www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Krmilnik za pripravo sanitarne vode
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mbaumga1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Apr 2008 23:10
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.09
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 2:16 pm    Naslov sporočila:  Krmilnik za pripravo sanitarne vode Odgovori s citatom

Pozdravljeni..
Sem novinec na spletu.Zadeva je taka.Imam postavljene sončne kolektorje povezane z 300l bojlerem,doma izdelano toplotno črpalko tudi povezano z bojlerem.V bojleru je 2000W el.grelec.Vsaki toplotni vir ima svoju regulaciju katere niso med sabo povezane.Pa me zanima ali je gdo izdelao elektronsko regulacijo da se toplotni viri menjavajo automatski naspram zunanji temperturi.To se pravi da je vklop el.grelca do 3°C,od 3°C pa na prej se vlkapljajo toplotna črpalka ali črpalka kolektorjev.Pogoj za vklop kolektorjev je diferenca temperatur bojler-kolektor.Elektonika naj bi vsebovala vse termostate in termometer
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 7:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne kompliciraj.

Kolektorji naj bodo priklopljeni vedno. Regulacija sama zase pokuri le par W, zanemarljivo. Dokler ni dovolj sonca se črpalka itak ne vklopi. Tudi če je sonca malo, pomagajo predgreti vodo, da ima TČ ali elektro grelec manj dela.

Toplotno črpalko nastavi na željeno temperaturo vode, recimo 50 stopinj, ter jo na 230V veži preko zunanjega termostata (TČ deluje nad 3 stopinjami zunanje temp.).

Električni grelec nastavi na nekoliko nižjo temp., recimo 45 stopinj, da se ne vklaplja med obratovanjem TČ.

Opcijsko lahko elektro grelec vežeš na drugo stran termostata za vklop TČ, torej da lahko deluje le pod 3 stopinjami. V tem primeru lahko elektro grelec nastaviš na isto temperaturo kot TČ.

Potrebuješ torej mehanski termostat za željeno območje, torej okrog 3 stopinje, po možnosti s kapilaro, kateri ima oba kontakta, delovnega in mirovnega.
Če nima zadosti močnih kontaktov, rabiš še releje za vklop TČ in elektro grelca.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mbaumga1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Apr 2008 23:10
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.09
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živio...
Gospod MadMax to je zdaj tako priklopljeno že 3 leta. Mislil sem samo malo posodobit da ne bo več kapilarnih termostatov in da je videti bolj moderno.

LP.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No to je pa nekaj drugega.

Zadevo bi se dalo rešiti s kakšnimi kupljenimi regulacijami, recimo v Seltronovi ponudbi bi se najbrž našel kak zanimiv model, ampak dvomim da bo rešitev poceni...
Izgled pač tudi stane, vprašanje pa je kaj s tem pridobiš. Glede stroškov/izkoristka sistema sigurno nič.
Ako obvladaš elektroniko in morda celo programiranje mikrokontrolerjev, bi se dalo zadevo narediti cenovno ugodno kar se materiala tiče, a uporabna samogradnja ki ima tudi profesionalen izgled pa spet stane. Ne toliko denarja, ampak ogromno časa.
Poleg tega še vedno dvomim, da bi bilo delovanje zanesljivejše od sedanjega.

P.S.: Tisti "gospod" lahko brez skrbi izpustiš Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mbaumga1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Apr 2008 23:10
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.09
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja,samogradnja me mika.Imam nekaj iskušenj v elektoniki,nisem pa poklicni elektonik.Iziv mi je programiranje PIC-ov.Mislim pa ako se izdela profesionalno in se objavi da bi i drugi FORUMCI bili zainteresirani za izdelavo,ker takega v eni enoti ni mogoče poceni dobiti.Časa mam na pretek.
Izdelal sem analogno enoto z 3 termostate,1diferencijalni termostat in termometrom.
Vidim da se spoznaš v te zadeve,pa Te kličem k sodelovanju.


LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 9:57 pm    Naslov sporočila:  Re: Krmilnik za pripravo sanitarne vode Odgovori s citatom

mbaumga1 je napisal/a:
....doma izdelano toplotno črpalko ....


Malo off topic, pa vseeno

ali bi lahko kaj več povedal o tej toplotni črpalki, pa mogoče kakšno sliko.
Me zanima koliko približno bi to stalo v samogradnji.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mbaumga1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Apr 2008 23:10
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.09
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja,to pa je nekaj drugega,ali vseeno.

Kompresor sem vzeo od stare škrinje.Tip kompresora SC12B, kondenzator je izdelan v obliki spirale cev fi12,uparjalnik pa od stare zunanje enote klime brez kompresorja.Kapilara pa je kupljena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mbaumga1:

Tudi jaz nisem poklicni elektronik, kot temu praviš (sem strojni tehnik), pa mislim da tudi polovica članov ni.

