www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako ste se naučili programirat?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
linel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 06 Mar 2008 21:14
Prispevkov: 178
Aktiv.: 0.91
Kraj: prekmurje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 6:28 pm    Naslov sporočila:  učenje bascom avr Odgovori s citatom

helow!

zanima me samo kako ste vi začeli z programiranjem, in kje ste se ga naučili ( doma kot samouki, na tečaju, v šoli?) v kolikšnem času ste osvojili osnove, koliko časa je minilo do prvega samostojnega projekta, kaj vas je pritegnilo? prosim razpišite se malo.

sam sem nekako te osnovne ukaze predelal( utripanje ledic, vklop ledic z tipko, konfiguracija lcd-ja, napis a lcd-ju..), v bistvu z knjigo. sedaj sem pa naletel na zid:) ko hočem da bi kaj sam naredil enostavno ne rata. ste tudi vi bili v podobni situaciji?
če ja, kako ste šli naprej?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.27
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 7:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Temo sem razdelil.

Moji začetki segajo kar daleč nazaj. Kdaj točno sem začel ne vem. To bo mogoče bolj dobro vedel Lojz, kajti splet takrat še ni bil dostopen za širšo javnost. On je bil takrat zaposlen pri računalniški firmi, ki je imela dostop do spleta. Večina literature mi je takrat snel on z microchipove domače strani. Bil sem samouk. Podlaga mi je bila poznavanje jezikov kot so Pascal ter Clipper. Začel sem z assemblerjem, na katerim še danes vstajam. Osebno mi je enostaven, kot "vožnja s kolesom" ko se je enkrat naučiš. Kak mesec nazaj sem poskusil tudi Avr-je. Seveda tudi assembler. Kakih ekstremnih razlik v načinu programiranja nisem opazil. Veliko več časa mi je vzela "priprava terena" (testna plošča, programator...) kot pa učenje. (en nočni šiht sem malo študiral literaturo)

Danes imaš na trgu kup take ali drugačne literature. Večina so sicer boljši ali slabši prevodi orginalne dokumentacije katero nudijo proizvajalci mikrokontrolerjev, ter je v večini zastonj na spletu. Mednjo sodi datasheet mikrokontrolerja, katero je zelo dobro preštudirati preden se lotimo programiranja oz učenja programiranja.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.72

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Programirati sem začel zelo zgodaj... še v OŠ, ko sem na mojo veliko žalost dobil na mizo 286ko namesto komodorja. Smile Igric ni bilo, zato je bilo potrebno čas zapolniti s čim drugim (če slučajno prijateljev s spektrumi in komodorji ni bilo doma). Pascal, BASIC, C, dBase, Clipper (ne nujno v tem vrstnem redu). Na začetku so bile to bolj baze, nato razni koristni in manj koristni mini programi za PCa, nadaljevalo se je pri Delphiju, končalo pa pri Builderju z C++. Sedaj pa večinoma opisujem v verilogu in pišem v Cju za embedded zadeve.

Embedded je bil zgolj srečno naključje, ker smo v srednji šoli začeli mrcvarit MC6800 kar v strojni kodi Shocked To je bilo tako... mimo šolskega programa.

Je pa vse iz knjig in pa rezultat eksperimentov. V šoli tega nikoli niso učili. Mogoče sem na faksu dobil še kakšen "širši" pogled na zadeve.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 21, 2008 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni je nekajkrat pomagal kar Silvo
V glavnem ne se predat. Velikokrat pomaga uporaba debugerja. Samo moraš pa kar natančno vedeti kaj naj bi določen korak naredil. Potem spremljaš vsebine spremenljivk in registrov pa vidiš kaj se ne zgodi...
Sam se ravno trudim z Microbasicom za pice..... Predvsem mi težave delajo nastavitve PICa in razvojna plošča...... Ene popolnoma enostavne stvari ne delujejo kot bi človek pričakoval....

