www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux..Windows

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Lincolin
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2005 21:28
Prispevkov: 77
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 17, 2005 12:46 pm    Naslov sporočila:  Linux..Windows Odgovori s citatom

Zdravo,
nekaj me zanima:-Kako naj najprej namestim linux in potem šele windowse ali obratno.Kaj priporočate!

_________________
73, se slišimo na 27.0650 Mhz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
b0j3
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Apr 2004 19:52
Prispevkov: 117
Aktiv.: 0.53

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 17, 2005 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej windows nato linux. Se zna Linux bolje prilagoditi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 17, 2005 3:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tako naredi kot je napisal b0j3!
ker ce bos obratno naredil potem bos mogel MBR (Master boot record) prepisat kar pa je vcasih lahko mazohistično Razz
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lincolin
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2005 21:28
Prispevkov: 77
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 17, 2005 4:10 pm    Naslov sporočila:  Problem človeštva! Odgovori s citatom

Ja jest sem pa naredil obratno danes.Saj zdejle sem ga pa že dal formatirati in si že snemam windows xp potem pa Red Had 9.0
*Zanima me še kaj moram dati tam kjer izbiram disk za Linux imam /hda /boot /home / ... Kaj moram dati tam?

_________________
73, se slišimo na 27.0650 Mhz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Lincolin
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2005 21:28
Prispevkov: 77
Aktiv.: 0.35

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 20, 2005 11:40 am    Naslov sporočila: icon_impressed Linux mi je zaklenil particijo! Odgovori s citatom

Uglavnm me zanima še eno vprašanje glede linux-a:
Na disku sem naredil 2 particiji c:=50 Gb d:=30 Gb
Na c: sem naložil windowse xp na d: pa sem naložil Linux Red Hat 9.0.
Problem je v tem da mi je Linux namestil do konca brez problema.
Pri končanem nalaganju datotek sem ponovno zagnal računalnik. Stvar se je prižgala a takoj me je boot-nilo direktno v Windowse XP. Ko pa sem pogledal pod "Moj računalnik" je obstajal samo še disk c: kjer sem imel Windowse XP, diska d: pa ni bilo več, torej imel sem samo še 1 particijo z velikostjo 50 Gb. Tako rekoč mi je Linux zaklenil particijo d:. Kaj sedaj lahko storim da bom imel disk znova velik 80 Gb.

_________________
73, se slišimo na 27.0650 Mhz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Djurodrljaca
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2003 16:31
Prispevkov: 393
Aktiv.: 1.77
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 20, 2005 11:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Linux ti ni zaklenil particije, ampak je spremenil File System (kot so FAT, NTFS...) v takšnega, kot ga razume linux. Windows pa "prepozna" samo FAT in NTFS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Hi-End
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Feb 2004 11:51
Prispevkov: 284
Aktiv.: 1.28
Kraj: Višnja Gora

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 20, 2005 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za takšne primere obstaja t.i. "How-to literatura" in te za zadeve povezane z Linux-om ni malo. Samo malo je potrebno pogledati po internetu. Ena od odličnih strani je http://www.lugos.si

Sicer pa se je o namestitvi Linux-a dosti govorilo in pisalo po slovenskih revijah za računalništvo.

Primer namestitve:
http://www.monitor.si/s.nsf/vse/576C54F9987BCC19C1256BC7007516AF

PS: Lincolin opozarjam te, da sprašuješ vsevprek in tako splošno kot da si popolni začetnik. To ni slabo, vsi smo bili nekoč popolni začetniki, le razlika je v tem, da se nekateri o osnovah prvo podučimo, potem pa sprašujemo in ne obratno ! Confused

_________________
Music is a part of my life, DIY is my life !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mumbley
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Jun 2005 16:30
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.22

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 11, 2005 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Svetoval bi ti da si najprej preberš dokumentacijo o Linux-u da se ti prične sanjati kaj delaš. V naprotnem primeru se boš znašel z dvemi primarnimi particijami in windowsi se ti več ne bodo znali zagnati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
memarko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Nov 2003 9:37
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.11

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 20, 2006 9:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrš si sformatiral particijo D: v ext2 oziroma ext3. Te particije windowsi sami ne znajo brati.

Če hočeš dostopati do te particije z windowsow, poišči ext2 driver za windows. Ta driver je mal čuden za uporabo. Omogoča pa samo branje. Vendar je že dolga kar sem ga uporabljal.

_________________
Me_Marko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.16
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 20, 2006 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj si pa sploh nalagal Linux na drugo particijo če jo sedaj rabiš?

Sam sem že tudi večkrat nalagal Linux in se ponavadi zaradi "nepremostljivih" težav tudi ločil od njega. Sam to naredim kar zelo enostavno z disk managerjem. Enostavno označim particije, in jih zbrišem. Bootloaderja se znebim z zgoščenko od oken, ki jo uporabim za nalaganje sistema. Izberem opcijo restore in porem v command promptu z ukazom fixmbr popravim boot sektor, da se znebim bootloaderja.

In sistem je pripravljen za ponovno namestitev Linuxa. Wink

Sem pa zadnjič po sili razmer našel en programček, ki zna celo brez namestitve brez težav iz oken dostopti do Linux particij. Menda podpira večino datotečnih sistemov, omogoča pa osnovno delo z datotekami kopiranje ...
Še ime: explore2fs

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psic
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Jan 2005 18:03
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 30, 2006 1:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še to, RH 9 je že malce starejša zadeva, sam bi ti priporočil kakšnega Ubuntu-ja, ki velja za zelo uporabniku prijaznega.

Glede particij pa imam sam zadevo tako rešeno da imam 40 giga za Windows, 10 giga za Linux (Gentoo), 30 giga pa za datoteke, torej filme, glasbo, slike, itd. Na tej zadnji particiji pa je datotečni sistem fat32, kar pomeni da lahko tako windows kot linux pišeta gor.

(ok, po pravici povedano imam še eno majnšo particijo na kateri imam vedno še kakšno distribucijo linuxa, [slovenščina je zame švedska vas] mal za igrat se oziroma probavat zadeve) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Timotej
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 17:04
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 01, 2006 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No vidim, da si poplni začetnik kar se tiče linuxa. Predlagam ti naslednje. Prvo si namesti Windows pa pusti toliko prostora kolikor ga potrebuješ za Linux. Potem si zdownlowdaj ubuntu linux v iso datoteki. To dobiš tule: http://www.ubuntu.com/download/ izberi si en mirror , ki gre dosti hitro. Potem pa s pomočjo nerota zapeči kot iso sliko. Potem si namesti ubuntuta. Pa si rešil zadevo Smile, če ti še ni kaj jasno vprašaj Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group