www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

MSP430
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 16 bitni mlinčki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem začel s PIC, hitro ugotovil, da to ni to in pristal na MSP430. Meni je super, 16biten, low power, dober nabor periferije... Sem pa verjetno med redkimi tule, ki ga uporabljam.

8-bitniki so za moj okus že rahlo zastarela reč...

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.89
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno si res eden redkih. In to po krivici. Lepo te prosim, da popraviš malo to krivico in kaj več napišeš o tem procesorju.
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 7:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prav na široko se ne bom razpisal, ker v tem (pa ne samo v tem) res nisem prav dober...

MSP430 je družina Texasovih mikrokontrolerjev zgrajenih okoli 16 bitnega RISC jedra. Ima 27 ukazov in 16 registrov. Arhitektura je Von Neumanova. Namenjeni so predvsem baterijsko napajanim aplikacijam, ker so ultra low power (v spanju se ga da spraviti do 1uA). Poraba v delovanju je do 250 uA/MIPS ukazi potrebujejo za izvršitev od 1 do 6 ciklov.

Dobi se jih v mnogo okusih, od oskubljenih malčkov do že precej sposobnih procesorčkov. Hitrosti so od 8MHz pri starejših modelih do 25MHz pri novejših, flasha dobimo do 256kB in do 16kB RAM-a.

Od periferije imajo (odvisno od modela): interni oscilator, do dva vhoda za kvarc, 16 biten timer (lahko tudi več, možnost PWM, capture/compare registri), watchdog, USART, I2C, SPI, 10-16bit ADC (odvisno od modela), DAC, LCD driver, hardverski množilnik, DMA, komparator, opamp, brownout...

Programira/debugira se jih z J-TAGom, imajo BSL in novejši modeli spy-bi-wire (samo dve liniji za razliko od J-TAG). JTAG preko LPT se da sestaviti z enim 74HC244. Žal postaja LPT vedno bolj redkost, zato sem kupil Olimexov USB JTAG (kakih 50€).

Razvojna orodja: meni je (delam v C) do sedaj zadostoval IAR Embedded workbench kickstart, ki je brezplačen, vendar omejen na 4kB kode. Dokler se nisem začel zabavati z grafičnim displejem je bilo kar dovolj...
Obstaja se Texasov Code composer, ki mi ga ni uspelo pripraviti do sodelovanja z Olimexovim JTAG-om.
Obstaja tudi GCC za MSP430, menda je mogoče Olimexov JTAG vkomponirati v Eclipse, za kar do sedaj še nisem zbral volje...
Potem so še HiTech, Rowley Crossworks...

Dobra stran MSP je tudi ta, da je portanje kode iz modela v model zelo preprosto, saj ne potrebuješ skoraj nobenih popravkov...


Še nekaj linkov:

Osnovna stran MSP430 družine:
http://focus.ti.com/mcu/docs/mcuprodoverview.tsp?sectionId=95&tabId=140&familyId=342

APP notes:
http://focus.ti.com/mcu/docs/mcuprodtechdoc.tsp?sectionId=95&tabId=1202&familyId=342&techDoc=1&documentCategoryId=1

Razvojna orodja, compilerji....
http://www.olimex.com/dev/index.html
http://www.htsoft.com/products/compilers/msp430ccompiler.php
http://www.rowley.co.uk/msp430/index.htm
http://www.iar.com/website1/1.0.1.0/220/1/index.php

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.89
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 8:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za informacije. Kot vidiš je tole pristalo v novem forumu, kar pomeni, da se boš moral še malo truditi.
Dodaj kako stvaritev in kako poslastico, da se tole malo bolj prime.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja, zaključenega projekta nima nobenega. Vem, gre tudi meni na živce ampak tak sem, ko stvar začne delovati, jo razdrem in se lotim česa drugega tako, da česa prav konkretnega ne morem objavit. Med zadnjimi rečmi, ki sem jih delal je bil višinomer z MS5534, obratomer za stružnico, logger z ADC0832, zdaj se igram s PWMjem za LED lučko in interfaceom s kitajskim "šublerjem" - prikaz koordinat za ročno stružnico...
Rade volje pa odgovorim na kakšno vprašanje Smile

Naredil sem tudi par ploščic, z MSP430F11F21 in MSP430F147, ter kupil pri Olimexu razvojno ploščico MSP430-169LCD z MPS430F169, Nokiinim LCDjem in ležiščem za MMC...

