www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Drobilnik organskih odpadkov, različne izvedbe delovanja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 6:37 pm    Naslov sporočila:  Drobilnik organskih odpadkov, različne izvedbe delovanja Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Pred nekaj dnevi se je po 8. letih doma prvič pokvaril drobilnik vrtnih odpadkov, po domače mlin za veje.

Sem ga popravil, ampak za primer, če se popravilo ne bi izkazalo za dovolj trajno in bo treba kupiti novega, me zanima katerega izbrati.

Kot kaže obstajata 2 vrsti drobilnikov:

1. Tak z rotirajočim diskom z noži, kot je sedanji. Kar zdrobi in zmelje, je primerno majhno.

Slabost pa je, da se s kratkimi vejicami sploh, če so mehke in sveže (npr od žive meje) zelo rad zamaši, saj je prostor nad nožem prevelik, nima pa ničesaar, da bi ta drobiž potisnil k nožu ali se taka veja navije okoli rotirajočega diska in ga blokira.

Čisčenje pa je enostavno. Odvije se nekaj vijakov in so pomembni deli snemljivi in tako enostavni za čisčenje.

2. Novejša konstrukcija z rotirajočima valjema, Tukaj vsaj v načelu ne bi smelo biti težav z zastajanjem, saj valja sama vlečeta veje med svoje zobe in jih drobita.

Zato bi v primeru potrebe za nov drobilnik najbrž kupil slednjega, če nima neke druge moteče ali hude slabosti (cene so praktično enake, dolžina garancije tudi), vendar trgovci niso znali povedati nič konkretnega o prednostih in slabostih prve in druge konstrukcije in se s tem vprašanjem obračam na vas.

Zanima me (za drobilnik z valji), kakšni so rezultati mletja, robustnost valjev in cele konstrukcije v kar sodi izvedba pogonskega mehanizma (zobniki/ jermen, kaj tretjega), je pogonski motor asinhronski ali kolektorski?

Je tak drobilnik sploh možno dobro očistiti? Konec koncev stoji pol leta.

Skraka, je sploh smiselno preiti na stroj novejše konstrukcije, ali je ta v praksi slabša od klasične izvedbe?

Kaj menite, katerega izbrati?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.05

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na novejšem tipu lahko tudi nastavljaš razmak med valjema, da lahko drobi veje majhnih in velikih debelin. Rezultat drobljenja so približno centimeter dolgi stisnjeni "briketi", kar je tudi za pričakovati glede na konstrukcijo valjev - v obliki zobnika, ki med zobmi reže veje. V primeru blokade s stikalom vklopiš obračanje v obratni smeri in drobilnik vrne vejo nazaj. Potrebe po čiščenju še ni bilo, saj se ta tip maže precej manj od drugega, bi bilo pa verjetno precej težko, ker enostavnega dostopa do valjev ni.
Motor pa sklepam, da je asinhronski, ker ob vklopu potegne kar velik tok (žarnice utripnejo), pa tudi hitrost ima precej konstantno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
S57NNT
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Sep 2009 7:50
Prispevkov: 298
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana - okolica

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 7:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako debele veje pa drobijo raznorazni poceni Bau.... drobilniki? So podatki, ki jh navajajo proizvajalci (običajno 30 do 45mm) realni?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Torej, ta izvedba se kar dobro obnese.

Še to bom vprašal, trgovec je trdil, da se sme v tak drobilnik naenkrat spustin največ eno vejico, mogoče dve, če sta res drobni.

Rahlo dvomim, da bi bilo to res, saj je tudi za razmik valjev trdil, da je fiksen (kljub nalepki z očitno legendo nastavitev za razmik valjev).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.92
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 10:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa, da še jaz podam svoje mnenje.

Če sta v drobilniku dva valja, ki se vrtita v isto smer potem drobljenje ne more biti ravno blesteče, saj valja samo potegneta vezjo skozi in jo zdrobita.

Pa, da navedem en primer:
Mlini za sadje na dva valja saje ponavadi zmeljejo zelo slabo, zato mi doma uporabljamo star mlin, ki ima en valj poleg njega pa klado ki jabolka porine v valj.

Če bi bilo možno kupiti tak drobilec bi bil verjetno bolj učinkovit.

Torej, če bi bilo možno bi jaz kupil drobilnik, ki deluje po zgoraj omenjenem principu.

Sicer pa pri nas vezje sežgemo kljub temu, da ni ravno ekološko, Je malo preveč dreves in vej z njih da bi se igral z drobilnikom.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Raptor
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2008 14:20
Prispevkov: 533
Aktiv.: 2.72
Kraj: Ravne na Koroškem/Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Doma imamo nekega Lidlovega z enim valjem in dela presenetljivo dobro. Največja prednost valja pred rotirajočim nožem je to, da ko valj prime vejo jo sam vleče noter, medtem ko moraš pri tistemu z nožem sam tiščati vejo v mlin.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 21, 2010 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas se drobilnik uporabljaq za mletje žive meje, trte, malin (se pravi precej sveže zelenje in mi redno mašenje ni ravno v veselje) in bolj poredko vej, sploh debelejših - te gredo na roštilj.

