www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

PSK radijske postaje in TNC-ji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 19, 2010 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je namen gradnja enega samega ATNC za uporabo doma, mislim, da ni smiselno preveč hiteti, ker bo zadeva skoraj gotovo doživela še kakšne popravke ali dodelave.

Tu v MB imamo ATNC dokončan z Ivotom s51ul in Andrejem s56wan vsak po enega, še dva sta pa v gradnji, morda medtem tudi že dokončana: Stane s51no in Ivan s51di. Z Ivotom sva zadevo tudi že obsežno testirala v P-P zvezi prek Megabitnih PSK TRX, "navitih" na 2 Mbps. Nekoliko smo pohiteli, ker nas je matral firbec, kako zadeva deluje.

Svojega sem vgradil v nekoliko večje ohišje, da se lažje eksperimentita, vseeno pa je vse skupaj znatno manjše od starega megabitnega TNC narejenega z MC68HC000. Se da pa narediti tudi še dosti manjše, kot je moj na sliki spodaj.

LP, Sandi



ATNC_s54s.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  167.9 KB
 Pogledana:  21 krat

ATNC_s54s.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2010 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep pozdrav,

naredil sem ploščice in ugotovil da so narobe. (ko sem ih šel lotat)
Za kaj gre?
Enostavno sem ih sprintal tako kot ih je avtor narisal. Vedno so bile tako obrnjene da je bil "toner" na baker. Sedaj pa nažalost ne. In za to so narobe. ( pisave gor pa ni nobene, da bi se sklepalo po tem)

Pravilno obrnjene za tisk so sedaj priložene, tako da toner pride na baker, kar je vsekakor edino prav za "breskvico" in tudi za fotopostopek ki ga sicer sam uporabljam. ( posebe pri tako tankih linijah )
Copy-Paste, da bi spravil vseh pet potrebnih ploščic na isti film ne gre ker ni risan PCB po pravilih.
Copper Pour izgubi stik pri kopiranju ( Connection ) z GND in se ga naknadno ne da narediti.
Frenki upam da še nisi delal ploščic, ker v nasprotnem boš imel smeti kot jaz.
Ubadal sem se nekaj z softverjem za programiranje ATNC-ja
Pri Sandiju za ATNC ni .pcb-ja za Altero - a to pomeni kakšne spremembe na sami ploščici?
Kot pravi Sandi je za počakati, ampak ko nas je nekaj "neučakanih"

73 Josip



Tnc2138.pdf
 Opis:
toner na baker pri "peglanju"

Download
 Ime datoteke:  Tnc2138.pdf
 Velikost datoteke:  35.58 KB
 Downloadano:  21 krat


Epm3064.pdf
 Opis:
toner na baker pri osvetljevanju

Download
 Ime datoteke:  Epm3064.pdf
 Velikost datoteke:  30.82 KB
 Downloadano:  10 krat


Slip232.pdf
 Opis:
Toner na baker, pravilno obrnjena ploščica

Download
 Ime datoteke:  Slip232.pdf
 Velikost datoteke:  16.04 KB
 Downloadano:  8 krat


Rc1587.pdf
 Opis:
Mirror, funkcija da pride toner na baker

Download
 Ime datoteke:  Rc1587.pdf
 Velikost datoteke:  5.6 KB
 Downloadano:  7 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2010 3:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp je napisal/a:
Pri Sandiju za ATNC ni .pcb-ja za Altero - a to pomeni kakšne spremembe na sami ploščici?
73 Josip


*.pdf s TIV za bitno sinhronizacijo na moji spletni strani ni naložen, ker sem od avtorja dobil eno bolj zgodnjo verzijo risbe tiskanine, ki je bil kasneje spremenjena. Spremenjene žal nimam. Tu v MB smo na ploščicah naredili "spremembo" kar z rezanjem ene vezice in eno (ali dvema, nimam vec tocno v spominu) žičkama glede na fotografije sestavljene bitne sinhronizacije avtorja.

V *.pdf datotekah, ki sem jih pripravil za ostale ploscice ATNC in naložil na svojo spletno stran, sem dodal na tiskanine tekst ravno v izogib napačne orientacije.

LP, Sandi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 25, 2010 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko sem prvič pogledal film in videl tiste tanke vezice za LPC me je malo minilo, sedaj pa prilagam slikice, pravkar narejenih ploščic, za "korajžo" tistim ki se ne upajo, ni tako hudo kot izgleda ( emšo pa tak da za na blizu rabim očale )

Na slikicah sta dva kompleta ploščic, sedaj pa vrtanje, lotanje...programiranje ( Sandi računam na tvojo strokovno pomoč ! )

73 Josip



DSC03046.JPG
 Opis:
Ploščice za dva kompleta
 Velikost datoteke:  1.34 MB
 Pogledana:  40 krat

DSC03046.JPG



DSC03049.JPG
 Opis:
Prva ploščica Pcb za Altero, druga za LPC
 Velikost datoteke:  1.25 MB
 Pogledana:  23 krat

DSC03049.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darko3li
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 18 Mar 2010 8:50
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.05
Kraj: JN86ga

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2010 10:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:

Kolikor vem se bo Matjaž lotil izdelave PSK postaje za 437 MHz. Tudi postaje na 1,3 in 2,3 GHz bo potrebno prenoviti, saj se precej sestavnih delov ne dobi več.


