www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravilo radia iskra portorož
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.53
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2013 1:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nevem če je ravno problem v prebijanju. Radio je preprost če je zadnjih serji na elektronke. To je tranzistorski tuner za FM (kovinski modulček kot pri tranzistorski iskra savici), dve lampi ECH ter končna EL z germanijevimi AA tipom diod namesto kake EABC..za ratio detektor, am demodulator ter avtomatsko ojačanje (ARO) za enakomirno nf ojačanje (fajding ,razne moči postaj v anteni glede na moč postaj odaljenost..)
Ker služi anodno napajanje naravnost iz omrežja preko varovalke ter stikala naravnost na usmerjevalno diodo(BY serije. Zamenjavo za kako novejši razred 1N4xxx.. ali podobne. Se po tem še gladi na elektrolitskem kondiju za potrebe anod.
Transformatorja sta dva. Eden je od izhodne EL končne pentode za impedanco zvočnika. Drugi pa je majhen omrežni trafo za pridobit samo 6.3V za kurjavo anod in žarnico osvetljitve skale.
Torej usmerjanje za anodo je polvalno zato je obratna omrežna napetost prisotna kar na šasiji. Ako obrnete vtičnico morda tlivka ne sveti več. Oziroma malo.
Prekontroliraj napajalne napetosti . Šumi lahko tudi še zaradi kakega slabega elementa od uporov,kondijev. Neprimerne napetosti zaradi kakega scrtega upora ali ni izsključeno prebijanje kakega mrežnega papirnatega kondija kjerkoli v sklopu.
Šumenje je tudi kriva slaba izrabljena elektronka . Morda šum okvarjene diode za detekcijo itd. Kaj točno boš moral lokalizirat z meritvami preko sheme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dcoach
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 15 Dec 2013 18:10
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.03
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 15, 2013 11:19 pm    Naslov sporočila:  Nova igla Odgovori s citatom

Pozdravljeni, zanima me če kdo ve kako bi lahko prišel do nove igle za Portorož ukv oziroma kakšen namig kam naj pogledam.

Hvala Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 16, 2013 12:23 am    Naslov sporočila:  Re: Nova igla Odgovori s citatom

dcoach je napisal/a:
...... če kdo ve kako bi lahko prišel do nove igle za Portorož ukv oziroma kakšen namig kam naj pogledam.


Nebi vedel. Ča si dovolj blizu (v profilu nimaš izpolnjenega kraja), potem lahko tudi peš.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dcoach
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 15 Dec 2013 18:10
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.03
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 16, 2013 12:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sežana, ker rad tečem bi raje pritekel. Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 16, 2013 12:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

dcoach je napisal/a:
Sežana, ker rad tečem bi raje pritekel. Smile

Nekje jih mora biti kar nekaj. Samo poiskati bo treba. Nekaj sem jih že razdal,...

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.77
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 16, 2013 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko jih boš nasel, se še name spomni.
Sporoči, pa pridem iskat.

Lp, Jože.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 23, 2014 3:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom vprašal kar v tej temi.

Popravljam radijski sprejemnik ISKRA Triglav TS z gramofonom. Zamenjam sem nekaj elektrolitov in drugih slabih kondijev. FM dela super(UKW tuner je tranzistorski) na AM pa so težave, ker dela vrtilni kondenzator( Ei- DCV 440/490 ) stik na delu območja.
Sem ga uspel malo scentrirati, tako da sedaj malo zahrešči samo še na enem ozkem delu skale ( bolje bi ga bilo zamenjati, če bi se dobil).

Drug problem pa je gramofon,ker je skoraj razpadel torni gumi kolut,ki poganja krožnik gramofona preko jermenice motorja. Ali je možno kje dobiti tak kolut. Ne vem niti kakšen je originalni premer . Ali je kdo že skušal ustružiti tak kolut ?

Se priporočam za kak nasvet

Lep pozdrav !

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mburica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jan 2014 10:45
Prispevkov: 144
Aktiv.: 1.16
Kraj: Zadar, Croatia

