www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava CNC stroja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SchumacherM
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 18 Okt 2009 21:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: Vinska Gora (Velenje)

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 18, 2009 9:55 pm    Naslov sporočila:  Izdelava CNC stroja Odgovori s citatom

Lep pozdrav. Sošolec in jaz sva se odločila da za maturo kot projekt izdelava CNC rezkalni stroj sledečih specifikacij.

Velikost mize 1400x1000mm
z os 400mm
Grob načrt že narejen v SW, kot se vidi spodaj na sliki.



Zdaj pa potrebujeva samo še koračne motorje in krmiljenje zanje. V mislih sva imela izdelati lastno tiskanino, ampak sva malo zbegana in še trenutno ne veva kaj se bolj splača. Za slednje bi potrebovala kak predlog kako naprej?

Cnc bi bil za izdelavo lesnih izdelkov, kalupov, obdelava aluminija, plastika.

Hvala za odgovore že vnaprej.

_________________
Štrom je edina ku*ba ki se ne pusti šlatat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.86
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 18, 2009 11:28 pm    Naslov sporočila:  Re: Izdelava CNC stroja Odgovori s citatom

SchumacherM je napisal/a:
Cnc bi bil za izdelavo lesnih izdelkov, kalupov, obdelava aluminija, plastika.
S kakšno natančnostjo naj bi bili izdelki narejeni ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pobesneli
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Jan 2008 1:24
Prispevkov: 1070
Aktiv.: 5.39
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 8:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Taka konstrukcija kot je narisana,ne bo ravno vredu. Cel most je premalo ojačan sploh pa vpetje mosta na X os.Nosilca od mosta morata bit dosti širša kot sta, da ti zagotavljata vsaj nekaj stabilnost.

Na konstrukciji se ne splača varčevat pri €, elektronika je še najcenejši in najlažji del pri takem stroju.Vsaj če hočes imet na koncu nekaj uporabnega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1273
Aktiv.: 6.15
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 9:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cnc bi bil za izdelavo lesnih izdelkov, kalupov, obdelava aluminija, plastika.

Taka konstrukcija kot je narisana,ne bo ravno vredu. Cel most je premalo ojačan sploh pa vpetje mosta na X os.Nosilca od mosta morata bit dosti širša kot sta, da ti zagotavljata vsaj nekaj stabilnost.


Konstrukcija kot je narisana - je primerna za ploter .
Namesto rezkarja vpneš pisalo in z takšno konstrukcijo lahko samo rišeš ali pa mogoče bi še tiskana vezja vrtal .

Most ( kot je napisal Pobesneli ) bi moral vpeti na razdalji vsaj 250mm po dolžini vodil na katerih potuje .
Vodila , ki so vpeta na osnovo ( verjetno X ) , ta ki so najdaljša , morajo bit premera vsaj 30 mm . Pa še takrat bo prišlo do povesa .
Tudi puše ali ležaji na Y osi ( most ) , tista v bloku zelene barve so tudi preveč skupaj .

Na X osi imaš dva navojna vretena . Boš dal dva motorja ali boš vretena povezal z jermenom ?
Lahko pa dodaš konstrukciji noge in povežeš levo in desno vodilo pod mizo z fiksnim elementom na katerega v sredini pod mizo pritrdiš navojno matico .
Tako ti ostane eno navojno vreteno in je pri izdelavi sigurno manj težav .

Prva stvar , ki sem jo pogledal v tvojem postu pa je :

Velikost mize 1400x1000mm
z os 400mm

Pri vseh treh oseh nule poreži !

Glede krmilnika : klikni na www pri tem , ki ti je prvi odgovoril .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
janiP
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2008 23:00
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.77
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede togosti CNC stroja je zanimiva trenutna podobna tema pri strojnikih.

Aluminij, kot material za ogrodje je mišljen bolj za igrače. Ogrodja se ponavadi naredijo iz debelejše pločevine ali cevnih profilov, vse skupaj primerno konstruirano in ojačano z rebri. Nekdo omenja uporabo pločevine debele 12-15 mm.

Sicer pogovor pri izvedbi ogrodja nanese tudi na materiale kot so polimerni beton ali celo granit.

Toliko o togosti, ki je eden ključnih dejavnikov, če hočeš imeti kolikor toliko uporaben stroj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SchumacherM
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 18 Okt 2009 21:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: Vinska Gora (Velenje)

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej potem pomeni da tak način izdelave ne pride v poštev!
Natančnost hmm... ja min 0.5mm čim manj tem bolje!
Prišla sma do dogovora oz. do "zdrave pameti" da bi naj bila delovna površina 1mx1m. (Glede na izdelke ki bi jih izdelovala-Graviranje,Plastični obeski,Pleksi,Lesene slike...)
In spet sma prišla k oblikovanju CNC-ja...

Glede x osi, sma imela v mislih povezavo z zobatim jermenom, sam zaenkrat še študirama kaj bi se najbolj splačalo nardit da bi bilo čim bolše!

Potrebovala bi še par idej oz. rešitev (kako bi vi naredili če bi še enkrat delali cnc)da bi bilo ogrodje čim manj togo ter funkcionalno?!


Citiram:
stane je napisal/a:
Glede krmilnika : klikni na www pri tem , ki ti je prvi odgovoril .

Am sam na tej spletni strani nisem nič najdel o tem? Mogoče sem kaj zgrešil bom še enx pogledu.

