www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sončni kolektor za sanitarno vodo-vezava?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mk0388
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2008 21:52
Prispevkov: 161
Aktiv.: 0.86
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2010 11:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem naredil update programa, dodal nastavitve diference od 8 do 15°C, tako da
na sredini boilerja imam trenutno 52°C, in še raste.Smile Hvala solomojster za tiste nasvete o diferencah, prvi vtisi so OK.

_________________
Victims - aren't we all...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2010 5:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mk0388 je napisal/a:
solomojster je napisal/a:

Koliko izolacije si nadel na kineto?


Tole misliš?

Ja
Kinete imajo nasplošno velike izgube.No tole boš testiral pozimi.Tudi mene zanima koliko bo temperatura na izhodu kolektorja in koliko bo na vhodu v spiralo bojlerja.(pozimi)Mogoče še ena ds sonda?Seveda se razhljajuje tudi povratna kineta.

Pri izhodu iz kolektorja ne varčuj z ceneno izolacijo.Meni jo je stopilo ,tako da sem potem napravil dvojni strošek.

Zame je kvaliteten solarni sistem, ta ki pozimi dosega 60 stopinj.
Me pa matra kakšen diferenčni termostat si naredil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2010 5:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

solomojster je napisal/a:
Zame je kvaliteten solarni sistem, ta ki pozimi dosega 60 stopinj.


Takega si lahko praviloma privoščijo samo tisti, ki si lastijo tudi bazen.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mk0388
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Okt 2008 21:52
Prispevkov: 161
Aktiv.: 0.86
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2010 6:03 pm    Naslov sporočila:  Regulacija zalogovnika Odgovori s citatom

Ko imam v bojlerju dovolj tople vode, mi 3-potni ventil obrne na sistem da mi dogreva zalogovnik. Dolžina cevi in sama količina vode je različna od boilerja, torej bo tudi regulacija različna. Problem pa je da lahko merim temperaturo samo zgoraj(do sredine) in samo spodaj(do sredine) v zalogovniku. Zalogovnik je domačega dela. Kako pa naj tukaj naredim regulacijo...podobno kot v prej omenjenem boilerju, vendar katero temperaturo brati?


K sistemu iz prve slike teh objav je dodan samo zalogovnik (Slika spodaj) in 3-potni ventil. Črpalka in boiler ter kolektor so nespremenjeni.



Zalogovnik.PNG
 Opis:
 Velikost datoteke:  19.13 KB
 Pogledana:  7 krat

Zalogovnik.PNG



_________________
Victims - aren't we all...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2010 6:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker bojo na zalogovniku verjetno še druge peči ogrevale vodo v njem,priklopi senzor na vrhu ,da se izogneš ogrevanju solarnega sistema z pečjo.Vendar solarni sistem ne bo izkoriščen.
Težko pridobljeno sončno energijo pozimi uporabljamo za predgrevanje kotlovske vode ,kar bo z tvojim zalogovnikom težko dosežt.To dosežemo z tem sistemom(glej sliko)



TCompact_273.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  77.16 KB
 Pogledana:  22 krat

TCompact_273.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.44
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 18, 2011 12:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen mk0388

Lahko malo več napišeš o sami konstrukciji tvoje izvedbe sončnega kolektorja?
Iz slik se vidi, da je spodaj nosilni kovinski okvir pa potem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hocancan
Član
Član



Pridružen-a: Tor 27 Apr 2010 10:54
Prispevkov: 386
Aktiv.: 2.28

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 18, 2011 7:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi mene zanima kako doma izdelan kolektor okvirit z AL profili in zasteklit.
Pa še to .Jaz imam iz kolektorjev pripeljano toplo vodo obratno kot je na zgornji sliki.Ali je to narobe?

Lp

_________________
Lep pozdrav, Milan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.35
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 18, 2011 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hocancan je napisal/a:
Jaz imam iz kolektorjev pripeljano toplo vodo obratno kot je na zgornji sliki.Ali je to narobe?

Topla voda se dviga.
Torej, če spodaj kuriš s pečjo (60 °C), zgoraj pa s kolektorji (30°C), si naredil samo to, da ti toplota od peči uhaja ven na kolektorje
Pravilno je tako: od spodaj navzgor:
vstopna mrzla voda (5 °C) spodaj
gretje s kolektorji (30°C)
gretje s pečjo (60 °C)
iztok tople vode na vrhu.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
hocancan
Član
Član



Pridružen-a: Tor 27 Apr 2010 10:54
Prispevkov: 386
Aktiv.: 2.28

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 18, 2011 4:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem ,da nisem bil bolj natančen z vprašanjem.Obe spirali sta vezani na kolektor,po naslednjem razporedu najnižja je dovod tople vode,sledi izhod ohlajene vode,naslednja spirala ponovno dovod tople vode in najvišje izhod ohlajene vode.Vsaka od teh vej se združuje v posamezno vertikalo proti kolektorjem.Črpalka je na hladnem vodu in takoj za črpalko enosmerni ventil Tako mi je pač zvezal nek mojster.





