www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Obratomer za tomos E90
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
stenni
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2008 22:02
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: CELJE

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 2:28 pm    Naslov sporočila:  Obratomer za tomos E90 Odgovori s citatom

Lep pozdrav!
Obnovil sem omenjen motor TOMOS E90, motor sedaj nima več originalnega vžiga (6V/25W) ampak vžig od APN6 (12V/50W). Motor ima analogni merilnik vrtljajev VDO - območje do 12000vrt./min.
Odkar je na motorju nov vžig obratomer ni priključen, zato me zanima kako bi lahko obratomer, ki je vrjetno narejen za 6V napetost priključil na 12V in kaj bi moral še dati vmes?


To majhno navitje se pomika po okroglem vodilu, ko sem testiral obratomer sem spreminjal napetost in kazalec se je premikal, na motorju pa mislim, da ne gre to glede na napetost. Na novem vžigu je napetost konstantna 12V frekvenca pa niha med 75 in 270 Hz (nisem 100%). Original vžig je imel 6 navitij, če to kaj pomaga pri rešitvi.
Lepo bi prosil za vse rešitve in ideje, ki jih imate.

Lp Tadej



IMG_3283.JPG
 Opis:
obratomer
 Velikost datoteke:  1.29 MB
 Pogledana:  5 krat

IMG_3283.JPG



IMG_3290.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.05 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_3290.JPG



IMG_3293.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.03 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_3293.JPG




Nazadnje urejal/a stenni Pon Feb 08, 2010 7:58 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 7:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slike prosim pripni na forum. Na shranisi bodo izginile, dokler pa so, je ta tema neprijetno široka in neugodna za branje. Klik na uredi in potem na dodaj datoteke

Zraven ni bilo nobene elektronike?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.07

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 7:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri kateri napetosti pa obratomer kaže največji odklon? Če je ta napetost majhna, je to najverjetne klasični kazalčni inštrument. V tem primeru lahko uporabiš vezje od drugih tomosovih obratomerov za 12V, le primeren odklon glede na obrate bo potrebno nastaviti z potenciometrom na elektroniki.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Jule
Član
Član



Pridružen-a: Sob 27 Okt 2007 12:48
Prispevkov: 2533
Aktiv.: 12.67
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To ne deluje glede na napetost(odklon kazalca), ampak na frekvenco, kolikor jaz vem.
_________________
lp Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
stenni
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2008 22:02
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: CELJE

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zraven ni bilo nobene druge elektronike, drugi tomosovi motorji naprimer BT50 ima obratomer, vendar ni tako preprosto naret kot ta, ima več elementov na vezju...
Tudi jaz sem razmišljal da bi lahko to delalo glede na frekvenco.
S čim pa bi lahko napetost spremenil iz 12V na 6V pri tem pa nebi oviral nihanja frekvence, bi se dalo to z transformatorjem 2:1 ali s stabilizatorjem napetosti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.07

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To na sliki je samo kazalčni del obratomera. Ravno zato potrebuje še elektronski del (F/U pretvornik), ki frekvenco pretvori v napetost.
In nemogoče je, da je ta obratomer deloval glede na frekvenco - kvečjemu je tipal 6V napetost, saj ta ni bila stabilizirana in je bila odvisna od obratov (pa tudi od obremenitve). Razen, če je originalni obratomer imel še dodatno vezje zunaj tega inštrumenta - kar je še najbolj verjetno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
stenni
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2008 22:02
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: CELJE

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 9:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A bi bilo možno to da je ta F/U pretvornik skrit v zunanji špuli na motorju kamor je priklopljen obratomer.


elektroshemae90sj8.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  584.03 KB
 Pogledana:  101 krat

elektroshemae90sj8.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.44
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor se spomnim je imel E 90 za obratomer svoje navitje...
Merila pa se je frekvenca, a pazi tam je bil 6 polni magnet tu pa mislim da je 4 polni.
Zakaj si pa šel v to predelavo? takih vžigov je še danes dovolj, saj se praktično nespremenjeni uporabljajo na vseh skuterjih, le s to razliko da je tam izhod navit pač za 12V žarnice...

