www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino in rele.
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rkulcar2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Feb 2007 23:15
Prispevkov: 120
Aktiv.: 0.58
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 05, 2015 11:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No pa se je pokadilo iz relejnega modula. Ker še čakam na usmernik sem pri menjavi akumulatorja ponesreči obrnil polariteto in ULNja je razneslo Evil or Very Mad Twisted Evil .

Če ima kdo viška kakšnega uln2803APG naj javi na ZS. Upam, da ni še kaj drugega odpihnilo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mi69
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Jul 2013 11:34
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.33
Kraj: MS

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 8:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da si sposodim tole temo

Imam problem z štirikanalnim relejem , tega namreč lahko prožim samo z GND, ko dam na vhod 5v se ne zgodi nič.
A je mogoče da bi bil pokvarjen rele?
A arduino izhod omogoča da bi dobil ven GND?

imam pa tega: http://www.ebay.com/itm/4-Four-Channel-Relay-Module-DC-5V-Optocoupler-For-Arduino-PIC-ARM-AVR-DSP-W-/221504398421?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3392b0e455

Hvala za odgovore
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgleda da ima tvoj modul kontra logiko.
Seveda se da lahko low z digitalWrite funkcijo.

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mi69
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Jul 2013 11:34
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.33
Kraj: MS

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To sem že probal a na LOW mi arduino da 1,3V, jaz bi pa rabil GND
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si prepričan?
Imaš maso od arduinota povezano z maso od tvojih relejev?

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj imaš narobe nastavljeno. Ima tvoj arduino Atmelov AVR? Vsi AVRji imajo na pinu, ki ga definiraš kot izhod možnost +Vcc ali GND. Tok lahko teče IZ pina ven ali V pin noter.
Imaš pin definiran kot izhod? Imaš na tistem pinu kaj drugega definirano (ADC; PWM...)? Preveri te zadeve.

Razen če imaš skurjen pin...poskusi na drugem pinu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mi69
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Jul 2013 11:34
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.33
Kraj: MS

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Skoraj prepričan sem da je nekaj narobe z rele modulom, ker mi na IN vhodu daje ven napetost 3,3V, arduino pa ko je na LOW daje 0,3 volta ha HIGH pa 5,1V.
No rele lahko prožim ročno ko na vhode dajem GND - ti so vsi skupaj povezani

Arduino imam pro mini Atmega328 in vsi pini dajejo iste napetosti
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda ti daje ven 3.3V, če je na vhodu optosklopnik. to napetost dobiš preko ledice v njem, ki je vezana na +3.3V. Ko katodo (preko upora) skleneš na maso, se rele sproži. Z modulom ni prav nič narobe, ampak kot sem rekel: ali s programom ali s arduinotom.
Kar nekaj mega328 je že šlo čez moje roke, pa so še vsi pini imeli čisti GND na izhodu.

Sicer pa ---prej si rekel da arduino da ven 1.3V, zdaj pa 0.3...kaj je zdaj res?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sigi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2014 11:42
Prispevkov: 199
Aktiv.: 1.69
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mi69 je napisal/a:
Skoraj prepričan sem da je nekaj narobe z rele modulom, ker mi na IN vhodu daje ven napetost 3,3V, arduino pa ko je na LOW daje 0,3 volta ha HIGH pa 5,1V.
No rele lahko prožim ročno ko na vhode dajem GND - ti so vsi skupaj povezani

Arduino imam pro mini Atmega328 in vsi pini dajejo iste napetosti


Bi bilo fino met kako shemo... ampak iz slike je videt, da je za vsak rele predviden optokopler in transistor. Pri električnih podatkih piše, da hoče met 15-20mA toka na vhodu (najbrž za optokopler), mega je sicer sposobna dat tak tok ven, ampak ne boš dobil nivojev 0 in 5V ampak manj. 3,3V, ki jih meriš na odprtih vhodih relejske ploščice je najbrž 5V minus napetost ledice optokoplerja.
Izmeri tok, ki teče v vhode in bo več jasno.

lp Žiga

PS: me je protonček prehitel
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mi69
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Jul 2013 11:34
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.33
Kraj: MS

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko odklopim rele je 0,3V, ko pa je rele povezan za 1,3V.
V glavnem ko spreminjam program iz LOW na HIGH mi preklaplja med 0.3 in 5,1V, vendar kot pravim rele trza samo na GND

Ko vklopim en rele se tok poveča za 70mA

Kako se definira da bi mi na LOW dajal izhod GND?

Zanima me še če bi bil modul ACS712 dober za detekcijo faze 230V, ali kaj drugega preprostejšega?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jakey
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Jul 2012 0:38
Prispevkov: 651
Aktiv.: 4.56
Kraj: Ravne/LJ/Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 11:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mi69 je napisal/a:


Verjetno brca v temo(in prosim, ne bit užaljen, pa vendar): imaš na Vcc priključenih 5V in na GND priključen GND, medtem ko na vmesne 4 pine pošiljaš 5V signal iz output pinov ALI če priključiš na katerega izmed vmesnih 4 pinov direktno 5V? Se zgodi kaj, škrcne rele?

_________________
Predlagam, da kar napišem, si čimprej skopirat, saj bodo šerifi tega foruma verjetno pobrisali s predpostavko, da ne prispeva (dosti) k vrednosti foruma.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mi69
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Jul 2013 11:34
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.33
Kraj: MS

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 11:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja sem probal rele priklopit direktno na lab. napajalnik in dela samo ko dam GND na pine IN, zato sem vprašal če lahko arduino da na izhoe GND. Releji normalno delajo(škrtajo), diode tudi, le z GND in ne z 5v
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 03, 2015 11:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, arduino da lahko 0V na izhodu, samo poveži vse mase skupaj in nastavi programsko najprej pin na izhod z pinMode(pinnum, OUTPUT); arduino funkcijo, potem pa digitalWrite(pinnum, LOW) da ga postaviš na 0V.
_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Riven
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Dec 2012 18:33
Prispevkov: 194
Aktiv.: 1.41
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2015 9:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so že nekateri povedali, je notri optokopler, kateri ti sklene povezavo, ko ga povežeš na "0". -> takrat se ti rele aktivira.

Kodo najhitreje rešiš tako:

V glavi definiraš
#define RELEHIGH 0
#define RELELOW 1

digitalWrite(pinNUM, RELEHIGH); //vklop releja
digitalWrite(pinNUM, RELELOW); //izklop releja

masi arduinota in rele modula morata biti povezana. Napajanje (če je 5V) lahko uporabiš tudi iz arduinota.
In tile moduli z releji imajo vsi galvansko ločene povezave z optokoplerjem.

V priponki sem poslal podobno shemo, kako je rešen enokanalni relejni module. Kot so že povedali, na vhodu je povezan na VCC (torej tvojih 5V), rele pa aktiviraš tako, da drugi pin postaviš na maso oz 0V. Tako steče tok in optokopler se sklene.



rhMxX.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  58.6 KB
 Pogledana:  4 krat

rhMxX.png



rhMxX.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  58.6 KB
 Pogledana:  3 krat

rhMxX.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2015 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Riven, zakaj je pa Vcc povezan z kolektorjem na tranzistorju, ki bi naj odpiral rele?
_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group