No, bistvo tega novega krmilnika naj bi bil sprogramiran mikrokontroler, par tipk in displej, tistih par temperaturnih tipal in relejev je priklopljeno takorekoč sproti.
Pri programiranju ti bodo pomagali drugi člani foruma, saj se sam k temu spravljam že celo večnost, pa nikakor ne najdem časa in prave motivacije za konkreten začetek... Glede ostalega bomo pa sproti videli, kje bom dal kak predlog ali pripombo.

Če naj bo zadeva zanimiva, mora omogočat vsaj minimalen prihranek.
Razmisliti je torej treba vsaj o tem, da bi se voda ogrevala večinoma v času nočne tarife, kolikor je to mogoče.
Ako pa bi kontroler zaznal, da utegne tople vode zmanjkati med tednom pred 22h, pa seveda predčasno vklopi gretje, ampak na nekaj nižji temperaturi.

Sončnih kolektorjev jaz ne bi vezal na tole škatlo, saj v primeru kakršnekoli odpovedi lahko pride do pregretja kolektorjev.
Itak pa je vse, kar pride iz kolektorjev, dobrodošlo, tudi če je malo nad željeno temperaturo.

Ostalo pa lahko krmiliš po želji, edino k električnemu grelcu mora obvezno biti vezan varnostni termostat, mehanski.

Če bi se torej spravil narediti nekaj takega, bi lahko v program dodal tudi možnost, da v določenem nočnem času TČ ne dela, zaradi morebitnega hrupa. Saj tebe morda ne moti ali pa jo ne slišiš, nekdo drug pa morda jo.

Rabiš torej mikrokontroler, LCD, nekaj tipk, relejev in temperaturnih senzorjev, RTC (uro) na baterijsko napajanje (za primer izpada elektrike), morda kakšno LED, stikalca za preklop na ročno delovanje in še kako malenkost sem najbrž pozabil.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aljoš
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Sep 2005 20:03
Prispevkov: 3132
Aktiv.: 14.06
Kraj: Škofja loka-poljanska dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 11:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

poglej na stran FIRŠT elektronika, mogoče najdeš nekaj zanimivega..
_________________
Najprej se je pokadilo, nato izjavi Sokrat: dva Watt-a my ass...LOOOLL:::
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 7:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mbaumga1: kot bi jaz pisal (samo ne štajersko) Shocked . Jaz se bom tudi v kratkem lotil izdelave krmilja sončnih kolektorjev z mikrokontrolerjem. Samo do časa moram priti.
Pa prav tako kot ti razmišljam o samogradnji TČ s kompresorjem iz skrinje Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
Član
Član



Pridružen-a: Sob 18 Jun 2005 20:52
Prispevkov: 2952
Aktiv.: 13.25
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 9:07 am    Naslov sporočila:  Re: Krmilnik za pripravo sanitarne vode Odgovori s citatom

kose19 je napisal/a:
mbaumga1 je napisal/a:
....doma izdelano toplotno črpalko ....

pa mogoče kakšno sliko.


Slikco, slikco! Pa kolikšna je bila cena izdelave?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.01
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot nalašč se ponuja grafični LCD + touchscreen... če narediš s tem, si "glavni na vasi", saj verjetno nobeni nima touchscreena na bojlerju Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brozzy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Sep 2006 8:09
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.98
Kraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 9:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo. Za tole bi prau lepo pasalo moje krmilje, ki sem ga ravno izedelal. Krmilnik ima 4 sedemsegmentne displaye, 4 tipke za nastavljanje, 2 analogna in 2 digitalna vhoda (lahko tudi 4 analogni), 4 relejski izhodi. Zadeva je tudi za pogledat precej fina.
Da pa je udobje še večje je krmilnik preko RS232 povezan preko PC-ja, kjer lahko odčitujemo in krmilimo vse kar krmilnik vsebuje.


No še slikco:



DSC036621.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  723.4 KB
 Pogledana:  8 krat

DSC036621.gif



_________________
________________________________
ambri...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
mbaumga1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Apr 2008 23:10
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.09
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No vredu,eni niso navdušeni,druge pa zanima.


Glede slikic, tu ne vidiš dost.Kondenzator je v bojlero tak da se ne vidi, ostalo pa vam je tu.



TČ 002.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  208.86 KB
 Pogledana:  7 krat

TČ 002.jpg



TČ 001.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  274.19 KB
 Pogledana:  6 krat

TČ 001.jpg



TČ 003.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  265.31 KB
 Pogledana:  5 krat

TČ 003.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri sončnih kolektorjih sem dobil poleg krmilnik, ki omogoča to kar želiš in celo več.
Devet vhodov (NTC ali PT1000) in štirje 4A relejski odpri izhodi.

Več najdeš v tej pdf datoteki

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group