lp

lado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stenni
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2008 22:02
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.03
Kraj: CELJE

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Original vžig je že davno davno crknil in so ga zamenjal, zdaj pa sem ga jaz samo prebekslo da je brez platin, ima dve navitji eno za luči in drugo za iskro, original vžig od elektronika pa je res imel 6 navitij.
Originalni vžig je malo težje dobit vendar se še da, ni pa čist poceni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jerny
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Apr 2008 11:27
Prispevkov: 414
Aktiv.: 2.13
Kraj: Dravograd

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se bi dalo doboto kakšne slike te temosove legende?
_________________
Če smrdi je kemija, če kadi pa elektronika!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
RokO
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2006 11:14
Prispevkov: 120
Aktiv.: 0.57
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2010 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,
ravno se ukvarjam s podobnim projektom. Poskušal sem kar nekaj različnih pristopov pretvarjanja frekvence v napetost in ugotovil, da se daleč najbolje obnese uporaba LM2917.
S tem čipom boš preprosto nastavljal občutljivost na določene frekvence in izhodno napetost - ki jo boš pritisnil na tvoj kazalčni merilnik.

Sam sem naredil vezji za obe verziji 8 in 14 pinsko. Obe mi zaenkrat delujeta brez težav. Za vprašanja kar piši.

Še shema:



tahomer.gif
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  tahomer.gif
 Velikost datoteke:  6.72 KB
 Downloadano:  80 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.07

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 09, 2010 12:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta obratomer na slikah v prvem postu s tako vezavo (en priključek na maso, drugi na generator-navitje) sploh ne bi deloval. Najverjetneje ga je kdo že "predeloval", tako da je odstranil vezje in odklon vezal direktno na napajanje ...
V vsakem primeru potrebuješ elektroniko, bodisi narejeno po načrtu, ki ga je pripel Rok ali pa presajeno iz drugega obratomera (ni nujno, da za E90).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
zack69
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Apr 2008 16:57
Prispevkov: 186
Aktiv.: 0.96
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 09, 2010 12:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če sem prav videl shemo in če se prav spomnim kako sem imel vezano, potem je obratomer bil priklopljen direktno na eno špulo na anker plošči, sedaj če je bila še kaka elektronika v samem obratomeru, se ne smomnim več Think Think ........ ker je tukaj za nastavitev bilo samo to, da si postavil anker ploščo v srednji položaj vijakov, ostalo pa je skrbela Ducati elektronika...to pa se še spomnim da sem jo plačal drago kot žafran, ko mi je crknila.....aja, pa še ključavnica je morala biti čisto izpravna, ker se mi je dogajalo, da je bila malce mokra, pa je to prebijalo na vse strani - hitro pa se je deformirala....predvsem če si bil nepazljiv pri obračanju.. ... sicer pa mislim da v samem obratomeru ni neke hude elektronike, ker ko smo enkrat probali meriti z merilcem obratov in primerjali z dejanskim stanjem na obratomeru, so se obrati kar razlikovali.... aha, pa za fino polnjenje je skrbel frgazer DelOrto 125 .... pa športni filter .... pa še nekaj fines Dancing Dancing .... hitrost?? prehitra za tisti čas, motor pa prelahek...... predvsem v ovinkih ...

naj me popravi nekdo, če sem narobe zapisal....... sicer imam delavnico v fazi prenove, pa ne vem kam sem založil načrt od E90...bil je podoben temu, samo malce bolj podrobno opisani sklopi so bili .....

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
strdex
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 09 Feb 2010 16:48
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02
Kraj: Žetale

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 09, 2010 4:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz bi prosil za kakšno sliko E90.

hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1137
Aktiv.: 5.58
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 09, 2010 5:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dokler ne da svojih slik gor...

Tako je zgledala zverina takrat:


(vse je "šlo h oštji" TOMOS , MZ, JAWA, Smile



tomos-elektronik-90-90-cm3-slika-1687450.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  40.36 KB
 Pogledana:  13 krat

tomos-elektronik-90-90-cm3-slika-1687450.jpg



E90M2876.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  185.76 KB
 Pogledana:  13 krat

E90M2876.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group