www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Namizni vrtalni stroj Hobi
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.07
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 10, 2010 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pyr0Beast je napisal/a:
Večji stroji so imeli prav namenski klin za menjavo glave, ker se je to pač počelo večkrat na teden.


Da ne msiliš ti klina za izbijanje koničnih svedrov. Wink

Adrejeva ideja je v redu vendar niti podrazno po kladivu, ki ga boš prislonil na glavo ne tolci z drugim železnim kladivom, ker bo prvo ali drugo kaj hitro odletelo in ti lahko prileti v telo. Tak ¨leteči izstrelek¨ kožo hitro prebije.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 11, 2010 3:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V bistvu je tisti klin za oboje.

Za večje premere imaš na razpolago svedre s konusom, za manjše premere pa uporabiš klasične svedre in vrtalno glavo, ki ima ustrezen konus (ne obstaja ena sama velikost konusa).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hocancan
Član
Član



Pridružen-a: Tor 27 Apr 2010 10:54
Prispevkov: 386
Aktiv.: 2.28

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2010 5:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem ravno na tak način kot prikazuješ.Celo malo poškodoval glavo od teh udarcev.Poskusil tudi z sekačem za beton in mimo trna pa ne spusti.Noro



LP

_________________
Lep pozdrav, Milan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Data386
Član
Član



Pridružen-a: Tor 02 Feb 2010 19:34
Prispevkov: 83
Aktiv.: 0.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2010 6:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno tudi ta vrtalni stroj ni nič drugače narejen kot velika večina drugih. Vrtalna glava je s konusom vpeta v vrtalno vreteno. Teoretično je možno , da je vpenjalni konus pritrjen z vlečnim drogom. To se vidi na vrhu jermenice, pri stroju te velikosti je to matica M8.
Če pomakneš vreteno z ročico navzdol, do konca ob strani vidiš podolgovato luknjo cca 8x45 mm. Če z roko zavrtiš vrtalno glavo, se mora videti skozi. V to luknjo vtakneš zagozdo za izbijanje konusa. S srednje močnim udarcem z ne prevelikim kladivom, mora konus pasti ven!
Vse druge bistre in dobre nasvete pa raje preskoči...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2010 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

andrejj je napisal/a:
Še ena slika kako to napraviš.Z kladivo držiš in udariš z gumigasto kladivo.In okoli glave.To kladivo kovinsko je namesto klin.


Če je glava nasajena na konus,kar je najverjetneje,ni priporočljivo enostransko nabijanje z kladivom,ker se lahko poškoduje gred na mestu nabijanja-kasnejše opletanje-lahko bi poizkusil z snemalcem in to z obeh strani enakomerno 180 °,da konus popusti ( mogoče prej posprejaš mesto naleganja )

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.07
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2010 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor jaz poznam te zadeve se s snemalcem zadeve ne da sneti, saj glava nima luknje skozi in skozi, da bi na os naslonil sredinski del snemalca. Tako, da so vsi predhodnji nasveti kar na mestu.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2010 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PZUFIC je napisal/a:
Kolikor jaz poznam te zadeve se s snemalcem zadeve ne da sneti, saj glava nima luknje skozi in skozi, da bi na os naslonil sredinski del snemalca. Tako, da so vsi predhodnji nasveti kar na mestu.


Narobe si razumel,saj ni bil omenjen ta snemalec](*,) ,katerega ti misliš,ampak po domače dva montirlajzlna,ki jih prisloniš 180 ° in enakomerno pritisneš ob rob glave in kontra rob zgoraj ( saj na sliki se nekako tako vidi ? a ne ?

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2017 3:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni, da obudim staro temo. Tudi mene zanima kako spraviti vrtalno glavo s konusa.. Problem je sledeč: Imam namizni vrtalni stroj, kateri ima vrtalno glavo na konusu. Ampak ta konus je dvojni. En konus je v vrtalni glavi, drug pa v vrtalnem stroju. Konus izbijem brez težav iz vrtalnega stroja tako, da mi ostane še glava na konusu. Kako naj še tega spravim iz glave? Vrtalna glava mi nekoliko opleta in sumim, da je težava pri nasaditvi glave na konus saj svedri, ki so montirani s konusom direktno v vrtalnik ne opletajo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2017 7:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna fotografija ne bi škodovala. Niti približno nimam predstave kako zadeva zgleda.

Si preveril, ni v notranjosti glave kakšnega vijaka?

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2017 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Konus v glavi je verjetno B16
Zelo pogost konus za vrtalne glave tja do 13mm, za večje glave je lahko konus B18, ampak bistvo je pravzaprav enako.

Konus je uporabljen z namenom, zato da so stvari točne, centrične in da nimajo lufta.

Napaka prav gotovo ni v konusu, lahko bi skrivil vreteno ali konusni nastavek, ampak to je malo verjetno, prej bi rekel, da so čeljusti v glavi poškodovane. Če sumiš, da je glava zanič, jo preprosto zbiješ dol, tudi če jo zadaj stolčeš nič hudega, če gre na odpad, pazi samo, da ne stolčeš konusa, konusnega nastavka, vretena.

Slike pa bi res povedale več, da vidimo kaj sploh imaš.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 8:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom slikal ob priložnosti, lahko pa sedaj priložim sliko z interneta. gre za isto zadevo (vendar nevem če isto velikost).
Torej na manjšem konusu je vrtalna glava, večji konus pa je v vrtalnem stroju. Večjega se izbije iz vrtalnika s pomočjo kale. Sem že gledal čez vrtalno glavo če bi bil kakšen vijak ali luknja skozi kateri bi lahko z izbijačem izbil, vendar ni nič. Vem, da so stvari na konusih zaradi centriranja, zato mi je tudi čudno da stvar opleta. Vidi pa se že na sami glavi brez vpetega svedra.



3511500s_01.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  63.34 KB
 Pogledana:  0 krat

3511500s_01.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. mislim, da bo res B16, glava pa je do 13mm. Bila je zamenjana, saj je bila original od 3 do 16, kar za domačo rabo ni toliko uporabno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 8:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej tole.
Iskal pa sem "b16 drill chuck".

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosko90
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Feb 2017 8:49
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.30
Kraj: Sl. Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala za link Smile sicer jaz nimam takšne možnosti vpetja v stružnico. Mogoče, če bi s primežem prijel zadaj za tisto pero.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 5:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.wd-tehnik.si/digitalni-katalog stran 95

Samozatesna glava B16 1-13mm 20eur
nastavek - konus MK2 - B16 2,5eur
cene so verjetno še brez ddv

Sploh ni debate, kupiš oboje novo, pa bo mir. Če ti staro nekaj opleta, je nekdo enkrat nekaj fajn pokvaril zato ni smiselno se matrat s tem.

Če pa ne želiš nove, ti pa jaz prodam mojo rabljeno do 13mm s konusom MK2, ki ni samozatezna (mi gre že na živce). Imam jo za v konjiček na stružnici, ker imam namen kupit novo samozatezno. Sicer imam tudi na rezkalnem stroju samozatezno glavo, ampak hočem imeti za vsak stroj svojo, še posebej zato, ker je na rezkalnem stroju konus MK2 zadaj z navojem M10, tako kot stročnice.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group