www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Elektro pastir
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 25, 2008 8:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa sem malo gledal tole shemo, pa komaj zdaj vidim: Pa kje so sploh priključki za izhod pastirja? Heh, pa zakaj sta na trafo samo 2 žici...

Sicer pa jem glavansko ločen. Pastir ima priključek za njegovo maso in za izhodno "tresenje". Če mase (njegove) ne zakoplješ dobro v zemjo, oziroma da nima dobrega stika, sploh ne trese.

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 25, 2008 1:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da bi uporabil omrežno napetost 230V,ne strinjam.Treba je uporabiti trafo ki ima galvansko ločeno navitje ali na pa akumulator!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 25, 2008 2:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdaj je pa že meni čudna ta shema. Ko sem jo risal se nisem oziral na podrobnosti.

POPRAVEK:
Tam, ko piše Trafo, tak pridejo priklučki enega (ne vem katerega - primarnega ali sekundarnega) navitja trafota v vezje. Drugo navitje pa je priključeno na omrežno napetost!

V priponki je popravljena shema! Mislim, da je prav takole.

Kje pa je izhod, to pa ne vem...



Popravljena shema.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  18.77 KB
 Pogledana:  249 krat

Popravljena shema.png



_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 25, 2008 9:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolj preprost!!! Klik
_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 26, 2008 12:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da si narobe predstavljaš shemo. Priklop 230V je na sponkah A in B, tam ko imaš sedaj omrežni trafo risani je v bistvu visokonapetostni, triak ga proži.

Da bi bilo galvansko ločeno, moraš dati na vhod ločilni trafo z razmerjem 1:1. Za prenapetostno zaščito na izhodu (udar strele) pa narediš umetno iskrišče.

Poglej malo na reberjevo internetno stran, ima lepo vse opisano.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.07

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 26, 2008 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa uporabiš na izhodu VN trafo, ki ima sekundar galvansko ločen od primarja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 26, 2008 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem. Pa ti ma to sploh izhod?

Bom jaz poklical onega električara, da mi vse pojasni, pa bom narisal novo shemo pa obrazložitev. Ker vem da ma oni nareto to profi, ker se samo s tem ukvarja.

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
hvon
Član
Član



Pridružen-a: Pet 18 Apr 2008 9:55
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.00
Kraj: Avče

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 26, 2008 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ja ne se kaj dosti igrat s temi pastirji,ker en kolega seje tudi pol pa je ratala ena neumna ,ni povedal kaj in kako,ampak je mel v hiši policijo in ne vem še kaj,pa položnico td čez neki časa.Reku je da ne reskira več gradit svojih pastirjev,ker tiste ko jih kupiš imajo spodaj žig -atest in s tem potrjuje da je varen,pol pa ga lahko tudi prime kdo z npr. srčnim spodbujevalcem in ga pobere možička,če pa ga sami naredite in da bo koga scotalo,bo prišla policija in vprašala,če je mogoče vaš pastir nameščen na vaši zemlji...pa ste u ku**u . ne vem no..ali pa npr en otrok majhen ki pobegne staršem iz rok pa močno zgrabi za žico... Confused
_________________
" Domišljija je začetek ustvarjanja. Domišljaš si, kar si želiš, želiš si, kar si domišljaš in nazadnje ustvariš, kar hočeš."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 26, 2008 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvon je napisal/a:
ne vem no..ali pa npr en otrok majhen ki pobegne staršem iz rok pa močno zgrabi za žico... Confused


No, tako močen ni. Moj triletni bratec ga je že kar nekajkrat okusil, pa razen cmerenja ni bilo nič. Rolling Eyes

Drugače pa se strinjam s tabo. Jaz se sicer svojega pastirja nisem naredil. Mi smo ga kupili od tega električarja. Ampak on je ves čas risal vse na roko, na star način s flumastrom. Pol pa je mene prosil pa mi dal shemo, pa sem jo samo prerisal v Eagle in mu naredil 45 ploščic, pa je rekel da ima to za eno sezono.
Takrat se nisem poglabljal v podrobnosti. Ampak me firbec muči, ga bom enkrat pklical pa vrašal, kaj in kako. Takrat pa bom objavil popravljeno shemo.

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.07

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2008 12:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

program_er je napisal/a:
Ne vem. Pa ti ma to sploh izhod?

Bom jaz poklical onega električara, da mi vse pojasni, pa bom narisal novo shemo pa obrazložitev. Ker vem da ma oni nareto to profi, ker se samo s tem ukvarja.


Seveda Rolling Eyes , to vezje le pošilja 230V impulze na primar trafoja, ki transformira napetost v nekaj tisoč voltov. Ta pa mora biti ustrazno narejen, da nudi izolacijo med omrežno napetostjo na primarju ter izhodom na sekundarju. Ta izhod pa je ločeno ozemljen s pomočjo lokalne ozemljitve (strelovod, 2,5m palica, plošča v zemlji,...).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.26
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 27, 2008 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo bom zasmetil temo, ne bom dajal sheme, bom pa pojasnil nekaj:
Najprej, na tem forumu smo o pastirjih že večkrat pisali, pred kakšnim letom ali dvema pa sem zelo natančno in obširno napisal nekaj okoli delovanja in transformatorjev ... sedaj mi je skoraj žal, da sem pisal.