_________________
Štrom je edina ku*ba ki se ne pusti šlatat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.86
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 10:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SchumacherM je napisal/a:
Citiram:
stane je napisal/a:
Glede krmilnika : klikni na www pri tem , ki ti je prvi odgovoril .

Am sam na tej spletni strani nisem nič najdel o tem? Mogoče sem kaj zgrešil bom še enx pogledu.

Mislil je na tole: www.volknet.net .

No kakorkoli se glede na to, da boš rezkal in obdeloval samo zelo ploščate predmete človek sprašuje zakaj potrebuješ Z os v dolžini 400mm ?

Drugače pa sam že skoraj leto dni delam na tem, da spravim v življenje CNC stroj z delovno površino 660x860mm. Z os bo imela zgolj 120mm.
Do sedaj sem v to vložil nekaj manj kot 3000 €. Z večanjem dimenzij delovne površine stroški naraščajo z kvadratom, sploh, če želiš boljšo natančnost. Od tod tudi moje prvo vprašanje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SchumacherM
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 18 Okt 2009 21:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: Vinska Gora (Velenje)

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 11:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
SchumacherM je napisal/a:
Citiram:
stane je napisal/a:
Glede krmilnika : klikni na www pri tem , ki ti je prvi odgovoril .

Am sam na tej spletni strani nisem nič najdel o tem? Mogoče sem kaj zgrešil bom še enx pogledu.

Mislil je na tole: www.volknet.net .

No kakorkoli se glede na to, da boš rezkal in obdeloval samo zelo ploščate predmete človek sprašuje zakaj potrebuješ Z os v dolžini 400mm ?

Drugače pa sam že skoraj leto dni delam na tem, da spravim v življenje CNC stroj z delovno površino 660x860mm. Z os bo imela zgolj 120mm.
Do sedaj sem v to vložil nekaj manj kot 3000 €. Z večanjem dimenzij delovne površine stroški naraščajo z kvadratom, sploh, če želiš boljšo natančnost. Od tod tudi moje prvo vprašanje.


Aha, malo sem se zatipkal d'oh! am ja mislil sem do 200mm.

Potem pri tem kontrolerju, kakor sem prebral potem sploh ne potrebuješ dodatnega napajanja za koračne motorje, ubistvu jih potem samo priključiš na ta kontroler in to je to?

_________________
Štrom je edina ku*ba ki se ne pusti šlatat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
integrerc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Sep 2006 14:50
Prispevkov: 423
Aktiv.: 1.98
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 11:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SchumacherM predlagam ti, da si prebereš teme o izgradnji cnc, saj jih je kar nekaj na forumu, tako si boš tudi našel odgovore na vsa tvoja vprašanja!
_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.86
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2009 10:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SchumacherM je napisal/a:
Aha, malo sem se zatipkal d'oh! am ja mislil sem do 200mm.

Potem pri tem kontrolerju, kakor sem prebral potem sploh ne potrebuješ dodatnega napajanja za koračne motorje, ubistvu jih potem samo priključiš na ta kontroler in to je to?

Ahh.. pusti zdaj kontroler. Najprej reši mehaniko, da bo kontroler sploh imel kaj dela.
Sicer pa na hitro. Kontroler je le kontroler. Napajalnik moraš imeti posebej. lahko tudi za vsak motor posebej.

Dobro preglej ročice pri tem tvojem osnutku CNC stroja. Vse kar je dolgo je slabo, saj se togost s tem zmanjšuje, napake pa večajo.
Most mora počivati na štirihrih vozičkih. pri tem pa je za velikost napake izjemno pomembno kako daleč vsak k sebi so.
Zaenkrat boš že z upoštevanjem teh dveh napotkov zelo izboljšal svojo idejo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SchumacherM
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 18 Okt 2009 21:39
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: Vinska Gora (Velenje)

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2009 7:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
SchumacherM je napisal/a:
Aha, malo sem se zatipkal d'oh! am ja mislil sem do 200mm.

Potem pri tem kontrolerju, kakor sem prebral potem sploh ne potrebuješ dodatnega napajanja za koračne motorje, ubistvu jih potem samo priključiš na ta kontroler in to je to?

Ahh.. pusti zdaj kontroler. Najprej reši mehaniko, da bo kontroler sploh imel kaj dela.
Sicer pa na hitro. Kontroler je le kontroler. Napajalnik moraš imeti posebej. lahko tudi za vsak motor posebej.

Dobro preglej ročice pri tem tvojem osnutku CNC stroja. Vse kar je dolgo je slabo, saj se togost s tem zmanjšuje, napake pa večajo.
Most mora počivati na štirihrih vozičkih. pri tem pa je za velikost napake izjemno pomembno kako daleč vsak k sebi so.
Zaenkrat boš že z upoštevanjem teh dveh napotkov zelo izboljšal svojo idejo.


Hvala za te nasvete, zdaj pravkar iz tega osnutka cnc izdelujema novi načrt za cnc zdaj sma vse to malo bolj preštudirala in sma stvar pomanjšala in bova upoštevala vse te vaše nasvete in izkušnje!
Ja se boma zdaj rajši posvetila zaenkrat mehaniki in ne krmiljenju Very Happy

_________________
Štrom je edina ku*ba ki se ne pusti šlatat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.15
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2009 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da delaš v SW lahko tudi malo obremenjuješ svojo konstrukcijo in simuliraš deformacije. Boš presenečen, ko boš videl, da se zadeve krivijo kot špaget, kljub temu, da se ti zdijo na oko toge Wink
_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group