www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino in rele.
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
DOOM
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 03 Nov 2009 11:43
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 03, 2009 11:57 am    Naslov sporočila:  Arduino in rele. Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Že nekaj časa razmišljam o tem, da bi s pomočjo Arduina upravljal naprave, ki so priključene na 220V. Brskal sem po internetu in našel uporaben članek:
12V rele

Ampak, problem nastane pri realizaciji. Ima kdo kakšen nasvet kako bi se lotil tega... Sam se ne upam lotiti tega ker nimam dovolj znanja...

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klemen88
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Jan 2008 17:37
Prispevkov: 747
Aktiv.: 3.76
Kraj: Slovenj Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 03, 2009 2:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lp

Vse imaš lepo napisano. Kar pojdi v trgovino ter kupi rele z 12V tuljavo, tranzistor BC548, diodo 1N4148, upor pa okoli 10k Omega !



Tu imaš še sliko za lažjo predstavo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rkulcar2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Feb 2007 23:15
Prispevkov: 120
Aktiv.: 0.57
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 2:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj časa nazaj sem iz ebaya naročil komplet 16 arduino relejev.
Nekaj takega:
http://www.ebay.com/itm/16-Channel-12V-Relay-Module-Board-Optocoupler-Power-Supply-Arduino-PIC-ARM-/121486847061?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item1c492e2c55

Problem je ker so ti releji brez ukaza avtomatsko sproženi (začetno stanje HIGH). Se pravi če vklopim samo releje brez kontrolerja mi jih vse sproži. Jaz bi rad kontra. Upam da se razume?
Pod kaj iskati releje na ebaju, da bo njihovo začetno stanje na LOW?? Mogoče kakšen direkten link?

Sem imel komplet 8 relejev kateri pa je delal normalno. Ta drugi 16 pa dela kontra.

Je mogoče to, to kar iščem....Low level?....
http://www.ebay.com/itm/12V-16-Channel-Relay-Module-with-Optocoupler-Low-Level-Triger-for-Arduino-New-/390878446043?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5b022bc1db
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.20
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 3:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če daš na vhod za sprožitev releja 5V?

Se izklopi?

Če je temu temu tako, potem ne vidim razloga za ne uporabo, samo obratno logiko boš uporabljal:

Iz arduina digitalWrite(pin, HIGH); pomeni izklop releja
Iz arduina digitalWrite(pin, LOW); pomeni vklop releja

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.63
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 3:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi za začetek s ploščice prerisal načrt enega kanala. Saj ni težko, zadeva uporablja standardni ULN2003 in optosklopnik. Nariši, kako je vse skupaj zvezano, da vidiš, zakaj se sproži. Mogoče ti uspe obstoječo ploščico predelati. ČE se ne boš znašel, objavi shemo tukaj.

Jaz bi sicer rekel da "low level triger" pomeni da je rele prožen z nizkim nivojem, torej nula na vhodu=sprožen rele, 5V na vhodu pa spuščen. Če je tako, potem je logično,da se releji sprožijo na začetku...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
rkulcar2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Feb 2007 23:15
Prispevkov: 120
Aktiv.: 0.57
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 4:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@tilz0R
Sedaj sem v programu uporabljal ravno to logiko, kot praviš (LOW==HIGH in obratno).
Problem lahko nastane, če se releji vklopijo brez kontrolerja, ker potem so avtomatsko vsi na HIGH in posledično lahko pride do neprijetnosti v izhodnih napravah.

Pred tem sem imel 8 kanalni rele in so delali pravilno. 8 kanalov mi je bilo premalo in sem naročil komplet 16 kanalni. Ta pa dela po "kontra pameti" zato vprašam če so na ebayu slučajno kako drugače označeni.

Releji so 12V. Pri 8V releji več ne delajo, vklaplja samo ledice za releje pa ni več moči.

