www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Star prenosnik in Linux
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.68
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 4:55 pm    Naslov sporočila:  Star prenosnik in Linux Odgovori s citatom

Doma imam hardversko brezhiben prenosnik Compaq iz leta 1999 ( še celo baterija drži 30 min. ), Pentium II 366MHz, 192Mb RAM, 6Gb HDD in CD pogon.
Zanima me, ali je s kakšno verzijo Linuxa mogoče usposobiti ta prenosnik za spodobno hitro brskanje po spletu in branje e-pošte ?
Do sedaj nimam izkušenj z Linuxom.


LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1138
Aktiv.: 5.57
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 6:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Damnsmalllinux bi bil moja edina izbira.


LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 6:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po moje bi se dalo Gentooja scustomizirat še najbolje za tole, vendar tako, da bi ga za ta stroj prevedel z nekim bistveno hitrejšim.

Ni teorije, da bi to počel na temle, bi mu kondiji odhlapeli, preden bi končal in cel čas ne bi počel nič drugega.

Drugače pa je večina balasta v namizju in bombončkih v njem, torej največ pridobiš tam.

Pa v video driverjih. Spodoben video driver pomeni ogromno- če pa obvisiš na generičnem VESA je bolj beda.

Po moje se ti splača en bolj pošten disk dat gor, še bolj pa preverit, če lahko nabutaš not še kaj RAM-a poceni...

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 6:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aja, pri izbiri namizja bi bil XFCE prava izbira ali pa tanovi LXDE alkaježe...
_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.67
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kaj pa xandros presto? Menda je narejen prav za male laptope...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2010 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rolling Eyes Jest sem na podoben star Toshiba laptop probal mini Live verzijo PuppyLinux in je šlo katastrofalno počasi !!! Prej je blo gor original Win98SE, dobil sem ga zastonj (fuč napajanje baterije) in je blo gor Win2000. Bootalo ali iz hibernacije je rabil 1min.

Pred par dnevi za potrebe "wardrivinga" sem dal gor ang.Win98seLITE z najnujnejšimi zadevami in zadeva se postavi in dela skor še enkrat hitreje kot Win2k ... [npr.98SE_orig.setup=308MB, Lite samo 128MB!]

Vse drugo IMHO ODPADE za spodobno delo s takim kompom !!!

_________________
LP! - ¤ - myWebSite deleted by SiOL stuff (again!) ¤¤
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.92
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2010 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na malo slabšem notesniku (IBM PII 266, 192MB RAM BX chipset), mi tudi ni uspelo pripraviti Linux do spodobno hitrega delovanja, tudi razne oskubljene variante kot so DSL Deli ali Puppy, ne.

Po drugi strani pa Windows 98 ali Xp spodobno lepo teče na tem stroju in je v stanju predvajati DVD filme v full screen brez zatikanja.

In zato sem še vedno mnenja, da je Linux lahko zelo zmogljiv in istočasno lahko teće na relativno slabi strojni opremi, vendar samo dokler govorimo o strogo namenskih aplikacijah, ko pa se želi uporabniško prijaznost na ravni Microsoft Windows 95 in novejših, od te nezahtevnosti ne ostane veliko, razen, da ni treba vpisati serijske številke.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiox
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Dec 2009 19:13
Prispevkov: 906
Aktiv.: 5.19
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2010 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem na podoben prenosnik dal vector linux. Več kot zadovoljen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lordkreps
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Okt 2007 9:49
Prispevkov: 103
Aktiv.: 0.51
Kraj: Levi žep

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2010 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slackware ... če se poleg uporabe želiš še kaj naučiti glede linux ... težka inštalacija
Gentoo ... srednje težka inštalacija

Da si ne boš Brick wall priporočam da si prej prebereš nekaj literature preden se lotiš novega sistema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2010 4:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gentoo je, kot že rečeno, mogoče najbolj optimalna izbira za ta stroj, ker jo pač lahko še najbolj natančno ukrojiš na to, kar rabiš.

A bog ne daj, da bi šel inštalirat Gentoo direkt na ta stroj na klasičen način.
Bo trajalo tedne in tedne.

Najbolje, da kak znalec scompila vse na svoji mašini in potem samo skopira vse na prenosnik. Sploh pa se znebi drevesa ebuildov ( samo zase zasede pri meni 600M, brez prevedenih paketov in vhodnih sourcejejev - skupaj je pri meni 17G !).

Nato pa lahko občasno na hitri mašini "updataš sistem" in samo skopiraš na prenosnik, recimo enkrat letno.

Mislim pa, da bi s solidnim novim kernelom in lepo potrimanim linuxom, sploh pa anoreksičnim namizjem stvar kljub temu znala dokaj lepo laufat.

Kot rečeno, pazi predvsem na driverje za grafikuljo ( da jo čimbolj izkoriščajo ) in na čimbolj lean-and mean namizje.

Kar se hardvera tiče, čisto možno je,d a bi na bolšjaku dobil za drobiž:

-hitrejši a kompatibilen proc
- večji plošček RAM-a ali dva
- večji disk.

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bertoldo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 13 Sep 2010 17:03
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 13, 2010 5:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

imam zelo star prenosnik, ki ima windows 386.
trenutno ne dela.

bi delal gori kakšen linux?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sraka
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Nov 2008 23:52
Prispevkov: 481
Aktiv.: 2.56
Kraj: PMAVs

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 13, 2010 7:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda, poiskati moraš linux 386.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 13, 2010 7:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bertoldo je napisal/a:
imam zelo star prenosnik, ki ima windows 386.
trenutno ne dela.

bi delal gori kakšen linux?


Mogoče kaj zelo starega. Nisem ziher, da sploh osnovni zidaki danes ( kernel, glibc etc) sploh podpirajo 386, če ni že tudi 486 "out" ...

Vsekakor ne računaj na neko grafično okolje. Mogoče je kaj kdaj bilo za to zadevo, a to boš danes IMHO težko našel.

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.92
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 16, 2010 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Windows 386 je verjetno ali Windows 3.0 ali 3.1 Sploh pri 3.0 je v manualu veliko povdarkov na 386 bombončkih.

Pred 10 leti sem videl res špartanski Linux distro na www.kiarchive.ru (stran ni dosegljiva), vsega skupaj 3 ali 4 diskete in je deloval na 386 DX40 (+387), 4MB RAM kot guest OS.

Vendar v primerjavi kaj nudi DOS in brezplačnimi programi za DOS, na takem stroju, je bil ta Linux ena velika žalost - zatikajoča igra ranga Space Invarders, pohabljen notepad in parodija Norton / Volkov Commanderja, dvomim, da je to kar iščeš.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.41
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 16, 2010 2:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa kakšen microXP? Meni je na PII/400 s 128MB RAM-a "gate trgal".

edit; se opravičujem, sem pozabil da avtor teme hoče imeti linux.

_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group