Lep pozdrav!

Stanice za 70cm band bude zanimljivo videti, bas me zanima koje ce brzine
podrzavati i kolko banda zauzimati.
Nadam se cim vise!
Wink
Dakle tu nas najvise zanima domet bez opticke vidljivosti jer za sve amatere
koji sad imaju pristup AX25 mrezi a imaju LOS koristimo 802.11abg i AXIP.

Isto me zanima da li ce biti ethernet interfejs dodan na taj ATNC jer bi
to olaksalo spajanje na npr. sadasnje LinSVje i staru AX25 mrezu.

73!

Darko
9A3LI
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.54
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 29, 2010 12:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, S53MV je rekel, da je v planu tudi slip/ethernet vmesnik.

LP, Grega

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S50TA
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 17 Mar 2010 14:11
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02
Kraj: JN76HD

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 29, 2010 7:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da se še sam malo vmešam v debato. Sandi kako je izgledalo to testiranje
Citiram:
Megabitnih PSK TRX, "navitih" na 2 Mbps
?

Predvsem me zanima kaj si moral v obstoječi PSK postaji predelati za prepustnost 2 Mbps in kako se je obneslo?

73 de Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 29, 2010 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S50TA je napisal/a:
Da se še sam malo vmešam v debato. Sandi kako je izgledalo to testiranje
Citiram:
Megabitnih PSK TRX, "navitih" na 2 Mbps
?

Predvsem me zanima kaj si moral v obstoječi PSK postaji predelati za prepustnost 2 Mbps in kako se je obneslo?

73 de Andrej


Pozdrav Andrej,

Na 2 Mbps deluje načeloma izvorna PSK radijska postaja že brez predelav, je pa dokaj na meji. Na predlog Matjaža sva z Ivotom popravila LC PI filter na vhodu dvokanalnega I/Q ojačevalnika. Filter sva enostavno "preskalirala" s faktorjem 1,5 na višjo frekvenco, t.j. elemente 150pF / 220uH / 220 pF sva zamenjala s 100 pF / 150 uH / 150 pF.

Nekih silnih poskusov glede dometa nisva izvajala, z Ivotom sva relativno blizu (1 km), nimava pa obtične vidljivosti (vmes en blok višji za ca. 5 nadstropij). Vse skupaj je torej delovalo na odboj od sosednih zgradb.

Še največji problem pri hitrosti 2 Mbps postane povezava TNC - PC. Z Ivotom sva uporabila USB / UART pretvornike (slika v tej temi nekaj sporočil nazaj) in sicer najprej na standardnih 912 Kbps, kjer sva dosegla prenos v zvezi točka-točka nekaj čez 80 KB/s. Preskušala sva prenos f*p s Filezilla strežnikom / odjemalcem. V naslednjem poskusu sva povezavo na strani SLIP UART z manjšim trikom, ki ga omogoča pretvornik FTDI, dvignila na 2 Mbps. Tu se je pokazala omejitev zmogljivosti PC za obdelavo podatkov iz SLIP vmesnika. Odvisno od uporabljenega PC, nastavitev FIFO buferjev USB pretovrnika itd. sva dosegla prenosne hitrosti nekje do 120 kB/s. Več ni šlo, pa še to le pri prav določenih nastavitvah in v enem samem primeru (poskus z več PC-ji, tudi novejšimi dual core CPU @ 3GHz).

Za resno končno uporabo je gotovo najbolj praktična rešitev izraba porta Ethernet. Tudi iz vidika podpore SLIP s strani operacijskih sistemov Win Vista in 7. Sicer se dobi nekakšen program za SLIP tudi za te nove Windowse, vendar vsaj ta, ki sem ga sam preskusil, žal izgublja pakete in je brezplačen samo za testno obdobje 2 tednov. Je za silo uporaben, ni pa to čudežna rešitev.

