617
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 02, 2008 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za Maribor sicer nevem (no mogoče Elektro Svetovalec med narodnem domu in Elektrom); lahko pa vprašaš v ETS v Slov. Bistrici.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 02, 2008 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM je napisal/a:
Sem v merkurju spraševal za FID tipa S in noben ne ve, da obstaja. Kje v Mariboru je kakšna spodobna trgovina, kjer bi lahko dobil FID z oznako S (če sem prav razumel, potrebujem ta FID, da bo prvi izklopil, sedaj ima dva enaka in oba izklopita iztočasno - nezaželeno).


Merkur bi moral imeti te FID-e, reči prodajalki, da je na FID-u med drugim narisan tak kvadratek, v njem pa je črka S.

Drugače pa imaš v MB še trgovine Terabit (tezno-zraven integre), Marchiol (TAM-pri BB-ju) (specializirana z večino italijanskih materialov in naprav), Elektro Tabor,...bauhaus, obi, baumax.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.16
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 03, 2008 5:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
Drugače pa imaš v MB še trgovine Terabit (tezno-zraven integre), Marchiol (TAM-pri BB-ju) (specializirana z večino italijanskih materialov in naprav), Elektro Tabor,...bauhaus, obi, baumax.


Zdaj pa res ne vem ali sem jaz retardiran ali trgovec... Sem bil danes v elektro Tabor in tudi ni vedel zakaj se gre. Mi lahko kdo pove točno oznake FID-a za 16A, 30mA, da vem točno zahtevati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 03, 2008 8:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgoraj imaš podan link do pdf datoteke z različnimi FID-i, izpiši si proizvajalca in tip.
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.16
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 04, 2008 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
Zgoraj imaš podan link do pdf datoteke z različnimi FID-i, izpiši si proizvajalca in tip.


Torej obstaja TIP S samo 40A in 64A, 300mA, mogoče je pa to bil problem, da mi niso znali dati pravega FID-a.
Pa bo ta FID, ki ima večji diferenčni tok izklopil pred tistim, ki ima manjšega (sedaj imam 30mA)?
Stvar je čisto preprosta; v delavnici imam varovalke in 16A,30mA FID nato pa gre naprej napeljava na instrumentalno mizo, ker je imela star FID, le tega hočem zamenjati za takšnega, da bo izklopil pred prvim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 04, 2008 3:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Selektivni FID mora biti prvi, saj ima le ta zakasnjen izklop. Če je razlika v diferenci toka, bo izklopil prej tisti, ki ima manjši diferenčni tok v primeru, da bo pri okvari diferenca toka pod vrednostjo diferenčnega toka FID-a, ki ima večji diferenčni tok. Bolje je, da sta enaka oz. je FID z manjšim diferenčnim tokom zadnji v sistemu.
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.64

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 04, 2008 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še boljše je ne vezat zaporedno...
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group