Lp

_________________
Lep pozdrav, Milan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
tiger
Član
Član



Pridružen-a: Čet 05 Feb 2004 0:22
Prispevkov: 1138
Aktiv.: 5.12
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 19, 2011 9:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Dobro opravljeno delo mk0388.
Kolektorje za sanitarno vodo imam na strehi že 23 let. Sem zadovoljen.
Včasih razmišljam, da bi postavil na vrt sledilni sistem kolektorjev za soncem še za ogrevanje hiše v prehodnem obdobju ( pomlad, jesen). Vendar imam pomisleke ekonomičnosti tega. Horizontalni kot sonca je v dobi ogrevanja stanovanj bistveno manjši kot poleti. Beseda "kot" ima v prejšnem stavku dva različna pomena. Tudi o tem bi lahko odprli temo, ena beseda več pomenov. Zato sistem sledenja sonca ne pride tako do izraza. Poleti je pa tako ali tako dovolj tople vode, razen če dežuje več dni skupaj.
Mk0388 repričaj me, da nimam prav in bom naredil sistem sledenja sonca za ogrevanje.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.44
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 19, 2011 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tiger je napisal/a:

Včasih razmišljam, da bi postavil na vrt sledilni sistem kolektorjev za soncem še za ogrevanje hiše v prehodnem obdobju ( pomlad, jesen). Vendar imam pomisleke ekonomičnosti tega. Horizontalni kot sonca je v dobi ogrevanja stanovanj bistveno manjši kot poleti. Beseda "kot" ima v prejšnem stavku dva različna pomena.



Kaj pa če bi na tak sledilni sistem namestil kakšne kvalitetne heat-pipe kolektorje?

Mogoče bi bilo zadovoljivo že če bi jih postavil fiksno proti jugu ter glede na višino sonca spreminjal samo nagib. Hkrati pa bi z vrtenjem teh heat-pipe cevi dosegel še najbolj optimalno smer po X-u glede na pot sonca?

Sam tudi razmišljam o sistemu za ogrevanje tople vode. Streha ima namreč 30 stopnjski naklon in ena cela stran je obrnjena skoraj direktno proti jugu.
A kaj mi to koristi na sredi poletja ko tople vode na potrebujemo toliko.
Vseeno bi bilo karkoli v prehodnih in zimskih mesecih zelo dobrodošlo, takrat pa se bolj izkažejo tile "heat-pipe" kolektorji.
Zasnova na taki osnovi..

proizvajalec pa verjetno GreenLand Systems®

Res je da so tle cevi precej dražje kot DIY izvedba a je izkoristek le teh boljši in to še posebej v mesecih ko nam to bolj prav pride.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.44
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 20, 2011 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Našel stran kjer ponujajo tele vakumske heat pipe kolektorje po zelo razumni ceni.

http://soncnikolektor.si/kolektorji.htm


Pa me zanima če ima kdo od vas že kakšne izkušnje z tem prodjalacem?

Cena 700€ za 30 cevni kolektor naj bi bila že z DDV !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BorisJ
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 24 Jun 2011 18:57
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 24, 2011 7:18 pm    Naslov sporočila:  Kolektor brez črpalke Odgovori s citatom

Sem nov na tem forumu in ker se zanimam za nakup teh kolektorjev bi tudi jaz rad pristavil svoj lonček =)

Na internetu sem zasledil, da se lahko te sončne kolektorje uporablja tudi brez črpalke. Pogoj pa je to da je bojler ali zalogovnik nameščen višje kot je kolektor, saj potem voda sama od sebe kroži (topla voda gre po cevi navzgor v bojler, hladna pa po drugi nazaj dol v kolektor).

@teslo: za tega prodajalca sem slišal, mislim en kolega je kupil tam in je rekel da so dobri, zaenkrat je navdušen

LP

Boris
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
clownfish
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Avg 2005 13:05
Prispevkov: 764
Aktiv.: 3.44
Kraj: Povir / Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 25, 2011 1:11 am    Naslov sporočila:  Re: Kolektor brez črpalke Odgovori s citatom

BorisJ je napisal/a:

@teslo: za tega prodajalca sem slišal, mislim en kolega je kupil tam in je rekel da so dobri, zaenkrat je navdušen


Hja tile imajo sicer tanjše steklo in niso tako neobčutljivi na točo kot tisti od GrenLand Systems.
A če ti kakšnega toča zbije je menjava ene te steklene cevi 12€, zamnejaš pa samo stekleno cev, pri GreenLand systems pa moraš zamenati tako stekleno cevi in heatpipe saj je vse v enem kosu.

Grem verjetno zadevo v naslednjem tednu pogledat tja na Štajersko v Prepuž pri Zgornji Ložnici.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
Stran 4 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group