Kolikor sem slišal, Matjaž dela na vgradnji Ethernet vmesnika v sam ATNC. Za stare TNC-je rešitev pretvornik SLIP / Ethenet kot dodatna enota. Sam sem doma tak pretvornik poskusil narediti s PIC32 in Microchipovim Ethernet kontrolerjem ENC28J60, povezanim prek SPI. Žal slednji podpira le 10 Mbps brez AN. Kot kažejo prvi preskusi zadeva deluje. Zelo koristnih je 128 kB RAM, ki jih nova generacija PIC32 že vsebuje in služijo za buferiranje podatkov med Ethernet stranjo in tipično precej počasnejšim SLIP vmesnikom. Treba bo poskusiti še s kakšnim 100 Mbps kontrolerjem, recimo ENC242J600. Predvsem zaradi podpore AN, da ni treba na PC ročno nastavljati parametrov driverja Ethernet kartice. Žal sem ENC242J600 odkril šele potem, ko sem imel tiskanine za 28J60 že narejene. Novejši 32 bitni mikrokontrolerji sicer MAC ethernet modul že vsebujejo, a zahtevajo zunanji PHY chip. To takoj pomeni povezavo več kot 10 nogic (RMII) ali skoraj 20 (MII), večinoma križem - kražem med obema chipoma in je problem pri amaterski izdelavi na enoplastni tiskanini.

LP, Sandi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
S50TA
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 17 Mar 2010 14:11
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02
Kraj: JN76HD

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 29, 2010 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sandi hvala za odgovor in malo širšo razlago o dogajanju in testiranju na temo ATNC-jev.

Trenutno uporabljam TNC z MC68HC000 in tvojo nadgradnjo z FTDI USB konverterjem, ki za trenutne hitrosti radijskega kanala deluje ufb.

Zanimiva bi bila tudi nadgradnja tega TNC-ja na ethernet v primeru, da bi mi radijski kanal dovoljeval višje bitne hitrosti. To pa, če prav razumem vso stvar, brez zamenjave tnc-ja z novim Ne brezhibnim protokolom ne bo šlo. Ali pač, nekaj sem zasledil da si prej omenjal prehod iz Ax25 na Ne brezhibni protokol?

Vsekakor bo treba razmišljati tudi v tej smeri kako na hribu vse skupaj med sabo seštrikati za ta-stare in ta-nove uporabnike. Skratka se premika...

73 de Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.54
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 30, 2010 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

"Štrikat" se da.
S53MV je napisal/a:
PSK postaje se da razmeroma preprosto vezati eno samo postajo vzporedno na stari SV in novi ASV. RXM gre na oba skramblerja, PTT lahko gre vzporedno, TXM ima novi skrambler tri-state izhod, torej gre vzporedno!
Torej se da izvesti povsem neboleco in neopazno prenovo omrezja povsod tam, kjer je omara zadosti velika in napajalnik zadosti mocen.

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2010 1:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem kako pri komu napreduje, pri meni je bil majhen zastoj.
Ni bilo procesorjev in nekaj drobiža.

Sedaj pa me je pravkar razveselil poštar.

Gremo veselo na delo!

73 Josip



DSC03097.JPG
 Opis:
Pravkar prispele komponente iz Farnela
 Velikost datoteke:  1.3 MB
 Pogledana:  20 krat

DSC03097.JPG


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.54
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2010 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp je napisal/a:
Gremo veselo na delo!
73 Josip


Poročaj, ko bo narejeno. Smile

Jaz čakam samo, da se razvije ethernet atnc, potem, pa se bom lotil izdelave.

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 28, 2010 4:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Grega na to boš moral še kar nekaj časa počakati.

Matjaž razvija popolnoma nanovo z novim procesorjem (LPC2138 je zgrešen nakup) "ATNC" ki se sedaj imenuje EATNC (Ethernet-atnc) je testno "zalaufal" z tem procesorjem: LPC2368

link: http://www.s5tech.net/s53mv/atnc/eatnc.png (poglej še slike pod eatnc v istem dir)

Bil sem malo prehiter. (ali pa Matjaž prepočasen!)

Sandi kakšna je pa situacija pri tebi?

73 Josip

P.S. Vmesnik Slip/Ethernet še ni narejen. Je pa vse pripravljeno za to z novo procesorsko plato.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 28, 2010 4:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Josip, ni vse zlato kar se sveti. Novi mikroprocesorji so za cca 5 % počasnejši od lpc2138. Ni pravega razloga a tako je. To pa pomeni, da bo na vozljiščih zagotovo ostal LPC2138.
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.54
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 28, 2010 6:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Josip, hvala za link. Nisem vedel, da že obstaja načrt za ethernet ATNC.
Ali se splača začeti graditi EATNC, ali je pametneje še malo počakati?

Citiram:
Novi mikroprocesorji so za cca 5 % počasnejši od lpc2138.

Zakaj bi torej prešli na počasnejše mikrokontrolerje in nebi tudi pri EATNC-ju uporabili lpc2138. Je kakšen razlog tudi, da se uporabi ARM-e? Bi se projekt dalo narediti tudi z kakšnimi drugimi uC (AVR,PIC...)?

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Naslednja
Stran 2 od 15

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group