www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Čiščenje PCB - topilo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 13, 2022 6:45 pm    Naslov sporočila:  Čiščenje PCB - topilo Odgovori s citatom

Na hitro preletel forum, pa se odločil, da je ta kategorija še najbolj primerna. Če ni, naj me kdo usmeri oz. prestavi Smile

Zanima me sledeče - s čim priporočate čiščenje fluksa s tiskanih vezij po spajkanju?

Sam sem se srečal z nekim sprejem s čopičem na koncu, noter ni aceton, prav tako pa ne izopropanol, ker bolje topi vse nečistoče, samo moraš konkretno "splaknit", sicer nesnaga ostane, ko topilo izhlapi. Belo-zelena piksna, kaj pa je za nekaj, pa se ne spomnim.

Druga opcija, ki sem jo sprobal je izopropilni alkohol. Za moje pojme vredu čisti, če bolj spereš, saj ga imaš praviloma več. Me pa tukaj zanima, če sem obsojen na 10€ po litru v kakšnih merkurjih in bauhausih, ali se ga da kje ceneje dobit?

Poizkusil sem tudi z acetonom, vendar mu ne zaupam, saj je pustil polno nekih belih lis, ko je izhlapel in sumim, da malce stopi tudi lak na tiskanem vezju ( ? ).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.21
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 13, 2022 6:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.dct.cleaning/flux-remover-4.html
_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 13, 2022 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za domačo uporabo se mi zdi izopropilni alkohol kar OK. Jaz vržem v UZ čistilec in pustim, da odropota en cikel. Tiskanina je čista, alkohol gre pa v dobro zaprt kozarec za ponovno uporabo (nesnaga se kasneje spusti na dno kozarca in jo ob naslednji uporabi alkohola odstranim).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 13, 2022 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Za domačo uporabo se mi zdi izopropilni alkohol kar OK. Jaz vržem v UZ čistilec in pustim, da odropota en cikel. Tiskanina je čista, alkohol gre pa v dobro zaprt kozarec za ponovno uporabo (nesnaga se kasneje spusti na dno kozarca in jo ob naslednji uporabi alkohola odstranim).

Seveda je govora za domačo uporabo.
Najbrž se potem ne ukvarjaš, kje in po koliko ga kupuješ, če ti v kozarcu zdrži n čiščenj Think
Za uz. čistilec bom moral še malo počakati, da bo klima bolj ugodna, sem ga pa že imel priložnost sprobati in se mi zelo dopade.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 13, 2022 8:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GiovanniTheX je napisal/a:
Najbrž se potem ne ukvarjaš, kje in po koliko ga kupuješ, če ti v kozarcu zdrži n čiščenj Think

Res je. Uporaben je večkrat, zato poraba ni ne vem kako omembe vredna. Pa saj lahko podobno izvedeš, če naliješ/namočiš v neko posodo, očistiš s čopičem, potem pa alkohol shraniš za naslednje čiščenje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 13, 2022 11:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najboljši je itak prepovedani trikloretilen.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
faraday
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Nov 2011 20:55
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.23
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 7:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam od Erse flux remower in mi je OK .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 11:53 am    Naslov sporočila:  Re: Čiščenje PCB - topilo Odgovori s citatom

GiovanniTheX je napisal/a:
Druga opcija, ki sem jo sprobal je izopropilni alkohol. Za moje pojme vredu čisti, če bolj spereš, saj ga imaš praviloma več. Me pa tukaj zanima, če sem obsojen na 10€ po litru v kakšnih merkurjih in bauhausih, ali se ga da kje ceneje dobit?


Smo ga ob teh cenah nabavili v 200 litrskem sodu in potem višek prodali drugim. Cena je bila tako dosti bolj prijazna, se mi zdi ranga 3-4 EUR.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 3:23 pm    Naslov sporočila:  Re: Čiščenje PCB - topilo Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Smo ga ob teh cenah nabavili v 200 litrskem sodu in potem višek prodali drugim


Je morda v prihodnosti plan za kakšen večjih - skupinski nakup? Ko / če bo, bi potem jaz pristavil piskrček za par litrov


baresi je napisal/a:
Najboljši je itak prepovedani trikloretilen

Prvič slišim, da se to nuca za PCBje. S tem je moj ata kakšno dekado let nazaj čistil vare in na splošno rostfraj, če je bilo kaj bolj trdovratnega gor Neutral d'oh!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V prejšnji firmi smo prali tiskanine v etanolu v UZ kopeli, segreti na 50°C. Pri tem moraš paziti, da ti ne eksplodira delavnica.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 139
Aktiv.: 3.42
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 7:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izopropil alkohol + zobna ščetka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

baresi je napisal/a:
Najboljši je itak prepovedani trikloretilen.


TCE in razna plastična ohišja se ne bodo najbolje razumeli.

Sicer pa razni "flux remover" spreji so super.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.21
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 9:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
V prejšnji firmi smo prali tiskanine v etanolu v UZ kopeli, segreti na 50°C. Pri tem moraš paziti, da ti ne eksplodira delavnica.


tiskanina more vsebovati elemente ki so primerni za pranje

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 4:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V službi uporabljam to https://si.farnell.com/kontakt-chemie/kontakt-pcc-200ml/cleaner-kontakt-pcc-200ml/dp/2142400
Doma pa IPA in čopič

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 5:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi uporabljamo Flux remover 4 in Isopropanol za UZ cistilce, ravno tako segret na 40 do 50 stopinj. V UZ kopeli cistimo samo tisto, kar je primerno za potapljanje.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group