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nakamichi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Avg 2006 18:51
Prispevkov: 845
Aktiv.: 3.93
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 11:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,

zadeve res izgledajo zanjimive, predvsem zaradi velike koločine FLASHa. Kar je zelo primerno pri GLCDjih za ozadja pri TS delovanju za olepšave pri HMI. Kakšne so pa kaj cene teh zadev(demo board) in samih mikrokrmilnikov. ARMi so velikokrat premoči in 8-bitniki premajni.

L.P.,
Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2008 11:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tule jih imajo nekaj: https://www.distrelec.com/ishopWebFront/catalog/product.do/para/language/is/en/and/shop/is/SI/and/id/is/01/and/node/is/acaaacabacak/and/series/is/1.html

Razvojna ploščica je od olimexa, stane 40€:

* MCU: MSP430F169 with 60K Bytes Program Flash, 256 Bytes data Flash,2K Bytes RAM
* NOKIA 3310 LCD 84x48 pixels black & white
* Joystick with 4 directions and push button function
* SD/MMC card connector
* two LEDs: status and power
* RESET switch
* JTAG connector
* 32 768 Hz oscillator crystal
* 8Mhz crystall oscillator
* power supply voltage regulators and filtering capacitor
* extension headers for all uC pins
* PCB: FR-4, 1.5 mm (0,062"), soldermask, white silkscreen component print
* Dimensions: 67x66 mm (2.65x2.6")



msp430-169lcd-front.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  62.24 KB
 Pogledana:  20 krat

msp430-169lcd-front.jpg



msp430-169lcd-back.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  68.07 KB
 Pogledana:  10 krat

msp430-169lcd-back.jpg



_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.05
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 19, 2008 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kdo pri nas pa prodaja te mikrokontrolerje?
_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lagrange
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Okt 2003 10:07
Prispevkov: 164
Aktiv.: 0.74
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 19, 2008 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas mi jih ni uspelo dobiti.

So pa lustni. Predvsem imajo zelo lep nabor ukazov za ljubitelje zbirnika.

Dokumentacija na TI strani je zelo izdatna in lepo urejena, tako da ni težko začeti. Predvsem je dovolj primerov.

Namanjši predstavnik družine je dobavljiv celo v DIL ohišju.

Jtag preko LPT se da narediti po TI shemi. BSL programator pa je tudi enostaven za izdelavo.

Ce koga zanima so mi od enega projekta ostali trije kosi MSP 430F1121 v SO20 ohisju. Podarim.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 19, 2008 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih jih je HTE imel nekaj, vedar so bili kar dragi. Jaz sem jih nekaj dobil kot sample, nekaj sem jih kupil v Distrelecu...
Precej jih imajo tudi v Farnellu:
http://si.farnell.com/jsp/search/browse.jsp;jsessionid=XJWTAV4I2W0H4CQLCISJKBQ?N=500002+1002540+223451&Ntk=gensearch_001&Ntt=msp430&Ntx=&_requestid=82429

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 19, 2008 2:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgleda, da se MSPji počasi prijemajo tudi pri nas:

Če koga zanima, je tule še en slovenski tekst: http://das.uni-mb.si/AIG07/Zbornik/Prispevki/N6_Pogorelc.pdf

tule pa še nekaj materiala: http://www.ro.feri.uni-mb.si/predmet/course/view.php?id=62&topic=8

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Medo
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Feb 2006 19:53
Prispevkov: 71
Aktiv.: 0.32
Kraj: Laško, Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 19, 2008 4:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo,

že pred dvema letoma sem izrisal JTAG z HC244, ker smo ga potrebovali v službi.
Izdelal sem nekaj projektov z MSP430F449 ter 149 in so mi postali priljubljeni...
Edino me moti to, da jih je pri nas težko dobiti ter da so le nekaj izjem v smd ohišju, kar za prototipe zahteva malo več časa.

