www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Avto na električni pogon-anketa
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Ankete
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Če bi avtomobil na električni pogon izdelovali serijsko, bi ga kupil
V vsakem primeru, služilo bi mi kot prvo vozilo
20%
 20%  [ 39 ]
Če bi imel zagotovljeno polnjenje na lokacijah vožnje
37%
 37%  [ 70 ]
V vsakem primeru, služilo bi mi kot drugo vozilo
6%
 6%  [ 12 ]
V primeru, če bi bila cena bistveno nižja od vozila z motorjem z notranjim izgorevanjem, kot 1. vozilo
17%
 17%  [ 33 ]
V primeru, če bi bila cena bistveno nižja od vozila z motorjem z notranjim izgorevanjem, kot 2. vozilo
9%
 9%  [ 18 ]
V tem trenutku se v nobenem primeru ne bi odločil za nakup vozila na električni pogon
8%
 8%  [ 17 ]
Skupaj glasov : 189

Avtor Sporočilo
MatejUSA
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Jan 2009 7:11
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.11
Kraj: Palo Alto, CA

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 1:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:


Glede, da gre stvar v smeri flameware zahtevam, da v temi ostanete zgolj pri tehničnih dejstvih. Brez ugibanj in brez anekdot ter podobne šare! V nasprotnem gre tema pod ključ.



Ker je tole ocitno zopet letelo name, lahko zaradi mene to temo mirno zaklenes. To je tvoja pravica in v tvoji hisi si ti gospodar.

Jaz sem pa ocitno ze predolgo odsoten iz Slovenije da bi mi bilo se jasno, kaj "tehnicna dejstva" pomenijo in sem skozi zivel v zmoti, da sem se edini v tejle kaci predstavil konkretne stevilke in izracune.

Ze ob tvoji prvi pripombi sem te v privatnem sporocilu zaprosil, da mi razlozis s cim sem prekrsil pravila foruma, da se bom znal po tem ravnati, a se ti ocitno ni zdelo vredno odgovora (pa mogoce samo iz vljudnosti in izkaza lepe vzgoje), zato mi je zdaj postalo jasno, da ocitno tukaj nisem dobrodosel in mi ne ostane drugega, kot da se od poslovim in se vam opravicim za nadlegovanje.


Vsem skupaj zelim se mnogo uspehov,

Matej


Nazadnje urejal/a MatejUSA Ned Mar 01, 2009 1:48 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 1:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MatejUSA je napisal/a:
Ze ob tvoji prvi pripombi sem te v privatnem sporocilu zaprosil, da mi razlozis s cim sem prekrsil pravila foruma, da se bom znal po tem ravnati,.....


pravila št 7.
Tole je zadnje opozorilo !



MatejUSA je napisal/a:
Jaz sem pa ocitno ze predolgo odsoten iz Slovenije da bi mi bilo se jasno, kaj "tehnicna destva" pomenijo in sem skozi zivel v zmoti, da sem se edini v tejle kaci predstavil konkretne stevilke in izracune.


Mi lahko prešteješ poste, kjer so našteta dejsta in števile in potem še poste kjer se gre za flamewar ?

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 1:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eko na. Pa je šla super-duper priložnost po vodi! Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 2:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priznati moram, da prej nisem ravno spremljal te teme.
No sedaj pa sem si zadevo malo bolje pregledal.
Zanima me kaj je tako slabega in zamujenega, če Slovenija ne bo med prvimi, ki bi kupila te električne avtomobile. Jih bo morebiti zmanjkalo? Ali pa ima proizvajalec akcijo v stilu, prvih tisoč kupcev se vozi deset let zastonj? Cool

Ko sem si ogledal predstavitveni video, ki ga Matej mimogrede tako priporoča, sem našel precej podobnosti z predstavitvami, ki so pred leti v Sloveniji bile tako zelo popularne.
Network 21, Catch the cash.....
Vsi so obljubljali med in mleko, raj na zemlji, ter neizmerno bogatstvo za vse sodelujoče. Nekateri so res namlatili denarja kot blata, večina pa je ostala z praznimi denarnicami, neodplačanimi krediti.....skratka nategnjena.
In sedaj je ravno pravi čas za nekaj podobnega. Svetovna gospodarska kriza, mi pa ovce ki jih je treba ostriči do golega.

lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
valdo
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Jul 2005 7:58
Prispevkov: 13
Aktiv.: 0.06

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jutro !
Ne bom nic komentiral probla bom zalepiti slike emotorja za v avto



ford_ev_motor_1_2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  44.06 KB
 Pogledana:  4 krat

ford_ev_motor_1_2.jpg



ford_ev_motor_1_3.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  52.98 KB
 Pogledana:  2 krat

ford_ev_motor_1_3.jpg



ford_ev_motor_1_4.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  46.92 KB
 Pogledana:  2 krat

ford_ev_motor_1_4.jpg



ford_ev_motor_1_6.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  73.56 KB
 Pogledana:  11 krat

ford_ev_motor_1_6.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
surla
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 15:22
Prispevkov: 716
Aktiv.: 3.22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

***In sedaj je ravno pravi čas za nekaj podobnega. Svetovna gospodarska kriza, mi pa ovce ki jih je treba ostriči do golega. ****

Ja seveda; do zdaj so iskali naivce med gospodinjami in tehnično neizobraženimi , zdaj pa so se lotili še takih kot si ti! Think
Ne bo jim uspelo Shame on you
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 11:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je AC servo že dolgo znan v industriji. Združuje dobre lastnosti trofaznih, sinhronskih in enosmernih glavnostičnih motorjev.

Vendar brez regulatorja ni uporaben.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Surla, ali si zelo mlad, ali pa neizmerno naiven! Cool
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
surla
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 15:22
Prispevkov: 716
Aktiv.: 3.22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 11:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za vse skeptike o nujnosti menjave transportnih pogonov ena stran z izjavami njihovih somišljenikov
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
surla
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 15:22
Prispevkov: 716
Aktiv.: 3.22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 11:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Azrael je napisal/a:
To je AC servo že dolgo znan v industriji. Združuje dobre lastnosti trofaznih, sinhronskih in enosmernih glavnostičnih motorjev.

Vendar brez regulatorja ni uporaben.

V osebnem vozilu ni uporaben noben motor brez regulatorja.
Še bencinski ga ima.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igor_k
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Jul 2004 11:44
Prispevkov: 992
Aktiv.: 4.47
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 12:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Valdo, kaj si želel pokazati s tem motorjem? Da je mali? Da je poceni? Pa še prav maš. Samo sem že nekaj postov nazaj napisal, da problem e-avta ni v motorju.
Zraven tega motorja namreč sodijo akumulatorji, ki so 100x večji, težji in dražji.
Brez njih ne gre. Žal. Razen če boš kabel vlekel za avtom....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 12:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker morda izgledam nasprotnik elektro avtomobila, (kar seveda nisem) bom navedel nekaj destev, zaradi katerih sem črnogled.
V svoji delovni praksi na področju vzdrževanja v dobi 25 let sem imel veliko opravka z "električnimi vozili" To so bili pred vsem razni viličarji, pakirne naprave itd. V podjetju je bilo kakih petnajst takih vozil. Skoraj si bi upal trditi je tehnologija pri teh vozilih bistveno naprednejša kot pri poskusnih modelih elektroavtomobilov. Razlog je preprost. Ta vozila se izdelujejejo serijsko. Samo vzdrževanje vozil ni problematično ter vsekakor cenejše kot vzdrževanje motorja z notranjim izgorevanjem. Tudi sama vožnja je najcenejša. Stroški pa se astronomsko povečajo, ko je potrebno zamenjati akumulator, ki pa je potrošni material. (sočasno pa predstavlja tudi velik ekološki odpadek) Torej ozko grlo pri električnih vozilih je shramba električne energije. To je akumulator. V vseh teh letih se pri tehnologiji voznih baterij (pa če prav gre za serijska vozila, ki so v rabi vsaj 30 let ni dosti naredilo) Največ se je delalo na polnilnih napravah. Bili so tudi poskusi mešanja elektrolita med polnjenjem. Naredil se je centralni nalivalni sistem za nalivanje destilirane vode. Sama izvedba se je spremenila do take meje, da je možno celico menjat brez varjenja priključkov. Drugega napredka v 25 letih nisem opazil. Polnjenje je ostalo isto. Tudi čas polnjenja se ni dosti zmanjšal. (pred kakim mesecem je bil v podjetju na testu 9T viličar proizvajalca Kalmar z najnovejšo tehnologijo. Polnjenje še vedno 6h potem, če se ne motim 4 ure mirovanja za nadaljnih 8-12h vožnje.) Kar pomeni, da tako vozilo pride v poštev tam kjer je eno ali dvoizmeski delovnik.

