www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dodelava malega vrtalnega strojčka

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 1:32 pm    Naslov sporočila:  Dodelava malega vrtalnega strojčka Odgovori s citatom

Pred nedavnim sem naročil pri HTE mali vrtalni strojček - kompletno z malim namiznim stojalom. Tega imam namen uporabljati za vrtanje TIV. Ko je zadeva prišla do mene in po preizkusu, se je takoj videlo močno "opletanje" glave. Stojalo je lepo "plesalo" po mizi. Mislil sem si pač "malo denarja-malo muzike in se pomiril. Cena kompleta je bila 56 €. Inovativna žilica mi ni dala miru in takoj sem našel rešitev. Z ozirom, da je vpenjalna glava prilično dolga, sem se odločil, da le to še dodatno fiksiram z ležajem. Takoj sem postružil iz koterma potrebno ohišje. Na zgornji strani sem zastružil v globino 19 mm potreben premer spodnjega dela vrtalnega stroja, na katerega potem nataknem ta dodatek iz koterma. Na spodnji strani pa sem isto zastružil potrebno odprtino za omenjen ležaj dimenzij 10x25x8 mm. Zadevo sem sestavil. Takoj se je videlo, da glava več ne opleta. Stojalo lepo mirno stoji na mizi. Zadeva deluje UFB!

Izvedba se lepo vidi iz priloženih fotografij!

lp
Janez



IMG_1322.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  144.78 KB
 Pogledana:  22 krat

IMG_1322.JPG



IMG_1323_2,.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  129.82 KB
 Pogledana:  24 krat

IMG_1323_2,.JPG



IMG_1332_2.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  60.68 KB
 Pogledana:  13 krat

IMG_1332_2.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ghost
Član
Član



Pridružen-a: Tor 11 Mar 2008 12:55
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.24
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 9:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super rešitev! S to težavo se marsikdo srečuje,zato je dobro ,da si jo objavil.

LP

_________________
VILI
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi namesto 56€ vložil 80-90€ in si kupil proxxon vrtalnik in stojalo, bi imel veliko višjo kvaliteto vrtalnika, pa še popravljat ti ne bi bilo treba.

Vidim, da uporabljaš profi svedre ... svedri so trdi in zato občutljivi na vibracije, še posebej na tiste, ki prihajajo iznecentrirane glave vrtalnika.
Zakaj to pišem? ker sem nekoč v HTE kupil en poceni vrtalnik (no, bil je cenejši od proxxona, nekako 60% cene proxxona) sedaj pa ta vrtalnik leži nekje in se nanj nabira prah, uporaben je le za HSS svedre, ki niso občutljivi na take vibracije, ker so sorazmerno bolj elastični. Mimogrede, cenejši vrtalniki nimajo ležajev ampak puše. Proxxon ima ležaje in to zelo dobre.

Sedaj si lepo rešil problem z dodatnim ležajem Applause in ko sešteješ delo, ležaj in koterm ...

_________________
Obiščite me na www.reber.si ali www.elektron.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.30

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi moj interdis**ntov vrtalnik za nekaj € ima ležaje, ne puše.
Pred leti sem kolegu popravljal Dremel strojček, ki je bil za nekaj desetkrat višjo ceno dobesedno "podn" napram temu mojemu. Saj je imel ležaje, a kaj ko so ležaji prosto opletali v plastičnem ohišju... No, po dodelavi se je začela zadeva obnašat nekajkrat bolje.

reber:
ko vse skupaj sešteješ, težko prideš na pozitivno nulo.
A tudi znanje in izkušnje, ki si jih je s tem pridobil, nekaj veljajo, ane? Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.62
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 2:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi tisti iz interdis** niso nek biser.

S prvim (modre barve) sem bil zadovoljen, prebrusil sem vse živo, le čez nekaj časa se je začelo iskrit v stikalu, potem pa sem ga enkrat posodil očetu in mi je prinesel smrdečega nazaj (šlo je navitje v rotorju).

Ko sem kupil drugega pa iz neznanega vzroka opleta glava, tako da je neuporaben za vrtanje, nisem pa se še spuščal v iskanje vzroka opletanja, verjetno je glava ali stročnica, os motorja ne opleta.

Proksona mi je škoda za kakšna groba dela (brušenje rje na avtu, brušenje lukenj v ohišjih ipd)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 2:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@MadMax
Ko vse skupaj sešteješ, ampak res VSE sešteješ, si takoj v plusu Wink in nikakor ni res, da komaj prideš na pozitivno ničlo, seveda pa je odvisno kaj primerjaš, oziroma kupiš.

Izkušnje in znanje, ki jih pridobiš na ta način vsekakor nekaj veljajo, predvsem to, da se v prihodnje vedno manjkrat "opečeš" pri nakupu.

V konkretnem primeru te teme, je šlo za slab nakup, saj bi v primeru boljšega orodja potrošil le nekaj (30-40€) več, pa bi imel neprimerno boljše orodje. Materal in čas za predelavo je dražji (spet kakor za koga, koliko je komu dragocen čas), nikakor pa ne smemo pozabiti na pridobljeno znanje in izkušnje. Ker Janez z nami te izkušnje deli, smo pridobili vsi, ne le on Wink kar je zelo pohvalno in smo mu za to lahko hvaležni.

Interdiskontovega orodja se več ali manj na daleč izogibam, še posebno, če gre za orodje, ki ga bom veliko uporabljal.

Dremel res ni neka cvetka kvalitete, je pa precej robusten in trpežen, močan, tako da je za uporabo, kjer je proxxona škoda, res prava stvar. Imam 2 dremla s katerima sem zadovoljen, pa sem zelo zahteven, kar se tiče kvalitete orodja.

Proxxon za ceno cca 30-35€ ponuja daleč največ za to ceno, v mislih imam vrtalnik micromot 50.

_________________
Obiščite me na www.reber.si ali www.elektron.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Brozzy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Sep 2006 8:09
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.98
Kraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 24, 2008 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam navaden inter***kont stoječi vrtalnik, ki sem ga kupil za bivših 15.000 SIT. Vrtalnik je zelo glasen, saj opleta os motorja in se cel malo trese. Vrtam in brusim pa z njim vse. Vezja vrtam z profesionalnimi svedri, ki mi jih je poslal @reber. Do zdaj sem zlomil 2, a nobenega med vrtanjem. Z vrtalnikom sem zelo zadovoljen. Za tistih 20 €, ki bi jih lahko dodal za kvalitetnejši vrtalnik, sem raje kupil vbodno žago, s katero tudi režem vse (največ kovine) in to zelo precizno.
_________________
________________________________
ambri...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group