www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Davidf1's problems PIC
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja PIC-a v Assembler-ju
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 8:31 pm    Naslov sporočila: icon_idea Davidf1's problems PIC Odgovori s citatom

Evo fantje, sem odprl kar svojo temo, saj zato pa je forum Very Happy

Sedaj delam diplomo in trenutno delam en kos, kjer imam za sprogramirati PIC 18F452, tako da bo prikazana temperatura na 7SEG LED displayu.

Na začetku imam pač spremenljivko Temp, ki je moja temperatura. Potem sem naredil že vse izračuna za vse možne načine od -99°C pa do 999°C. Sedaj mi program pravilno izračuna spremenljivke enice, desetice, stotice.

Pojavi se mi pa sedaj problem, ko je potrebno spremenljivke hkrati prikazati na štirih 7SEG LED zaslonih. Kot vemo smo pri PIC-U omejeni z izhodi. PORTD mi služi za prižiganje pravih ledic, torej na njega pošiljam 8 bitne vrednosti, da se mi potem izpiše prava številka, znak. Za 5 recimo 0x92. PORTB pa mi služi, da izbiram med 4 tranzistorji, ki mi vklapljajo med LED zasloni.

No problem je ta, ko je potrebno prikazati recimo temperaturo 123°C Kako naj napišem kodo, ali kakšna je finta, da z očesom ne bom videl, da se tranzistorji preklapljajo in s tem tudi zasloni.

Potrebno je poslati enice na prvi zaslon, potem preklopiti na drugega in poslati desetice in tako dalje. Kako naj to rešim?

Nekako je potrebno pretentati oko, torej recimo 100Hz preklapjati in ne bom videl. Načeloma bo gorel le en zaslon hkrati.

Hvala za odgovore!!!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
snoopy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Maj 2003 1:17
Prispevkov: 222
Aktiv.: 1.00
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 9:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Osveževanje led displejev imaš lepo napisano v 1. reviji na forumu .

http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=15647

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jnz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2009 22:11
Prispevkov: 112
Aktiv.: 0.61
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 9:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, točno tako, naenkrat gori le en digit oziroma cifra. 100Hz je povsem dovolj, tudi 50 Hz bi še šlo. Seveda pa moraš prilagoditi še segmentne upore, saj bodo segmenti zaradi časovnega multipleksa svetili manj, vendar ne pretiravaj. Upor naj limitira največ do maksimalnega toka za en segment, sicer bi v slučaju, da se ti recimo program zacikla s prižganim digitom, le-tega lahko skuril.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O hvala za tole. Ravno moj problem Very Happy Upam, da mi rata nekako stuhtat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 9:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Te segmentne upore sem dal 1kE, pomoje bo vredu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jnz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2009 22:11
Prispevkov: 112
Aktiv.: 0.61
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 9:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če uporabljaš displaye s skupno katodo, torej štirje transistorji sklepajo na maso, segmenti pa so vezani na 5-voltne izhode picapotem je izračun uporov naslednji:
U=5V
Iseg=10mA (preveri v datasheetu za display)
Useg=2V (napetost na prižganem segmentu)

Rseg= (U-Useg)/Iseg = (5-2)/0,01 = 300 Ohm

Pri tem sem računal na tipični tok za segment za normalno delovanje in na tipično napetost za diodo, ki pa variira od barve do barve, npr zelena ima preko 2 V, rdeča ima pod 2 V.

Poleg tega pa je tudi še nekaj drugih izgub, kot npr na tranzistorju 0,2V ali več, na izhodu iz PICa tudi verjetno nekaj takega,...

Skratka, na tvojem mesti bi preveril v datasheetu za display preveril, če segment zdrži 30mA in če zdrži, bi dal 100 Ohmske upore, če ne , bi glede na zgornjo formulo upore prilagodil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem no. Jaz sem dobil na faxu načrt in naredil, ker zadeva je že bila večkrat probana. Imam 4 upore po 1kE in 8 uporov za prižiganje ledic po 200E.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sortaj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Jul 2008 21:51
Prispevkov: 812
Aktiv.: 4.25
Kraj: Med Vipavo in Štanjelom

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 10:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1k Omega so najbrš upori, ki gredo na baze tranzistorjev(in potem vklapljajo posamezne displeje). Tisti 200 Omega pa so segmentni. 7seg+decimalna pika(na vsak segment).


lp

_________________
Svet je bil analogen, dokler ni Planck vsega zafrknil...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jnz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2009 22:11
Prispevkov: 112
Aktiv.: 0.61
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, najbrž se nisva razmela. Če je to 7-segmentni display plus decimalna pika, potem se
strinjam da daš 7 plus 1 upor po 200 Ohm in nato še 4 upore za odpiranje tranzistorjev po 1kE.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 10, 2009 11:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaja, to bo to. No sedaj se razumemo.

Bom jaz jutr mal probal pa naštudiral tisto. Drugače pa mi bo kdo malo bolj po kmečko napisal, da mi bo potegnilo. Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 11, 2009 9:12 am    Naslov sporočila: icon_idea Re: Davidf1's problems PIC Odgovori s citatom

Davidf1 je napisal/a:
...Sedaj delam diplomo....

Davidf1 je napisal/a:
...Drugače pa mi bo kdo malo bolj po kmečko napisal, da mi bo potegnilo.


Hudiča, saj delaš diplomo! Ali sem narobe prebral in v resnici delaš vajo v osnovni šoli??? Potrudi se vsaj malo, no... Brick wall

P.S. - sedaj vem, zakaj so mi vsi govorili, da sem mojo diplomo preveč zakompliciral in preveč izpilil. Ker sem pač naredil, tako kot je treba in se spodobi, in je bila očitno precej nad povprečjem. Think


MUX-krmiljenje LED prikazovalnikov je bilo včasih ena od vaj na faksu. A so tudi to že spustili ven iz programa? Ali si samo ti izpustil ta del programa?

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 11, 2009 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmmmm, na katerem faksu praviš, da delaš diplomo?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 11, 2009 10:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jah verjetno je bila kdaj, samo jaz je nisem delal. Ker obstaja več vaj in vsak dobi po eno. No saj se že neki trudim, ampak saj veste kako je, ko neki ne gre, pa ti ubistvu čisto malo manjka in potem ti pomaga nekdo, ki ima že iskušnje, kajti jaz jih nimam prav veliko in stvar ti steče.

Hvala vsem za odgovore, zdaj pa grem mal delat, pa da vidmo Very Happy

Lep dan vsem Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 11, 2009 10:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej če začnem oktobra, bi na tem faksu moral konec maja naslednje leto že diplomirati? Rolling Eyes In obljubim, da na forumu ne bom težil, kako izračunati upore za multipleksiranje LED displejev! Cool

Kaj pravita, aly, Sokrat?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davidf1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Nov 2007 16:44
Prispevkov: 53
Aktiv.: 0.27
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 11, 2009 10:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bla, bla, bla. Pa nisem jaz elektronik, da bi sam to delal, kot mogoče vi, zdaj sem pa dobil neko zadevo in je tudi ta problem, pač vseh področij pa res ne moreš poznati. In a ni to dobro, da se nekdo zanima še za kaj drugega. Glede uporov, pa nisem jaz začel z tem.

Pa s tistmu člankom si tud ne da kaj velik pomagati, ker kar je teorije, sem nekako tako vedel tudi že sam. Da bi pa kaj razbral iz kode, pa ne morem, ker so to meni čisto nepoznani ukazi Smile No kakorkoli, bom že, še vedno je šlo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja PIC-a v Assembler-ju Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group