K polnjenju:

Polnilni tokovi akumulatorjev znašajo od 100A navzdol (zavisi od tipa ter napetosti)
Primarni tokovi polnilnih naprav na treh fazah pa so od 10-15A.

Sedaj pa k bistvu:
Kako in kje polniti elektomobil. Recimo, da bo transakcijska baterija za polovico manjša kot v električnem viličarju. Po tem bi sklepal, da je potrebno zagotiviti vsaj 3x10A polnilnega toka na primarju polnilne naprave.
Je izvedba na javnem parkirišču - recimo parkirni hiši z recimo 100 takimi parkirišči izvedljiva v praksi? Po moje ni. To znese 1000A primarnega odjema, kar je odjem večega naselja ali sredne velikega podjetja. K strošku se seveda lahko dopiše še merilna naprava.

Javne polnilnice:
Če bi hotel zagotoviti 10packov na uro bi rabil vsaj 60 polnilnih mest. Poraba polnilice pa bi bila zelo podobna zgoraj opisanem javnem parkirišču. Če bi bilo toliko polnilnic, kot je bencinskih črpalk bi v Sloveniji potrebovali še nekaj nukleark. Slovenski elektrodistribucijski sistem pa bi se sesedel že že pri nekaj desetih.

Polnjenje doma:
Edina po moje izvedljiva varianta, pod pogojem, da je odjemna moč hiše vsaj 7KW (3x20A)

Bega me celo to, da je večina evropskih mest, ki so imele za javni prevoz tramvaje le te ukinila. Kje tiči zajec? Stroški vzdrevanja?

Prihodnost elektro avtomobila? Glede na zgoraj opisano, sam v nasledjih desetih, če ne dvajsetih letih ne pričakujem neke velike revolucije. Upam sicer, da se motim.


Želim le konkretne komentarje na zgoraj napisano, brez "Kotalenja buč" v stilu "lahko bi bilo" ali "politične" debate kakeršne je več kot pol tega sporočila,linkanja nekam brez jasne utemeljitve. Tovrstna sporočila bom odstranil, kršitelja pa izločil.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 2:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da bodo sle počasi elektrodistribucijske hiše na višjo napetost in z tem se bodo zmanjšali tokovi. Ampak do tega bo preteklo še nekaj (predcej) let....
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.15

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Mislim, da bodo sle počasi elektrodistribucijske hiše na višjo napetost in z tem se bodo zmanjšali tokovi. Ampak do tega bo preteklo še nekaj (predcej) let....


Da bi povecali napetosti do transformatorskih postaj ali do koncnih porabnikov ? Prvo ne resi problema gromozanskih tokov v zadnjih par sto metrih, drugo bi pa pomenilo, da bi morali zamenjati vso infrastrukturo (napeljave med hisami), da bi bila primerna za visjo napetost, za povrh bi pa vsak objekt moral imeti se svoj lasten transformator ali pa bi imeli v vticnicah par KV napetost ter bi bile vse naprave spremenjene, da bi delovale pri tako visoki napetosti, od cesar se mi ne eno, ne drugo ne zdi prav prevec realno.

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 01, 2009 3:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pustimo se presenetiti Cool
Kot sem napisal. Tudi o megabitnih hitrostih interneta doma si včasih nismo niti sanjali.... Sicer pa je še vedno upanje, da odkrijejo super prevodnik....

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Ankete Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
Stran 8 od 10

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group