V zadnjih nekaj letih se je pojavilo kar nekaj kvazi proizvajalcev električnih pastirjev, ki samo mešajo štrene po trgu in begajo ljudi. V zadnjih 2 ali 3 letih sem imel na sevisu kar nekaj pastirjev in to od slovenskih proizvajalcev, ki obstajajo 5, 10 ali več let in tudi take, ki so na trgu le nekaj let maksimalno ... lahko pa rečem le to, da so kvalitete zelo različne. Ne bom imenoval nobenega, imam pa kar lep arhiv fotografij (zelo natančnih) od vseh primerkov, ki sem jih dobil v roke. Nekateri izdelki so solidni, veliko ali večina pa so taka skrpucala, da je strah in groza, da o zanesljivosti in varnosti niti ne govorim, ker je porazna.

Vsak električni izdelek naj bi imel atest, kar seveda potrjuje varno napravo, glede zanesljivosti pa atest sploh nima veze, razen če je test tako uspešen, da dobi še certifikat SQ. Za merilo kvalitete si upam trditi, da je dolžina garancije tisto pravo.
Od ljudi slišim, da so jim prodajalci (ki so tudi proizvajalci) zagotavljali doživljensko garancijo ... nihče pa ni povedal, kakšna je življenska doba izdelka Razz
V servisu sem imel aparate, ki so bili že 2x ali 3x na servisu pri osebi, ki je aparat naredil, pa je spet crknil ... ljudje so v obupu raje poiskali drug servis ... in ravno tisti aparati so najbolj šlampasto narejeni, je potem kaj čudnega, da crkava?

Varnost je najbolj pomembna, seveda bi bilo najbolj varno, če bi za pastirje z 230V napajanjem najprej uporabili ločilni transformator, jasno dvoprekatni, potem pa še izhodni VN transformator, ki je prav tako galvansko ločen primar7sekundar. VN transformator zaradi svoje fizične lastnosti navitja ne more biti dvoprekaten.

Imel sem primer švedskega pastirja Alfalaval, ki je prebilo med primarjem in sekundarjem in je uporabniku izklapljalo FID stikalo Shocked nevarna reč, pa to fabriško narejeno in zalito, očitno ne dovolj dobro narejeno. Naredil oziroma naročil sem nadomestni transformator, ki je prav gotovo dovolj dobro izoliran ...
Noben svetovno znani proizvajalec nima 2 transformatorjev in v uradu za ateste so to potrdili, sem se osebno pozanimal.

Kdor ni povsem prepričan vsaj 300% v svoje znanje in izkušnje, naj raje pastirjev ne dela, še za lastno uporabo ne. Ker imam slabe izkušnje z ljudmi, ki prosijo pomoč pri izdelavi, sem se odločil, da nikomur ne dam načrtov, podrobnih nasvetov in podobno, ker ne želim vzpodbujati, da se med ljudmi pojavljajo nevarni in slabi aparati.

Ker so določene stvari precej podrobno že napisane na forumu, se ne bom ponavljal, zato obstaja iskalnik ... vzemite si čas Wink saj gre za vas, ki vas to zanima, jaz koristi nimam, kvečjemu sitnosti... pa ne v smislu kakšne odgovornosti, ampak zato ker ljudje packajo doma vse sorte stvari zraven pa zavajajo trg. Mimogrede, nisem še našel proizvajalca, ki si upa dati več kot 5 let garancije in da brezplačno popravi aparat kljub udaru strele in da garancija še vedno velja.

No, za tiste ki se jim ne da iskati ali pa ne znajo, pa tole
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=4509&highlight=pastir

ilboy (povsod je njegovo število prispevkov 1) je odprl enako temo na 3 forumih, čeprav je vsaj na 2 forumih tematika že obstajala, torej NI uporabil funkcije iskanja, zato graja zanj, na elektron.si forumu je seveda njegovo vprašanje takoj zletelo v smeti.

_________________
Obiščite me na www.reber.si ali www.elektron.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
matteo16
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Mar 2009 15:49
Prispevkov: 52
Aktiv.: 0.28
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 03, 2009 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ali je ta pastir uredu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.15

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 03, 2009 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

matteo16 je napisal/a:
ali je ta pastir uredu


ni da ni

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kekec92
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Jan 2009 21:09
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.04
Kraj: bovec

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 17, 2009 9:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pa a to dela??
mam silvotov načrt pa ne vem če je sprogramiral pic kontroler in kje ga je kupil???
me sam zanima ker ga tudi jaz delam
Brick wall Rolling Eyes d'oh!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
1010497
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 01 Apr 2009 23:26
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 01, 2009 11:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako bi pa na hitro izboljšal že obstoječega pastirja.
rad bi da bi bil močnejši...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 2 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group