Okolje kjer sem programiral je bil crossworks studio.

mogoče bi bilo dobro odpreti eno malo večjo temo in skupni nakup mikrokrmilnikov...

lp Andrej S57nml
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mihec
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Mar 2006 20:10
Prispevkov: 412
Aktiv.: 1.87
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2008 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Sem 22 letni študent kateri se privaja na svet mikrotehnologije, sedaj pa mi je bila ponujena priložnost da naštudiram te Texasove mlinčke. Osnovnega znanja imam toliko, kolikor so nam ga dali na fakulteti glede ARMa7. Volje je dovolj, prav tako motivacije s strani firmice v kateri delam in bližajoča se diploma. Kot sem opazil na forumu ne teče glavna tema o TI mikroprocesorjih pa vendar je nekaj tem o njih. Zagotovo pa se najde nekaj mojstrov ki se ukvarjajo z njimi. Kakršna koli pomoč bi zelo prav prišla od njih....tudi za take lajike kot sem sam in še uvajam v te vode. In zagotovo nisem edini!

Za začetek sem se lotil manj zmogljivega procesorja MSP430F417. Zadal sem si cilj da ga usposobim za delovanje, na PCju napišem kodo katera bo ob pritisku tipke sosednji izhod postavila na visoko stanje.
Priskrbel sem si FlashEmulation Tool(LPT) za povezavo uP s PCjem. Za programsko okolje pa sem izbral kar Texsasovo CCE.

Toliko za začetek, ter kar mi je uspelo najti v zadnjih dneh. Sedaj pa sledi študiranja literature...

Če bi koga zanimalo lahko občasno poročam če mi bo sploh kaj uspelo narediti. Ter seveda vprašanja z moje strani...upam da se bo našlo nekaj strokovnjakov tudi iz te bolj zapostavljene serije mikroprocesorjev za bolj ali manj, kako že pravijo na fakultetah:trivialne odgovore.

Tu pa objavljam še moje dosedanje bookmarke, katere sem našel na temo MSP430 (F417&2132uP). Mogoče komu prav pridejo:

Wiki

razvojna plošča v Fernelu

GCC tool

Portal

Izvlečki iz uradne TI strani:

MSCF417

MSC2132

FlashEmulationTool

CodeComposer

Primeri programske kode

Tema CCE na uradnem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tady
Član
Član



Pridružen-a: Sre 26 Sep 2007 18:33
Prispevkov: 41
Aktiv.: 0.20
Kraj: bližina Bleda

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 04, 2010 12:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

če me spomin ne vara smo se s kolegi enkrat srečali s tem procesorjem, ko smo sestavljali MegaSquirt (DIY računalnik za avtomobile). Dobili smo sprogramiran procesor na ploščici ostalo pa smo sestavili sami. Zadeva je zelo močna saj ima nadzor nad šibami za vbrizg, "timing" iskre, branje senzorjev na motorju, skratka vse. Za po vrhu pa mora imeti v spominu še "mapo" za vžig in "mapo" za vbrizg.
_________________
Mess with the best, Die like the rest!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nakamichi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Avg 2006 18:51
Prispevkov: 845
Aktiv.: 3.93
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 04, 2010 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No saj tej timingi niti niso neka hudo časovno potratna zadeva. Pri motorju do 12k obratov dela povprečen 8 bitnik brez problema. Sicer brez vbrizga ampak samo iskra in merjenje obratov za branje mape. S tem 16 bitnokom bi se dalo še marsikaj zraven delat Mr. Green

L.P.,
Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 16 bitni mlinčki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group