www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako priključiti gorilnik na Teramatik D2 ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 25, 2004 9:05 pm    Naslov sporočila:  Kako priključiti gorilnik na Teramatik D2 ? Odgovori s citatom

Z namenom optimizacije moje kurilnice, sem danes nabavil Teramatik D2 od firme SELTRON. Ravno tako sem nabavil tudi motorni pogon MP15 za uravnavanje mešalnega ventila. Vse ostalo mi je jasno. Kako naj priključim gorilnik, sem pa v dilemi. Vsi omrežni priključki so na konektorju A. Pod št. 1 in 2 sta z oznako B1 in LB1 priključka, oz. potencialno prosta kontakta za krmiljenje gorilnika. Verjetno je to mirovni kontakt relejčka, kateri se preklopi, ko peč doseže določeno temperaturo. Moti me le to, če merim napetost med B1/LB1 kontaktom in pa N priključkom, mi pokaže cca 2.5V AC! Pri starem sistemu sem imel vklop narejen preko programske ure. Sam vklop sem imel izveden preko temp. varovalke in pa termostata. Ne bi rad naredil kakšne neumnosti, zato sprašujem po tej poti. Upam, da mi bo kdo znal svetovati oz. pomagati.
Hvala že vnaprej!

lp Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 25, 2004 11:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če boš zvezal tako kot sem vrisal v shemo , bi moralo biti v redu. Če meriš z digitalcem , dostikrat kaj kaže na sponkah , ki so "v zraku".


Priklop.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  26.81 KB
 Pogledana:  136 krat

Priklop.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.57
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 25, 2004 11:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na konektorju gorilnika pa moraš vstavit še mostiček med t1 in t2, kar ti na zgornji sliki slowfly ni narisal, drugače pa je točno tako, kot je na shemi, le da namesto vmesnega varnostnega stikala VT,priključiš kontakt A 2 direktno na vtikač gorilnika na L, več podatkov dobiš na SELTRONOVI strani.
_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 26, 2004 8:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala Slowfly in Robertos na odgovoru..

Glede merjenja z digitalcem je res tako, kot praviš Slowfly... Robertos, tisti mostič sem bil že prej vstavil. Mi pa žilica včeraj zvečer ni dala miru in sem po tistem, ko sem opisal mojo problematiko, šel na njihovo stran in sprintal kompletna navodila in zadeva mi je bila takoj jasna... Tako ugotavljam, da sem se bil malo prenaglil z mojim vprašanjem.

lp Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
thunderace
Član
Član



Pridružen-a: Sob 09 Apr 2005 16:48
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 2:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kupil sem peč finterm in olni gorilnik AZ 3pr, sedaj me pa zanima če gdo ve kako naj priključim sobni termostat (REVI, Eurotermostat 91)- ali se ga priklopi samo za vklop vodne črpalke, ali tudi za gorilec (med priklučka t1,t2). Zanima me še ali je peč že zvezana in se jo priklopi samo na omrežje. Kasneje priložim še el. shemo, hvala za pomoč! Laughing


IMG_2159.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  368.36 KB
 Pogledana:  73 krat

IMG_2159.jpg



IMG_2160.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  369.4 KB
 Pogledana:  45 krat

IMG_2160.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Termostata ne poznam točno ... ampak verjetno ima kontakt za 220v signal katerega vežeš lahko na dva načina glede na potrebo:
1. Lahko ga vežeš zaporedno z kotlovnim termostatom (kot je že na skici) in tako vklopiš gorilec po potrebi v enem stanovanju.
2. Če imaš sistem večih nadstropij, ki imajo vsako svojo črpalko, pa termostat v stanovanju vežeš na črpalko za svoje nadstropje in med sponkama T1 / T2 pustiš samo kotlovni termostat, ki ti stalno vzdržuje prednastavljeno temperaturo v kotlu.

Vezavo peči pa boš moral preveriti sam. Preglej ožičenje in napeljavo. Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thunderace
Član
Član



Pridružen-a: Sob 09 Apr 2005 16:48
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Termostat ima samo signal (ter delovni in mirni kontakt), kako je bolj pametno priključiti, tako da mi krmili samo črpalko (ogrevano samo stanovanje v enem nadstropju - ena črpalka), ali tako kot je vezano na sliki zaporedno z kotkovnim termostatom in kako naj potem priklopim črpalko? Ali v prvem primeru med t1 in t2 pustim prevezavo (je že bila narejena, verjetno je kotlovni termostat že zvezan?) ? Spodaj sem označil na shemi katere sponke na peči imam proste (za priključit). a lahko gdo pove kaj naj bi to bilo.