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Domenius
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Nov 2005 14:15
Prispevkov: 1188
Aktiv.: 5.33
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 12:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem samouk. Mikrokontrolerje programiram približno 4 leta. Začel sem z Bascomom in 8051, potem sem šel na AVRje. Kmalu za tem sem se navadil še na zbirnik in C - to sta sedaj moja "glavna" jezika. Za manjše stvari uporablajm AVRje, za večje pa LPC2000. Tudi nad Cypressovimi mikrokontrolerji sem se navdušil. Na PCju pa se igračkam približno 6 let. Začel sem z Delphijem, pred kakšnim letom sem pa poizkusil C# in sem "na njem" tudi ostal. Tudi pri meni so najprej nastali bolj ali manj neuporabni programčki, ki so bili namenjeni učenju. Literature je na netu ogromno zato jo izkoristi in ne takoj obupat. Problemi največkrat nastanejo zaradi površnega branja literature in nepazljivosti pri pisanju programa -> to so majhne stvari, ki od daleč izgledajo logično, od blizu pa kvarijo delovanje programa. Torej... počasi in vztrajno.
_________________
It's electric!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.43
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem neuspešno lobiral pri starših za nakup spektruma..

Vseeno sem izlobiral Commodore Vic 20..
To je bila predhodna verzija računalnika commodore 64 in imela je samo 2K rama.

Da 2 kilo.. ne moreš verjeti.. notr pa čipov kot bi jih nasul z lopato..

Basic je bil obupen in kmalu sem ugotovil, da je tudi obupno počasen. Spoznal sem assembler in napisal par rutin..

A ko sem začel z grafiko sem ugotovil, da del rama uporablja tudi za tekstoven prikaz na ekranu torej video ram... no vseeno sem napisal rutine v asemblerju za črte in grafe itn..

Pa sem šel v Plutal štancat zamaške cel mesec v nočno izmeno in zaslužil za spektruma z 16K rama..

16K rama?? kar nisem mogel verjeti.. pa še Z80 namesto 6502 procesorja..
Imel je še nekek kvazi 16 bitne registre... amerika..
No asember me je začel vedno bolj zanimati in za Z80 sem napisal kar precej kode.

Pa sem se vedno bolj ogreval za kontrolerje, ki delujejo samostojno brez periferije-tipkovnice in output dela..

Sklenil sem, da naredim svoj delujoč računalnik.

Računalnik zato ker sem uporabil Z80 proceosor ta pa v sebi nima nič drugega kot procesor.. brez vse periferije kot današnji AVR-i in podobni mlinčki.
Še za preprosto ledico si moral dodat latch, nastavit naslov z dekoderjem itn..

Ker programatorja epromov nisem imel (pa še drag je bil kt hudič) sem si omislil in naredil zunanji eprom emulator katerega bi z spektrumom sprogramiral in napolnil z kodo, potem pa preklopil ta ram na zunanji procesor.

Stvar sem delal kak mesec dni (uporabil sem tehnologijo sračjega gnezda) in še teden dni sem ugotovljal zakaj prekleto enostavna zanka z pavzo in ledico ne deluje..
Šele ko sem si sposodil osciloskop sem ugotovil da ledica že utipa samo z 1KHz.. Very Happy

Dan ko je ledica utipala z 1Hz je bil nekaj posebnega.. Prvo samostojno sračje gnezdo... (imam še spravljeno nekje na podstrešju) lahko objavim sliko..


No kasneje sem naredil še par delujočih stvari z Z80 potem pa je na tržišče že prišla 8031 serija..

Potem sem delal na 8031 seriji in to spet v asemblerju..

Kasneje sem prešel na AVR-e in šele tukaj sem se lotil kode v C-ju saj je tako rama kot flash-a za kodo zadosti.

Vmes sem se moral naučiti še Pacala, da sem pisal programe na Pc-ju..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.06
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 11:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo(f)uk. Ko sem začel, pri nas še ni bilo institucije, ki bi poučevala programiranje. Pa tudi računalnikov skoraj ni bilo, razen nekaj centralnih sistemov, z dolgimi čakalnimi vrstami. Interneta tudi ni bilo.

Internet smo imeli med prvimi pri nas, ampak takrat skoraj ni bilo nobenih pametnih informacij na njem. Vse brez grafike, v tekstovnem načinu. Najhitrejši sistemi so delali z hitrostjo 300 do 2400 bitov na sekundo.