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 12, 2014 12:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav svima, novi sam na ovom forumu i opcenito u ovoj temi. Nabavio sam jedan stari PORTOROZ DE LUXE i ispravan je. Imam jedino problem sa kazaljkom za stanice jer mi nedostaje vrpca, a zelio bih to namjestiti.
Molio bi ako neko ima ovaj radio ili slican da mi poslika ili skicira kako cu staviti vrpcu sa kazaljkom ispravno na njega, ima dosta kolotura, ne moze se tek tako skuziti. Hvala i pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FE_markoj
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Dec 2013 15:33
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.15
Kraj: Ljubljana, Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 22, 2014 10:22 pm    Naslov sporočila:  Iskra Portorož 66 Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Kljub temu, da sem se rodil že v dobi integriranih vezij in mikroprocesorjev, sem se svoj čas pustil tudi malo poučiti o elektronkah. Dobil sem radio Portorož 66, ki ima AM sprejemnik na SV in KV. S tem radiom se na veliko veselje moje žene že cel dan ukvarjam. Sedaj pa k problemu.
Radio načelno deluje, le da je sprejem slab. Edino kar poslušam je na srednjem valu 918 kHz domžalski oddajnik, ki je najmočnejši, a kljub temu precej hrešči. Zvok je slab, vmes je hreščanje in prasketanje. Tudi na KV podobno. Za anteno imam kake tri metre dolgo žico, napeljano skozi okno.
Preveril sem vse upore z multimetrom, kondenzatorje le vizuelno. Elektronki ECH81 sem zamenjal med seboj in problem je isti. Izhodno stopnjo sem preizkusil z RC generatorjem na gramofonskem vhodu in dela dobro. Sumim, da je problem v lokalnem oscilatorju. Napetost, ki sem jo izmeril z osciloskopom proti masi na sponki 8 prve heptode je zelo nesinusne oblike (bolj žagasta z nekaj vmesnimi oscilacijami. Enako na sponki 6 (mogoče manj vmesnih oscilacij). Le na sponki 9 je signal čisti sinus. Delovna točka heptode je v redu. Najbrže bi tudi na anodah smel pričakovati lepo sinusno napetost, ali se motim? Predvidevam, če ima lokalni osilator veliko višjih harmonikov, se potem na medfrekvenco zmeša tudi mnogo motenj.
Počasi sem izčrpal ideje, elektronk pa nimam pri sebi, da bi poizkusil z menjavami.
Kaj menite?

PS:
Imam sicer še en Iskra triglav Deluxe z FM sprejemnikom na elektronke, ki pa je žal prazen, saj je predhodni lastnik odstranil vse elektronke.

_________________
Fakulteta za elektrotehniko
Univerza v Ljubljani
Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.03
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 6:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mburica v prvem postu te teme je shema.


Iskra - Kozara i Portoroz-2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  37.76 KB
 Pogledana:  16 krat

Iskra - Kozara i Portoroz-2.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FE_markoj
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Dec 2013 15:33
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.15
Kraj: Ljubljana, Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Radio sem preizkusil z RC generatorjem, ki sem ga nastavil na cca 500 kHz in poslušal na SV. Z osciloskopom sem gledal signal za ojačevalnikom na medfrekvenci. Z vrtenjem RC generatorja sem ugotovil, da pride čez 500 kHz in tudi precej nižjih frekvenc, kar pomeni, da je res lahko težava v mešalni stopnji ali pa da je filter na medfrekvenci slab - menjava kondenzatorjev mi najbrž ne uide. Lahko, da so napetosti na mrežicah od elektronk napačne. To še nisem v detajle meril. Tako bi bila lahko elektronka v napačni delovni točki in od tod popačenje. Na anodah so napetosti v redu, ampak to je samo napajanje. Malce tipam v temi, zato bi bil prav vesel kakšnega nasveta od starih mačkov ...
_________________
Fakulteta za elektrotehniko
Univerza v Ljubljani
Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko


Nazadnje urejal/a FE_markoj Ned Feb 23, 2014 9:03 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 9:02 pm    Naslov sporočila:  Re: Iskra Portorož 66 Odgovori s citatom

FE_markoj je napisal/a:
Elektronki ECH81 sem zamenjal med seboj in problem je isti.
Torej si zamenjal slabo s slabo. Kar je slabo.

FE_markoj je napisal/a:
Počasi sem izčrpal ideje, elektronk pa nimam pri sebi, da bi poizkusil z menjavami.
Žal brez tega ali pa brez merilnika emisije in strmine elektronk ne bo šlo. Tudi meritve delovnih točk na elektronki za katero nisi prepričan, da je dobra, nima smisla delati.

FE_markoj je napisal/a:
Imam sicer še en Iskra triglav Deluxe z FM sprejemnikom na elektronke, ki pa je žal prazen, saj je predhodni lastnik odstranil vse elektronke.

Očitno ti obisk ali e-bay-a ali pa kakega semnja, ne uide.
Lahko gremo skupaj.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
upor_nik
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Jan 2009 13:00
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.43
Kraj: vipavska dolina

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav, ..

A mogoče nekje skrivaš tudi iglo za EI 4011, ali pa samo veš, kje jo najdem????

Lep dan, ..

_________________
Sanja svinja o koruzi, ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mburica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jan 2014 10:45
Prispevkov: 144
Aktiv.: 1.16
Kraj: Zadar, Croatia

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 10, 2014 3:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

carli je napisal/a:
mburica v prvem postu te teme je shema.


Zahvaljujem carli na shemi, puno mi je pomogla iako skala na ovom radiu ima jos jedan detalj koji sam otkrio pa kad uhvatim vremena nacrtat cu je, skenirati i postaviti na forum.

Radio sam kompletirao u subotu tako da cu brzo postaviti slike, cak je i gramofon obnovljen.

Lijep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mburica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jan 2014 10:45
Prispevkov: 144
Aktiv.: 1.16
Kraj: Zadar, Croatia

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 10, 2014 7:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo sheme, mozda nekome posluzi!

Lijep pozdrav



portoroz_deluxe_skala.jpg
 Opis:
Portoroz deluxe shema za postavljanje vrpce za skalu
 Velikost datoteke:  385.17 KB
 Pogledana:  23 krat

portoroz_deluxe_skala.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Naslednja
Stran 8 od 11

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group