@protoncek
S tem se mi ne da igrati še posebej sedaj ko že krmilim centralno in v teh hladnih dneh ne bo šlo. Če zadeva ne bi bila v funkciji bi se morda lotil predelave seveda z vašo pomočjo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1751
Aktiv.: 12.59
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 4:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je podoben temu (na robu plate piše low-level input) ali temu imaš spodaj med slikami tudi načrt za en kanal .

Mogoče ti bo v pomoč.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.63
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 4:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem tudi sam gledal tale načrt in po tem ne vidim razloga, da bi se zadeva vklopila sama, če na vhodih ni ničesar. Seveda se vse spremeni, ko na vhod priključimo arduino - dokler ne nastavi pinov in jih postavi na +5V, so lahko releji vključeni, pač glede na stanje pina.
Sploh ne razumem čisto te plate - po eni strani so gor optosklopniki, po drugi strani pa so ti vezani na +5V plate, kar uniči kompleten smisel optosklopnika... Think

No, če ne gre drugače je ena izmed (zasilnih) rešitev taka, da preko arduinota pelješ napajanje relejske plate (mosfet, ločen rele...). To napajanje vključiš programsko potem, ko so vsi pini že na logični 1.
Če pa nameravaš kupit novo ploščo moraš gledat za logic HIGH krmiljenje.

(Če kaj sovražim je pa kontra logika...iz tega razloga sem prodal megapin razvojno plato Brick wall )
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.20
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 4:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

(Če kaj sovražim je pa kontra logika...iz tega razloga sem prodal megapin razvojno plato Brick wall )[/quote]

Že dejstvo, da nekateri MCU-ji lahko izhodni pin dajo samo na LOW je Brick wall

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.63
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 4:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha...res je...med drugim so taki "šalabajzerji" nekateri PIC-i. (preverjeno ...sem moral predelovati plato zaradi tega, ker sem prepozno ugotovil)

Še dobro, da se (zaenkrat) ukvarjam samo z AVR-ji. In z obzirom da pri tej plati piše "arudino", ne vidim logike, zakaj je tako. Ok, če bi pisalo da je univerzalna...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
rkulcar2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Feb 2007 23:15
Prispevkov: 120
Aktiv.: 0.57
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 5:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred časom sem imel tudi en 4 kanalni rele in ta je imel možnost HIGH ali LOW katero si izbral na plati z jumperjem.
Bom še malo pogledal kje drugje. Sigurno obstajajo dve verziji.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rafaellsi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Sep 2011 18:54
Prispevkov: 478
Aktiv.: 3.11
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 6:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če napajanje relejev vklapljaš z kontrolerjem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.63
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 6:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rafaellsi je napisal/a:
Kaj pa če napajanje relejev vklapljaš z kontrolerjem?

hm...Think
protoncek je napisal/a:
No, če ne gre drugače je ena izmed (zasilnih) rešitev taka, da preko arduinota pelješ napajanje relejske plate (mosfet, ločen rele...). To napajanje vključiš programsko potem, ko so vsi pini že na logični 1.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mobwap
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Mar 2012 9:42
Prispevkov: 326
Aktiv.: 2.21
Kraj: Doma

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 28, 2014 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podobno težavo sem rešil z MOSFET-om, če izpade signal iz MCU tud zunanjega napajanja ni naprej. Sicer ni idealna rešitev je pa vsaj delni obliž na rano.
_________________
INSTALLING DEMOCRACY.... ‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡€€€€€€€€€€€€€€ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: form not found.

FORMING GOVERNMENT.... ‡‡‡‡‡€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€ 23% DONE.
Formation failed.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marcc
Član
Član



Pridružen-a: Ned 29 Mar 2009 11:08
Prispevkov: 201
Aktiv.: 1.10
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2014 11:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DOOM,
popravek, ni 220 ampak 230V Wink
Osebno bi uporabil SSR kot klasičen rele.
Veš da lahko z releje samo vklopiš in izklopiš ne moreš pa regolirati moči. Lahko narediš preko triaka....... Oprosti, sem zašel.

LPM
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group