Številska primerjava: 300 bitov na sekundo včasih, danes standardno vsaj 100.000.000 bitov na sekundo na vsakem PCju. Faktor hitrosti je 333333,33.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.06
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 12:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samouk, z veliko pomočjo tega foruma. Takih težav kot vi na srečo nimam, kajti sem komaj v 8. (zaj grem v 9.) razredu OŠ in programiram slabo leto. Programiram AVR-je v Bascomu in jih lepo korak po korak spoznavam. Časa imam na pretek, sploh zdaj ko so počitnice, zato veliko dnevov presedim pred računalnikom in se "igram" s ATmegami ter se vedno kaj novega naučim. Sicer je že nekaj čipov šlo k vragu za "brez veze", ampak rečem to gre za razvoj! Laughing
Imam sicer dve knjigi, toda večino mojega znanja sem pobral od tukaj. Moja težava so edino finance, ker še nimam rednega dohodka Confused , zato komaj čakam na štipendijo... Very Happy

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.43
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pohvalno, da se že v 8-mem razredu OŠ ukvarjaš z programiranjem..

Citiram:
Moja težava so edino finance, ker še nimam rednega dohodka Confused , zato komaj čakam na štipendijo... Very Happy


Hja.. včasih.. tudi ni bilo financ, oprema je bila za zjokat, po čipe smo hodili v Trst ali Minhen.. a je bila močna volja in smo naredili.. iz nič čudeže..

Sedaj pa je denar, vse ti pripeljejo domov..

samo ni več volje predvsem pa nobenega časa...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 1:28 pm    Naslov sporočila:  Kdo Odgovori s citatom

Kdo je pa rekel, da sem se naučil programirati? Tisto, kar počnem, se komaj lahko imenuje programiranje, nikakor pa programersko znanje..
Pa čeprav se spotikam čez bite in bajte že nekaj let!

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tiger
Član
Član



Pridružen-a: Čet 05 Feb 2004 0:22
Prispevkov: 1139
Aktiv.: 5.11
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 1:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi

Začetki programiranja so na Commodore64 v Basicu in Pascalu. Za ta računalnik sem naredil program za računaje kubikaže okroglega lesa z bazo podatkov, nekaj sem pa tudi prižigal LEDice in še nekaj malenkosti z IO porti. Potem sem pa te stvari porinil na stran in me čez dobro desetletje zopet prijelo in sem začel z učenjem asemblerja za 8051, za katerega sem objavil nekaj projektov v reviji SE. Nato sem prešel na AVRje, katere programiram z programskim orodjem FASTAVR, ki je slovenske izdelave in je dober prevajalnik za domačo-hobi uporabo. Nekaj sem delal tudi z DSPICi in ARMi, vendar so za hobi malo prezahtevni, ker z časom pozabiš naštudirano. Vse to počnem kot samouk, drugače sem pa strojnik- na žalost

LP Pavel
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.66
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

samo uk pred daljnimi 15-imi leti
_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.17
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Programirati se še nisem naučil...
Amatersko pa se ukvarjam z ARM-ji, DSP-ji in PIC-i prej v ASM zdaj pa v ansi C.

p.s. ASM je za mazohiste. Twisted Evil
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
linel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 06 Mar 2008 21:14
Prispevkov: 178
Aktiv.: 0.91
Kraj: prekmurje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 22, 2008 7:23 pm    Naslov sporočila:  Kako ste se naučili programirat? Odgovori s citatom

vidim da se nekateri že dolgo ukvarjate z programiranjem, nekateri pa rosno mladi začnete, kar je samo en velik +. sam se mučim v bascomu, kaj pa vi proporočate, v čem naj začetnik (grupa ljudi kot sem jaz) začne, in z kakšnimi aplikacijami ( od ledic...kam dalje, da nebo prevelik preskok)?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PC_Master
Član
Član



Pridružen-a: Pon 17 Mar 2008 20:10
Prispevkov: 319
Aktiv.: 1.63
Kraj: Domžale , Blizu Ljubljane , Poštna 1230

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 23, 2008 3:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM , kaj pa delaš v DSPjih?

Jaz sem začel pred enim letom , se je začelo zelo počasi , 3 mesce nazaj pa sem kupil programator ki je delal in malo začel z Cjem in AVRji. Malce me zanima ASM, ampak zdaj se je spet malo ustavilo...

Aja lučke pa tipke prižigam ... hehe
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group