IMG_2160 r.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  187.71 KB
 Pogledana:  20 krat

IMG_2160 r.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 3:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na termostatu sta dva kontakta zato, da ga lahko uporabljaš za ogrevanje ali hlajenje stanovanja. Priključi na tista dva kontakta, ki se skleneta, ko "naviješ" termostat do najvišje možne temperature.

Po priporočilih naj bi se zaradi nevarnosti kondenza v peči te stvari zvezale tako, da termostat vključuje črpalko, gorilec pa kotlovni termostat. V tem načinu je poraba peči večja, ker se stalno vzdržuje enaka temperaturo ne glede na potrebo ogrevanja. Lahko pa zvežeš tudi tako kot je na skici - varijanta 1. iz prejšnjega posta ... v tem primeru črpalko vključuješ ročno.

Označene sponke so namenjene zunanjemu kombiniranemu bojlerju, ki ga lahko ogreva voda iz centralne peči ali pa električni grelci v njemu samem. Signali iz teh sponk krmilijo dodatni črpalki, ki sta zato potrebni in tudi gorilec. Te sponke lahko pustiš nepriključene. Razen če kje v navodilih ni opisano, da je potrebno kakšne sponke premostit. Iz načrta tega ni videti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 3:55 pm    Naslov sporočila:  Kotlovska avtomatika Odgovori s citatom

Morda je moje znanje zastarelo in sedaj je vse drugače. Toda nekoč smo pri centralni kurjavi imeli dve neodvisni avtomatiki,
- kotlovska avtomatika, ki je upravljala gorilec in je držala kotel na zahtevani temperaturi in
- ambientna avtomatika, ki je uravnavala mešalni ventil in morebiti tudi obtočno črpalko, in delovanje katere je predpostavljalo, da je kotel na delovni temperaturi.

Gorilnik se je torej vezal enostavno v serijo s kotlovskim termostatom, prav za prav stav bila dva, eden nastavljiv, na katerem si od zunaj nastavil željeno temperaturo, in potem še eden varnostni, ki je bil v seriji s tem, ki ni bil nastavljiv in je odklopil, ko je temperatura prišla v bližino vrelišča (100 stopinj C). Če se je le ta izklopil, se ni vklopil avtomatsko nazaj, ko je temeperatura padla, temveč je bilo potrebno, da si prišel do kotla, odvil matico, ki je pokrivala gumbek, pritisnil na gumbek in s tem spet vzpostavil stik varnostnega termostata, in verjetno nastavil nastavljivi termostat na nižjo temperaturo.

Elektronska avtomatika centralne kurjave, je bila takrat samo ambientna, med tem ko je bila kotlovska enostavna, kot sem napisal.

Pozdrav
Vilko

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thunderace
Član
Član



Pridružen-a: Sob 09 Apr 2005 16:48
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 4:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A če priklopim termostat tako da vklaplja črpalko, potem pustim tisto prevezavo (ki je že na konektorju gorilca) med t1 in t2. In to naj bi bilo potem vse. Nevem kako si mislil to da bi v primeru 1 priklapljal črpalko ročno?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 5:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@vilko, mislim da zadeve danes niso kaj dosti drugačne. Razen če odštejemo kakšne krmilnike in podobne tehnologije sedanje dobe. Smile
V @thunderacovi shemi varnostnega termostata ni videti ... jaz sem si ga dogradil naknadno. Prav tako sem na vrata poleg gorilca naknadno montiral končno stikalo, ki preprečuje delovanje gorilca pri odprtih vratih, ker se je zaradi pozabljivosti in odprtih vrat že zgodilo nekaj požarov.

thunderace je napisal/a:
A če priklopim termostat tako da vklaplja črpalko, potem pustim tisto prevezavo (ki je že na konektorju gorilca) med t1 in t2. In to naj bi bilo potem vse. Nevem kako si mislil to da bi v primeru 1 priklapljal črpalko ročno?

Na T1 / T2 vežeš kotlovni termostat, ki ti bo peč držal na stalni temperaturi, ki jo boš sam nastavil. Verjetno si dobil zraven že vezan mostiček, ki ga moraš odstranit in tam priklopit kotlovni termostat. Črpalko pa potem priklopiš preko termostata v stanovanju.

V varijanti 1 vključuješ z obema zaporedno vezanima termostatoma samo gorilec. Zato moraš črpalko vključevat z nekim drugim stikalom - se pravi ročno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thunderace
Član
Član



Pridružen-a: Sob 09 Apr 2005 16:48
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2005 10:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadevo sem priklopil na sponke na peči (označene z rdečo na shemi) na sponki TB sem priklopil termostat od bojlerja,na PB črpalko od bojlerja, na PI sponke pa črpalko za centralno ogrevanje(radijatorji), ter še na sponki TA sobni termostat.
A naj bi bilo to pravilno zvezano in pravilno delovalo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group