Drobilec je lažja varianta kot razrezati s škarjami - v celem to zelenje ne sodi na kompost.

Drobilca, ki bi delal na princip mlina za sadje pa še nisem opazil, ampak ne vem če bi bil kot tak uporaben za zelenje - sadje je debelejše in mehkejše.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.92
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 12:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Azrael je napisal/a:
Pri nas se drobilnik uporabljaq za mletje žive meje, trte, malin (se pravi precej sveže zelenje in mi redno mašenje ni ravno v veselje) in bolj poredko vej, sploh debelejših - te gredo na roštilj.

Drobilec je lažja varianta kot razrezati s škarjami - v celem to zelenje ne sodi na kompost.

Drobilca, ki bi delal na princip mlina za sadje pa še nisem opazil, ampak ne vem če bi bil kot tak uporaben za zelenje - sadje je debelejše in mehkejše.

Glede na to, kar si opisal bo verjetno težko najti primeren drobilec. Imamo tudi mi doma eno živo mejo(če ji tako lahko rečemo), ki je v lasti sosedov in raste v njej vse prej kot tisto kar bi moral, pa lepo s škarjami oziroma zadnje čase tudi z motorno žago za živo mejo, ostalo pa pustimo, da se posuši in zakurimo. Verjetno pa bi se maline in podobno hitro zapletle na valje oziroma njihove osi in povzročile okvaro stroja. Verjetno bo vse skupaj bolj težko, saj drobilci niso namenjeni takim rečem. Think

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 3:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ehja, kaže, da imam vedno take zahteve, kot bi rekli včasih, ki niso po JUS.

Potemtakem lahko samo upam, da bo sedanji mlin še nekaj let deloval (odvili so se vijaki, ki držijo skupaj motor, ampak je na srečo zaklemalo hitro in ni rotor glodal po statorju) in bo do takrat, ko bom resnično rabil nov drobilec, tehnika že toliko napredovala, da tudi tak material ne bo problem učinkovito zmleti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 4:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale navdušenec se je kar pošteno lotil izdelave drobilnika: http://www.bedair.org/Projects/chipper1.html
_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.90
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Madonca, hud stroj. Ne bo mlel samo vej, ampak kar cela drevesa in spet ima vrteči se nož in ne valjev.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravi, da naj bi mlel do 5' premera, kar je ravno toliko, kot imam jaz debele tramove na terasi Shocked
Je pa varianta z vrtečim se nožem meni po svoje bolj simpatična, kot z valji, ker je v tistem hitro vrtečem se jeklenem disku kar nekaj energije. Tak stoj verjetno tudi ob debelejših vejah ne zajamra kaj dosti. Seveda pa to ni vrtni hobi strojček, saj je težak kot cent in ima 14 HP oz. 10kW močan motor...

Sicer pa, če bi bil možakar res pravi američan, bi vse skupaj poganjal kakšen V8 Wink

_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.66

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PZUFIC je napisal/a:
Sicer pa pri nas vezje sežgemo kljub temu, da ni ravno ekološko

Aha, ti si kriv za globalno segrevanje... sem vedel

_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 34.92
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gumby je napisal/a:
Aha, ti si kriv za globalno segrevanje... sem vedel

Ups se opravičujem. LaughingAngel Samo, da bi se z vejami z cca10 velikih dreves zafrkaval s tem dorbilcem in pa bi mi potem vseeno ostalo lsitje z 1000m^2 trave bi pa malo dolo časa trajalo.

Imamo pa doma zelo ekološko ogrevanje tako, da lahko enoletno kurjenje vej zanemarimo.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
jospeti
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 12:14
Prispevkov: 170
Aktiv.: 0.76
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravjeni

Sam sem imel priliko uporabiti drobilnik kuplen v Lidlu. Model z enim zobnikom, z nastavitvijo odmika od ohišja. Motor je enofazni asinhronski.


Zadeva deluje v redu. Paziti je potrebno, da ni prehitro nove veje za mletje.
Material je bilo sveže odrezane veje drevesa (tudi 4 cm) komplet za listjem. Ko sem preveč hitel je bilo potrebno razdreti stroj in očistiti zobnik (tisto listje se je zabilo). potem sem kombiniral malo debele veje z drobnimi vejami, ki so polne listov. Potem je šlo.
Za velikost enega atrija zelenja je kar primerna mašina.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group