www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

AVR in BASCOM Bootloader
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 9:58 am    Naslov sporočila:  AVR in BASCOM Bootloader Odgovori s citatom

želim se naučiti uporabljati bootloader za programe napisane v Bascomu.
V mapi Samples jih je toliko, da se zgubim in ne vem, kje začeti. Nekaj sem probaval, a zaenkrat neuspešno.

Ima kdo izkušnje, ki bi jih bil voljan posredovati?

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joze
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jan 2007 10:27
Prispevkov: 200
Aktiv.: 0.96

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LP!

Prilagodi Sample: BootLoader.bas za tvoj procesor, zapeči program, potem pa rabiš samo še povezati RS232 (Tx,Rx,Gnd) na tvoj procesor in AN#143 iz(http://www.mcselec.com/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=83&Itemid=54) in to je to!
Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem uporabljal MegaLoad bootloader (uporablja uart), pa je lepo deloval. Predelal sem ga tudi na irda, pa je tudi lepo delovalo. Ni napisan v bascomu, ampak to najbrž nima veze, ker potem itak naložiš samo .hex file.
_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 12:32 pm    Naslov sporočila:  Ha, ratalo je! Odgovori s citatom

Ha, ratalo je!

Paziti je potrebno na sledeče kamne, ob katerih se lahko sporakneš in kjer sem se spotikal jaz:

Potem, ko prevedeš in zapečeš bootloader je potrebno popraviti fuse bit tako, da kaže na bootloader in naslov mora biti tudi pravilen. To se naredi z običajnim programatorjem, s katerimi popravljate fuse bit.

Baud rate mora biti pravilno nastavljena tako v programih - bootloader kot program, ki ga bomo z njim nalagali in mcs bootloader na pc-u morajo imeti isto hisrost.

Neposredno predno startaš polnjenje programa z bootloaderjem je potrebno pritisniti reset tipko.

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me, če je kdo poizkušal bootloader preko modema. Nekje sem zasledil, da je potrebno nastaviti modem na Z-modem...

Moram priznati, da mi zadeva ni čisto jasna, kako bi to šlo - verjetno bi rabil neko posebno aplikacijo. Rešitev pa bi bila vsekakor elegantna, da bi bilo možno naložiti nov program tudi na daljavo preko DialUp , napr. preko GSM modema.

Lp M.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.15

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 3:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zmodem je protokol za prenos podatkov in modem z njim nima nic (izvaja se v aplikaciji za komunikacijo en nivo visje).

V principu je povezava preko modema (z ustreznimi nastavitvami) identicna tisti preko kabla (t.i. "null-modem", torej "brez modema"). Naprava tako ne more lociti med povezavo preko modema ali povezavo mimo modema, razen ce se linija podre, ce zataji odpravljanje napak (statisticno zelo neverjetno), itd., kar so vse tudi napake, do katerih lahko pride pri direktni povezavi.

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 7:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že že, ampak bootloader v osnovi nima opcije za klicanje. To delo bi moral opraviti terminal emulator oz. ustrezna aplikacija, kamor bi lahko vpisal telefonsko številko.

Upam, da sem bil dovolj razumljiv, kaj bi želel pri bootloaderju - skratka idealna bi bila možnost programiranja na daljavo.

Lp M.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načeloma nebi smelo biti problematično:
- vzpostaviš podatkovni klic z modemom priklopljenim na kontroler(to lahko narediš z vsakom terminalom na PC-ju) - od tu naprej imaš transparentno povezavo z kontrolerjem.
Potreben je reset kontrolerčka(kako to narediti daljinsko?) potem pa je že enako kot ko ga imaš na kablu.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.15

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@smatjaz: saj ne klice bootloader racunalnika ampak obratno; torej mora biti samo modem nastavljen tako (nastavitve morajo biti shranjene v flash - oba moja zadnja modema sta to znala), da ne posilja odzivov.

@eddie: Za reset lahko uporabis RI (Ring Indicator) signal iz modema.

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2009 9:41 pm    Naslov sporočila:  Pa spet korak nazaj Odgovori s citatom

Torej bootloader mi dela preko COM1 - max232 - AVR.

Sedaj bi pa rad dal vmes še IR povezavo torej

COM1=RS232 - IR IR - mikroprocesor.

Normalna komunikacija po tej poti mi dela, se pravi, kar Brayev terminal emulator napiše, dobim v mikroprocesor.
Če pa namesto Brayevega terminal poženem MCS-ov bootloadprogramator pa zadeva ne dela. Na Poscope-u vidim, da nima UCC, se pravi nima napajanja.
Razlog je v tem, da pri Brayevem terminalu lahko postavim RS232 DTS high, in to napaja pretvornik RS232-IR (na sliki ta mali na levi).

Pri MCS-ovem bootload programerju pa je verjetno ta pin zanemarjen.

Ali ve kdo, kako pri MCS-ovem programerju dvigniti ta pin na high.

btw. fotografirati se še vedno nisem naučil.



mini-PIC_0508.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  28.47 KB
 Pogledana:  9 krat

mini-PIC_0508.JPG



_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2009 10:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:

@eddie: Za reset lahko uporabis RI (Ring Indicator) signal iz modema.


Ali bi to pomenilo, da bi se avr resetiral vsakič ko bi ga kdo poklical?
To ne bi bilo ravno dobro! Možnost je verjetno da bi mu poslal nek niz znakov, ko bi bil že povezan( Npr.: RESET). Avr bi prepoznal ukaz in izvedel reset.
Vprašanje je ali je možno procesor programsko resetirati? Nekako se to verjetno da!

Če ne pa spomočjo nekaj malega zunanjega hardwera.

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2009 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To se naredi tako, da program analizira prejeto sporočilo, in če sporočilo zahteva reset, takrat resetira mikroprocesor.

kar se tiče mojega problema, bom verjetno dodal baterijo za napajanje :(

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.15

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2009 10:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

[quote="eddie"]
Citiram:

Ali bi to pomenilo, da bi se avr resetiral vsakič ko bi ga kdo poklical?


Ja, to bi pomenilo tocno to. Tako sem jaz razumel tisti, del, kjer si napisal, da bi bil potreben daljinski reset (da se mora zagnati bootloader, sicer ne mores naloziti nicesar).

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2009 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Sokrat
No točno!
Ampak lahko ga kličeš tudi samo zato, da iz njega prebereš neke podatke. Tukaj nebi bilo ustrezno da se ob vsakem klicu resetira!
Optimalno rešitev je podal že @vilko.

@vilko:
morda če imaš možnost poizkušaj vklopiti "HW flow control".
Če to ne pomaga potem je ena rešitev gotovo baterija, oziroma napajanje od tam, kjer ga je možno vzeti!

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.64
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2009 1:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@vilko

Nameravaš Asuro-ta programirati z Bascom-om ?

To bi tudi mene zanimalo Wink

LpA
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group